Οι Ρώσοι, του Europa League, αντεπιτίθενται: η Ζενίτ έκανε φύλλο και φτερό τη δύσμοιρη Αϊντχόφεν (3-0) και πέρασε πανηγυρικά στους «16» της διοργάνωσης, ενώ η Ντιναμό Κιέβου έκανε απλά… φτερό την Άντερλεχτ (3-1) παίρνοντας και αυτή, με τη σειρά της, την πρόκριση.

Στον αστερισμό του Ροντόν

Ήταν εξαρχής το φαβορί, έχοντας κερδίσει με 0-1 την προηγούμενη εβδομάδα εκτός έδρας στην Ολλανδία: η Ζενίτ υποδεχότανε την Αϊντοχόφεν για να λύσουν τις όποιες, άλυτες, διαφορές τους και φρόντισε από νωρίς ν’ απαντήσει με καταφατικό τρόπο στο- ανούσιο- ερώτημα που αιωρούνταν   πριν την έναρξη του αγώνα («ποιο-θα- είναι το αφεντικό;»).

Ο Ροντόν λίγο πριν τη συμπλήρωση του ημιώρου, στο 29΄, έκανε το 1-0, ενώ ο Χουλκ στο 48΄ με φοβερό σουτ ανέβασε το δείκτη του σκορ στο 2-0 για τη γηπεδούχο Ζενίτ. Στο 67ο λεπτό είχε φτάσει και πάλι η στιγμή για το μεγάλο πρωταγωνιστή της αναμέτρησης, το Ροντόν, να βάλει το κερασάκι στη ρώσικη ποδοσφαιρική τούρτα του αγώνα, ολοκληρώνοντας το θρίαμβο με το δεύτερο προσωπικό του γκολ και το τρίτο συνολικά.

Οι φιλοξενούμενοι έριξαν στον κάλαθο των αχρήστων τη μοναδική τους ευκαιρία να «γυρίσουν» στο ματς, όταν ο Ντε Γιονγκ έχασε στο 69΄ το πέναλτι που κέρδισε η Αϊντχόφεν.

Μ’ αυτό το 3-0 (και 4-0 συνολικά) η Ζενίτ προκρίθηκε περπατώντας, παρόλο που οι παίχτες της έτρεχαν στο χορτάρι, στους «16» της διοργάνωσης, προκαλώντας ελεγχόμενο τρόμο.

Σαν βελγικό ρολόι η Ντιναμό
Ξεκίνησε με το αριστερό- το αριστερό του Μίτροβιτς για την ακρίβεια: στο 29ο λεπτό ο Σέρβος επιθετικός της Άντερλεχτ άνοιξε το σκορ μέσα στην έδρα της Ντιναμό Μόσχας, μαυρίζοντας την ποδοσφαιρική καρδιά των γηπεδούχων, που έβλεπαν- εκείνη τη στιγμή- το 0-0 που πήραν στον πρώτο αγώνα στο Βέλγιο να πηγαίνει περίπατο.

Όμως, η Ντιναμό, παρά το γεγονός πως στο πρώτο ημίχρονο ήταν μετρίως μέτρια, φρόντισε ν’ αρχίσει το δεύτερο με το δεξί: ο Κοζλόφ στο 47ο λεπτό έφερε το παιχνίδι στην ισοπαλία (1-1), ενώ μετά από 17 λεπτά το χαμένο πέναλτι του Κοκόριν δεν στάθηκε αρκετό για να κόψει τα φτερά των Ρώσων, καθώς ο Γιουσούποφ πήρε το… ριμπάουντ και έκανε το 2-1.

Έπειτα, Ρωσία γαρ, άρχισε η ρώσικη ρουλέτα, με την μπίλια (όχι την σφαίρα, την ποδοσφαιρική μπίλια) να κάθεται στην πλευρά της γηπεδούχου Ντιναμό. 3-1 με τον Κουράνι στο 5ο λεπτό των καθυστερήσεων, άσπρα της πρόκρισης στη Μόσχα, μαύρη μαυρίλα στις Βρυξέλλες.

Οι Ρώσοι, τελικά, είναι εδώ (στους «16»).