Οι ψυχάρες του Ανδρεόπουλου δεν λύγισαν παρά την ισοφάριση και έκαναν το 2-1 στα ημιτελικά, νικώντας 3-2 τον ΠΑΟΚ στην Κυψέλη!

Στην κατάμεστη Κυψέλη ο Παναθηναϊκός δεν καταλαβαίνει τίποτα! Οι ψυχάρες του Δημήτρη Ανδρεόπουλου παρότι ισοφαρίστηκαν σε 2-2 από 2-0, έδειξαν ξανά μαχητική ψυχή και παίρνοντας με 15-11 το τάι-μπρέικ έκαναν το 2-1 στα ημιτελικά, έτσι ετοιμάζονται για νίκη-πρόκριση στους τελικούς την ερχόμενη Πέμπτη στο κλειστό του Πανελληνίου!

Οι «πράσινοι» μπήκαν… φουριόζοι στο παιχνίδι και πήραν τα πρώτα δυο σετ με 27-25 και 25-20! Ωστόσο, η ποιότητα του Γκόμες και του Χιμένες έκαναν την… εμφάνισή τους και ο ΠΑΟΚ κατάφερε να ισοφαρίσει σε 2-2 σετ παίρνοντας το τρίτο και το τέταρτο σετ με 25-20. Στο τάι-μπρέικ όμως μίλησε η Παναθηναϊκή ψυχή, με τον αγώνα να διακόπτεται προσωρινά έπειτα από λανθασμένη υπόδειξη του διαιτητή σε μπλοκ-άουτ που πήρε ο Κουκ, τελικά ο Χιμένες είδε κόκκινη κάρτα και ο Παναθηναϊκός με 10-9 συνέχισε στο τάι-μπρέικ, έκανε το 15-11 και πανηγύρισε τη δεύτερη νίκη του στα ημιτελικά, έκανε το 2-1 και την προσεχή Πέμπτη με νίκη προκρίνεται στους τελικούς!

Τα σετ: 27-25, 25-20, 20-25, 20-25, 15-11.