Έκλεισε η τετράδα του Γιουρόπα Λιγκ! Η Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ κατάφερε, παρά τον σοβαρό τραυματισμό του Ιμπραΐμοβιτς, να «λυγίσει» την Άντερλεχτ στην παράταση με 2-1, ενώ στους «τέσσερις» προκρίθηκε με εντυπωσιακό τρόπο και ο Άγιαξ, ο οποίος έχασε 2-0 στο 90λεπτο και 3-2 στην παράταση, αλλά είχε νικήσει 2-0 στην Ολλανδία.

Θέλτα, Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ, Άγιαξ και Λιόν προκρίθηκαν στα ημιτελικά του Γιουρόπα Λιγκ και θα δώσουν ραντεβού στην κλήρωση της Παρασκευής!

Η Θέλτα, ήταν η μόνη ομάδα που προκρίθηκε από το τέλος του 90λεπτου (διαβάστε ΕΔΩ και δείτε ΒΙΝΤΕΟ ΕΔΩ), αφού Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ και Άγιαξ, πανηγύρισαν την πρόκρισή τους στην παράταση.

Η ομάδα του Ζοζέ Μουρίνιο, παρά την εκπληκτική εμφάνιση την Κυριακή του Πάσχα και τη νίκη κόντρα στην Τσέλσι, σήμερα εμφανίστηκε σε… κακό φεγγάρι και δυσκολεύτηκε πάρα πολύ κόντρα στην Άντερλεχτ. Ο Μχιταριάν μόλις στο 10΄ είχε βάλει μπροστά στο σκορ την Γιουνάιτεντ φτάνοντας τα 5 φετινά γκολ στο Europa, όμως ο Ανί στο 37΄ είχε ισοφαρίσει για την Άντερλεχτ κάνοντας το 1-1, το οποίο ήτανε και το σκορ του πρώτου αγώνα. Έτσι οδηγηθήκαμε στην παράταση, όπου ο Ράσφορντ πέτυχε το χρυσό γκολ και… καθάρισε με 2-1, παρότι όλοι ήταν σε κατάσταση ΣΟΚ από τον σοβαρό τραυματισμό του Ιμπραΐμοβιτς (Δείτε και ΒΙΝΤΕΟ ΕΔΩ).

Ο άθλος του Άγιαξ!

Την πιο… ψυχωμένη όμως νίκη της βραδιάς πανηγύρισε ο Άγιαξ, ο οποίος έπαιζε με 10 παίκτες από το 80’, έχασε με 2-0, ωστόσο στην παράταση κατάφερε να περάσει! To ημίχρονο τελείωσε στο 0-0, όμως στην επανάληψη με και μέσα σε 3 λεπτά η Σάλκε βρήκε σκορ παράτασης. Στο 53΄ o Γκορέτσκα με διαγώνιο σουτ μέσα από την περιοχή έστειλε την μπάλα στα δίχτυα για το 1-0, ενώ στο 56΄ ο Μπουργκστάλερ με ωραίο τελείωμα από το ύψος του πέναλτι έκανε το 2-0.

Το σκορ αυτό έμεινε μέχρι το φινάλε και έτσι οδηγηθήκαμε στην παράταση, με τον Άγιαξ μάλιστα να έχει μείνει με 10 παίκτες από το 80’, όταν ο Βέλτμαν είδε την δεύτερη κίτρινη κάρτα! Στον έξτρα χρόνο η Σάλκε έκανε το 3-0 με τον Καλιτζιούρι στο 101’, όμως ο Άγιαξ κατάφερε στο 111’ να γράψει το 3-1 με τον Φίρχεφερ και το τελικό 3-2 που τον έστειλε στους «4» με τον Γιουνές στο 120’!

Ακόμη εκτελούν πέναλτι!

Η τελευταία ομάδα που πήρε το εισιτήριο για τα ημιτελικά του Γιουρόπα Λιγκ ήταν η Λιόν, η οποία απέκλεισε στα πέναλτι μέσα στο σπίτι της την Μπεσίκτας, αφού το ματς έληξε 2-1 τόσο στην κανονική διάρκεια όσο και την παράταση.

Τελικά οι Γάλλοι αποδείχθηκαν πιο τυχεροί και πιο ψύχραιμοι στη «ρώσικη ρουλέτα» και με 7-6 πήραν το «εισιτήριο» για την τετράδα της διοργάνωσης.

Η Μπεσίκτας ανέτρεψε το σκορ του πρώτου αγώνα, έστειλε το ματς στην παράταση, αλλά στα πέναλτι οι Τόντιτς και Μίτροβιτς αστόχησαν και η πλάστιγγα έγειρε υπέρ των «λιονέ» που είδαν τον Ζαλέ να αστοχεί, αλλά ο Γκοναλόν ήταν αυτός που έστειλε την ομάδα του στη σημερινή κλήρωση της Νιόν.

Oι ρεβάνς των «8»:

Πέμπτη

Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ – Άντερλεχτ 2-1 [παρ.] (10′ Μχιταριάν, 107′ Ράσφορντ / 32′ Χανί) [1-1]

Γκενκ – Θέλτα 1-1 (67′ Τροσάρ / 63′ Σίστο) [2-3]

Σάλκε – Άγιαξ 3-2 [παρ.] (53′ Γκορέτσκα, 56′ Μπούργκσταλερ, 101′ Καλιτζούρι / 111′ Φίρχεφερ, 120′ Γιουνές) [0-2]

Μπεσίκτας – Λιόν 2-1 [6-7 πέν.] (27′ και 58′ Ταλίσκα / 34′ Λακαζέτ) [1-2]