Προβάδισμα πρόκρισης πήρε η Πόρτο επικρατώντας 3-1 της Μπάγερν Μονάχου, η οποία ωστόσο διατηρεί ισχυρές ελπίδες για τη ρεβάνς, χάρη στο εκτός έδρας γκολ. Μαύρα χάλια η γερμανική άμυνα. Χάρισε αποβολή στον Νόιερ ο διαιτητής.

Η Πόρτο αιφνιδίασε τους Γερμανούς με το καλησπέρα. Οι Πορτογάλοι κατάφεραν να εκμεταλλευτούν την αμυντική αδράνεια των φιλοξενούμενων και να πετύχουν 2 γκολ στα πρώτα 10 λεπτά. Στο 3′ ύστερα από τραγικό λάθος του Τσάμπι ο Νόιερ ανέτρεψε τον Τζάκσον με τον διαιτητή να δείχνει την άσπρη βούλα, όχι όμως και την κόκκινη στον τερματοφύλακα της Μπάγερν. Ο Κουαρέσμα ευστόχησε απ’τα 11 βήματα για το 1-0 Εφτά λεπτά αργότερα, ύστερα από λάθος του Ντάντε, ο Κουαρέσμα έκλεψε βγήκε τετ α τετ και ευστόχησε για το 2-0. Η Μπάγερν πίεσε και μείωσε στο 30′, όταν από σέντρα του Μπόατενγκ, ο αφύλατος Τιάγκο Αλκαντάρα έκανε το 2-1 που ήταν και σκορ ημιχρόνου.

Στο δεύτερο μέρος η Πόρτο ξαναχτύπησε. Στο 65′, ο Τζάκσον έπιασε ξανά στον ύπνο τη γερμανική αμυντική γραμμή, πέρασε και το Νόιερ πετυχαίνοντας το 3-1 για τους “Δράκους” (έχει 6 γκολ στα 7 ματς). To σκορ παρέμεινε μέχρι τέλους με την πορτογαλική ομάδα να πηγαίνει στο Μόναχο με ισχυρό προβάδισμα πρόκρισης.