Η Φιορεντίνα, με «εφόδιο» το 1-1 του πρώτου αγώνα, επικράτησε με 2-0 επί της Τότεναμ κάνοντας  μοβ στο ποδοσφαιρικό «ξύλο» τους Άγγλους και προκρίθηκε πανηγυρικά στους «16» του  Europa League.

Οι ποδοσφαιριστές της είχαν επιστρέψει, προ εβδομάδος, στη μαγευτική Φλωρεντία με το 1-1 στις αποσκευές τους- πέραν των προσωπικών τους αντικειμένων, φυσικά. Γι’ αυτό, μετά το ματς στο «Γουάιτ Χαρτ Λέιν», η Φιορεντίνα θεωρούνταν το φαβορί του ζευγαριού που συνέθετε με την Τότεναμ.

Ήταν, όμως; Όπως αποδείχτηκε, ήταν: Με γκολ του Μάριο Γκόμεζ στο 54΄ και ένα δεύτερο του Σαλάχ- που συνεχίζει να πετάει ποδοσφαιρικές φωτιές από τη στιγμή που πήγε από την Τσέλσι στους «Βιόλα»- στο 71΄, η Φιορεντίνα έριξε στο καναβάτσο την, ανήμπορη ν’ αντιδράσει, ομάδα του Ποκετίνο, πήρε σπουδαία νίκη με 2-0 και τσέκαρε το εισιτήριό της για τους «16» του Europa League.

Το ποδοσφαιρικό λιβάδι της διοργάνωσης άρχισε να γεμίζει, αίφνης, από λουλούδια χρώματος μοβ.

«Αίαντας» στη Βαρσοβία

Πήγε ν’ αντιμετωπίσει τη Λέγκια με το «πενιχρό», για τα δεδομένα του, 1-0 υπέρ του στο ματς στην Ολλανδία. Ο Άγιαξ, όμως, φρόντισε ν’ αποκαταστήσει την ποδοσφαιρική τάξη, συντίβοντας εκτός έδρας τη Λέγκια με 0-3: πρώτο γκολ ο Μίλικ στο 11΄, δεύτερο ο Φιργκέβερ ούτε δύο λεπτά αργότερα, τρίτη και τελευταία κατραπακιά και πάλι ο Μίλικ πριν καν τελειώσει το πρώτο ημίχρονο.

Με συνολικό σκορ 0-4, λοιπόν, ο Άγιαξ πήρε το εισιτήριο για τους «16».

Θρίαμβος Σεβίλης!

Σ’ έναν αγώνα που θα μπορούσε κάλλιστα, με τον αριθμό των γκολ που σημειώθηκαν, ειδικά στο πρώτο ημίωρο, να θυμίζει αγώνα πόλο, η Σεβίλη κατάφερε να πάρει την πρόκριση για τους «16» της διοργάνωσης σε βάρος της Γκλάντμπαχ. Οι Ανδαλουσιάνοι δεν αρκέστηκαν στο υπέρ τους 1-0 του πρώτου αγώνα, αλλά επικράτησαν και εκτός έδρας των Γερμανών με 2-3. Πως έγινε αυτό; Έτσι: 0-1 με αυτογκόλ του Στρανζλ στο 8΄ η Σεβίλη, ισοφάριση με τον Τσάκα η Γκλάντμπαχ στο 19΄, 1-2 ο Βιτόλο εφτά λεπτά αργότερα, 2-2 ο Αζάρ στο 29΄, πριν βάλει την οριστική ταφόπλακα στο στέρνο της Γκλάντμπαχ και πάλι ο Βιτόλο στο 79΄.

Το τελευταίο σφύριγμα του διαιτητή βρήκε αναμεμειγμένα δάκρυα να ποτίζουν το χορτάρι: λύπης των Γερμανών και χαράς των Ισπανών.