Οι «πράσινοι» γνώρισαν την ήττα από τον ΠΑΟΚ στην καυτή Κυψέλη με 3-0 όμως τίποτα δεν τέλειωσε αφού η σειρά πάει στην Πυλαία τη Δευτέρα.

Οι καμικάζι του Δημητρή Ανδρεόπουλου δεν τα κατάφεραν, και ηττήθηκαν 3-0 σετ (25-22, 32-30 25-8) όμως έχουν δείξει ότι δεν παίρνουν χαμπάρι από έδρες. Μπορούν να πάνε τη Δευτέρα στη Θεσσαλονίκη κα να φέρουν ξανά τα πάνω κάτω.

Στο πρώτο σετ ο Παναθηναϊκός μπήκε αγχωμένος και δεν κατάφερε να βρει απάντηση στον πρώτο χρόνο του ΠΑΟΚ που του έδωσε πολλούς πόντους. Οι «πράσινοι» δεν κατάφεραν να περάσουν μπροστά σε κανένα σημείο με τους φιλοξενούμενους να διατηρούν το προβάδισμα αρχικά με 8-7, στη συνέχεια με 16-11 και τέλος με 25-22.

Ο Παναθηναϊκός κατάφερε να απολέσει το δεύτερο σετ, μετά από πέντε matchball, παίζοντας εξαιρετικό βόλεϊ αλλά στο τέλος… αυτοκτόνησε. Η διακύμανση ήταν 6-5 για το «τριφύλλι», 16-14, 22-19, 24-23, 27-27 και τέλος 32-30 υπέρ του ΠΑΟΚ με άσο του Γκόμεζ.

Στο τρίτο σετ οι «πράσινοι κατέρρευσαν, έχοντας αδειάσει ψυχολογικά απ’ την υπερπροσπάθεια του 2ου σετ αλλά και την απογοήτευση λόγω του τρόπου που αυτό χάθηκε. Οι «ασπρόμαυροι» πήραν νωρίς το προβάδισμα και μετέτρεψαν σε μονόλογο το σετ, παίρνοντας τη νίκη και στέλνοντας τη σειρά στην Πυλαία.