Ο Παναθηναϊκός τερμάτισε 4ος και νίκησε 3-2 τον ΠΑΟΚ στο τάι-μπρέικ, πριν τον αντιμετωπίσει στα ημιτελικά!

Γνωρίζοντας πως χρειαζόταν δυο σετ για να «σφραγίσει» την τετράδα ο Παναθηναϊκός μπήκε δυνατά στο ματς με τον ΠΑΟΚ στην «Πυλαία» και πήρε το πρώτο σετ με 25-21. Ωστόσο, ο «Δικέφαλος» αντέδρασε και παίρνοντας με 25-20 τα επόμενα δυο σετ ανέτρεψε το σκορ. Το «τριφύλλι» δεν πτοήθηκε και παρότι βρέθηκε πίσω στο τέταρτο σετ γύρισε το σκορ, νίκησε 25-22 και κάνοντας το 2-2 «σφράγισε» την τετράδα.

Στη διάρκεια του τάι-μπρέικ ο Φοίνικας Σύρου νίκησε 3-1 τον Εθνικό Αλεξανδρούπολης στην Αλεξανδρούπολη και «σφράγισε» την 3η θέση, έτσι ο Παναθηναϊκός τερμάτισε τέταρτος πριν τελειώσει το ματς του στην «Πυλαία», μαθαίνοντας πως αντίπαλός τους στα ημιτελικά θα είναι ο ΠΑΟΚ.

Οι παίκτες του Δημήτρη Ανδρεόπουλου πήραν… κεφάλι από νωρίς και στο τάι-μπρέικ, ισοφαρίστηκαν αλλά… πάτησαν γκάζι στο τέλος και με 15-11 πήραν το ματς, που αποτέλεσε προάγγελο για τα ημιτελικά που… έρχονται.

Τα σετ: 21-25, 25-20, 25-20, 22-25, 11-15.