Η Ίντερ, παρά το γεγονός πως έπαιζε με παίχτη παραπάνω για περισσότερο από ένα ημίχρονο, κέρδισε με μεγάλες δόσεις άγχους 1-0 την Σέλτικ και, σε συνδυασμό με το 3-3 του πρώτου ματς, πήρε την πρόκριση για τους «16» του Europa League.

Έπαιζε για πολλή ώρα, και ανεξήγητα, ίσως, με τη φλόγα- αυτήν του αποκλεισμού: η γηπεδούχος Ίντερ- συνηθισμένη, βέβαια, από ψυχρολουσίες, καθώς και στον πρώτο αγώνα είχε ισοφαριστεί στις καθυστερήσεις- είδε τον Βαν Ντικ ν’ αποβάλλεται με δεύτερη κίτρινη κάρτα στο 37΄ και θεώρησε πως αυτό ήτανε το ποδοσφαιρικό «τετέλεσται» της Σέλτικ.

Όμως, αν και με δέκα παίκτες, αν και με το 3-3 να της βαραίνει την πλάτη, οι «Κέλτες» αρνούνταν πεισματικά να παραδοθούν- τουλάχιστον, όχι αμαχητί. Μέχρι και το 88ο λεπτό διατηρούσαν ζωντανές τις ελπίδες του ενός γκολ και της ανέλπιστης πρόκρισης, όμως τότε ακριβώς ο Γκουαρίν σκόραρε κάνοντας το 1-0 για την Ίντερ και άνοιξε διάπλατα την πόρτα των  «16», προκειμένου να περάσουν από κάτω της όλοι οι «Νεραντζούρι».

5 λεπτά αργότερα, με το τελευταίο σφύριγμα του διαιτητή, πέρασαν.

Παλικαρίσια πρόκριση για την Ντιναμό

Η Ντιναμό πανηγύρισε την πρόκρισή της στους «16» του Europa League επικρατώντας με 3-1 της Γκινγκάμπ σε ένα ματς που διακόπηκε προσωρινά στο 80’ λόγω εισβολής οπαδών στον αγωνιστικό χώρο. Το πρώτο παιχνίδι στη Γαλλία είχε ολοκληρωθεί με νίκη της Γκινγκάμπ (2-1), όμως οι Ουκρανοί έδειξαν χαρακτήρα και πήραν το «χρυσό» εισιτήριο. Τεοντόρτσικ (31’), Μπουγιάλσκι (46’), Γκούσεφ (75’) πέτυχαν τα γκολ των γηπεδούχων. Για την Γκινγκάμπ είχε μειώσει προσωρινά σε 2-1 ο Μαντανέ (66’).

Εύκολα η Βιγιαρεάλ

Περίπατος. Βόλτα στο πάρκο. Πανεύκολα. Ή, αλλιώς, Σαλτσμπουργκ- Βιγιαρεάλ, η κατάληξη του ζευγαριού: με το υπέρ της 2-1 της προηγούμενης εβδομάδας η ισπανική ομάδα πήγε στην Αυστρία για μάχη, όμως εν τέλει βρήκε ειρηνικό έδαφος.

Παρά το γεγονός πως βρέθηκε πίσω στο σκορ με γκολ του Τζούρισιν στο 18΄ (που, αν έμενε, έδινε την πρόκριση στους γηπεδούχους), η Βιγιαρεάλ ισοφάρισε στο 33΄ με τον Βιέτο, για να πάνε στα αποδυτήρια οι δύο ομάδες με το 1-1. Όμως, στο δεύτερο και πάλι ο Βιέτο φρόντισε να κάνει το 1-2 στο 76ο λεπτό, για να δώσει μια πανηγυρική νότα στην πρόκριση ο Ντος Σάντος 3 λεπτά αργότερα, διαμορφώνοντας το τελικό 1-3.

Κάπως έτσι, τα «Κίτρινα Υποβρύχια» έπλευσαν στους «16».