Ο Παναθηναϊκός ηττήθηκε με 74-55 από την ΤΣΣΚΑ αλλά οι φίλοι του «τριφυλλιού» δεν σταμάτησαν να τραγουδούν μέχρι το τέλος δίνοντας το σύνθημα για το Πρωτάθλημα!

Το νωθρό ξεκίνημα του Παναθηναϊκού επέτρεψε στους Ρώσου να επιβάλλουν το ρυθμό τους και να προηγηθούν ακόμα και με 12 πόντους (19-7) διαφορά στο 8’. Οι «πράσινοι» ήταν άστοχοι στο πρώτο δεκάλεπτο (11-21) και αναγκάστηκαν να κυνηγούν. Φυσικά και δεν το έβαλαν κάτω στη συνέχεια, ο Ντούσκο Ιβάνοβιτς έριξε τρεις ψηλούς στη δεύτερη περίοδο (Μαυροκεφαλίδης, Γκιστ, Μπατίστα) και η ομάδα του «τριφυλλιού» έκανε επιμέρους σκορ 11-4 για να μειώσει ακόμα περισσότερο (22-25), έπειτα από εντυπωσιακό κάρφωμα του Εστέμπαν Μπατίστα.

Στο ίδιο έργο

Εκεί που οι «πράσινοι» άρχιζαν να… πατούν το γκάζι, οι διαιτητές ήταν εκεί για να τους φρενάρουν. Με το σκορ 31-28 υπέρ της ΤΣΣΚΑ 1:19’’ πριν από τη λήξη της δεύτερης περιόδου, οι διαιτητές χρέωσαν με ανύπαρκτο φάουλ τον Μαυροκεφαλίδη πάνω στον Ντέ Κολό και στη συνέχεια εξάντλησαν την αυστηρότητά τους δίνοντας τεχνική ποινή στον Ιβάνοβιτς. Οι φιλοξενούμενοι το εκμεταλλεύτηκαν ανεβάζοντας ξανά τη διαφορά (35-28). Στο τέλος του πρώτου μέρους οι «πράσινοι» ήταν πίσω (37-32), παρά το γεγονός πως έκαναν σαφώς καλύτερο δεκάλεπτο (21-16). Η αστοχία από τα 6.75 (1/11) ήταν ένα αρνητικό στοιχείο για την ομάδα του «τριφυλλιού» που πάλευε με όλες του τις δυνάμεις.

Η άμυνα του «τριφυλλιού» ήταν εξαιρετική στην τρίτη περίοδο, όμως οι παίκτες του Ιβάνοβιτς δεν μπορούσαν ν’ ολοκληρώσουν την αντεπίθεσή τους. Οι κακές επιλογές και η αστοχία στην επίθεση δεν επέτρεπαν στην ομάδα του «τριφυλλιού» να επιβάλλει τον δικό της ρυθμό, τη στιγμή που ο Ντε Κολό πετύχαινε κρίσιμους πόντους για την ΤΣΣΚΑ. Με τρίποντο του Παππά στο 26’ οι «πράσινοι» μείωσαν (41-45) αλλά κάπου εκεί οι λύσεις στέρεψαν. Με επιμέρους σκορ 21-9 οι φιλοξενούμενοι ανέβασαν τη διαφορά στους 17 πόντους (58-41) στο 29’, μετά από τρίποντο του Νίκολς. Μετά από αυτή την εξέλιξη το τελευταίο δεκάλεπτο μετατράπηκε σε τυπική διαδικασία αφού η ομάδα του «τριφυλλιού» έμεινε από δυνάμεις, απέναντι σε μια ομάδα με πλούσιο ρόστερ και λύσεις.

ΠΟΥ ΚΡΙΘΗΚΕ

Ο Παναθηναϊκός δεν μπόρεσε να εκμεταλλευτεί την καλή του άμυνα στο ξεκίνημα της τρίτης περιόδου αφού δεν έβρισκε λύσεις στην επίθεση. Όσο περνούσε η ώρα οι «πράσινοι» έχαναν τη συγκέντρωσή τους, μαζί τις μάχες των ριμπάουντ κι έμειναν από δυνάμεις. Αυτό είχε ως συνέπεια η ΤΣΣΚΑ ν’ ανεβάσει τη διαφορά και να μην κινδυνέψει στο τελευταίο δεκάλεπτο. Ερωτηματικό βέβαια, γι’ ακόμα ένα παιχνίδι ήταν τα κριτήρια με τα οποία σφύριζαν οι διαιτητές αφού και να έμενε κοντά στο σκορ ο Παναθηναϊκός δεν θα τον άφηναν να πάρει τη νίκη.

MVP

Οι καθοριστικές λύσεις του Κάιλ Χάινς και η σημαντική συνεισφορά των Ντε Κολό, Κιριλένκο έκαναν πιο εύκολο το έργο της ΤΣΣΚΑ. Από τον Παναθηναϊκό ξεχώρισε ο Τζέιμς Γκιστ με 17 βαθμούς στην αξιολόγηση.

ΕΞΕΔΡΕΣ

Εκπληκτική ατμόσφαιρα γι’ ακόμα ένα ματς στο ΟΑΚΑ. Οι 15.000 φίλοι του Παναθηναϊκού δεν σταμάτησαν να φωνάζουν και να ενισχύουν την αγαπημένη τους ομάδα παρά το προβάδισμα που είχε η ΤΣΣΚΑ από το ξεκίνημα της αναμέτρησης. Στο τέλος έκλεψαν την παράσταση τραγουδώντας και χειροκροτώντας τους παίκτες του «τριφυλλιού» ενώ έμειναν γι’ αρκετή ώρα στις εξέδρες φωνάζοντας για τον αγαπημένο τους Παναθηναϊκό!!!

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 11-21, 32-37, 44-60, 55-74.