0

Συγχαρητήρια πρέπει να δοθούν στούς υπεύθυνους παραγωγής του διασκεδαστικότερου θεάτρου(πρωταθλήματος) σκιών στόν πλανήτη.

Η Σούπερ Λίγκα αγνόησε τις καιρικές συνθήκες στα Γιάννενα, η ομίχλη έπαιξε… μεγάλη μπάλα στους «Ζωσιμάδες» και ο Αρετόπουλος διέκοψε οριστικά το ΠΑΣ Γιάννινα-Παναθηναϊκός μετά από τριάντα λεπτά παιχνιδιού!

Η Σούπερ Λίγκα που αρνήθηκε την αλλαγή ώρας, καλείται να βρει λύση για την… παρωδία στους «Ζωσιμάδες»

1188954

Μπορεί το παιχνίδι του ΠΑΣ Γιάννινα με τον Παναθηναϊκό να άρχισε κανονικά στις 19:30 στους «Ζωσιμάδες», ωστόσο, δεν τελείωσε ποτέ. Η ομίχλη που σκέπασε το γήπεδο του «Άγιαξ της Ηπείρου» έκανε αδύνατη τη διεξαγωγή αγώνα, κάτι που δικαίωσε απόλυτα τους «πράσινους» για το αίτημα που είχαν καταθέσει για αλλαγή ώρας του αγώνα. Η Σούπερ Λίγκα είναι αυτή που καλείται τώρα να βρει τη λύση, αλλά και να δώσει τις απαραίτητες εξηγήσεις για το γιατί αρνήθηκε την αλλαγή ώρας διεξαγωγής του αγώνα, καθώς η επιλογή της αποδείχθηκε πέρα για πέρα άστοχη.

d58008df772b5c35607d4869705a1df8_L

Αυτό που διαδραματίστηκε στους «Ζωσιμάδες» δεν είχε καμία σχέση με ποδόσφαιρο κι αποτέλεσε μια… παρωδία στην ομίχλη. Το παιχνίδι διεκόπη στο 15’ λόγω πυκνής ομίχλης και μετά από 45 λεπτά, ο διαιτητής Αρετόπουλος πήρε την απόφαση να αρχίσει ξανά τον αγώνα. Αφού παίχτηκαν λιγότερα από δέκα λεπτά ποδοσφαίρου, υπήρξε νέα διακοπή για περίπου έξι με επτά λεπτά. Όταν άρχισε ξανά το παιχνίδι, για 3η φορά, μετά από πέντε λεπτά ο Αρετόπουλος σφύριξε για την οριστική διακοπή και πλέον θα πρέπει να αποφασιστεί το πότε θα γίνει η αναμέτρηση αφού υπάρχει «θέμα» με τις υποχρεώσεις και των δυο ομάδων τις προσεχείς ημέρες για το Κύπελλο Ελλάδας.

20150104_195527_resized

Το σοβαρότερο πρόβλημα, είναι πως ο ΠΑΣ Γιάννινα έχει προγραμματισμένο αγώνα για την Τετάρτη (07/01) με αντίπαλο τον Απόλλωνα Καλαμαριάς, στις 17:15 στους «Ζωσιμάδες». Αν, λοιπόν, ο αγώνας με τον Παναθηναϊκό οριστεί για τη Δευτέρα (05/01) στις 19:30 – ήτοι 24 ώρες μετά την προγραμματισμένη ώρα έναρξης όπως προβλέπει ο ΚΑΠ – θα δημιουργηθεί πρόβλημα με το ματς Κυπέλλου. Αυτό γιατί, ο ΚΑΠ προβλέπει να έχει παρέλθει ένα 48ωρο από τον ορισμό του επόμενου αγώνα κάθε ομάδας. Συνεπώς, η διοργανώτρια αρχή θα πρέπει να αποφασίσει το πότε θα ορίσει τη συνέχεια του αγώνα, αν αυτό θα γίνει τη Δευτέρα (05/01) στις 15:00 για παράδειγμα ή μετά από τα παιχνίδια Κυπέλλου. Το «μετά», είναι ιδιαίτερα δύσκολο αφού με όλες τις αναβολές και τις «μεταθέσεις» αγωνιστικών, είναι πολύ δύσκολο να βρεθεί κενή ημερομηνία στο «καλεντάρι» για τις δυο ομάδες.

anastasiou

Το μόνο σίγουρο είναι πως ο Παναθηναϊκός έχει κάθε λόγο να αισθάνεται δικαιωμένος για το αίτημα αλλαγής ώρας έναρξης του αγώνα, το οποίο είχε καταθέσει στη Σούπερ Λίγκα. Και μπορεί η διοργανώτρια αρχή να είχε δίκιο, αναφορικά με τη μη ύπαρξη παγετού στους «Ζωσιμάδες», όμως, δεν είχε δίκιο γενικότερα για τις καιρικές συνθήκες, αφού αυτές έγιναν η αιτία για να μην διεξαχθεί ο αγώνας και να εξελιχθεί μια παρωδία στα Γιάννινα με τις διακοπές και τις εκ νέου προσπάθειες να συνεχιστεί το παιχνίδι από τον Αρετόπουλο, ο οποίος τελικά υποχρεώθηκε να διακόψει οριστικά τον αγώνα.

Η θέση της Λίγκας για το ΠΑΣ – Παναθηναϊκός

superligda1_0

Οι πράσινοι εξέφρασαν τα παράπονα τους και τόνισαν πως είχαν ζητήσει από την Superleague να γίνει το παιχνίδι κάποιες ώρες νωρίτερα, με την Λίγκα να τονίζει πως δεν μπορούσε να προβλέψει τις καιρικές συνθήκες 48 ώρες πριν την έναρξη του αγώνα (όταν έγινε και το αίτημα).

Η Λίγκα μπορεί να εγγυηθεί για την κατάσταση του αγωνιστικού χώρου μέσω των συνεργατών της που ελέγχουν τα γήπεδα πριν γίνουν τα παιχνίδια (όπως έκανε και με τους Ζωσιμάδες).

Ο αγωνιστικός χώρος στο γήπεδο των Ιωαννίνων ήταν σε καλή κατάσταση, οπότε δεν υπήρχε λόγος να μην ξεκινήσει το παιχνίδι. Το ότι στη συνέχεια διεκόπη από τον διαιτητή λόγω ομίχλης, άρα των καιρικών συνθηκών που προέκυψαν στη συνέχεια, είναι κάτι που δεν μπορεί να ελέγξει, ούτε να προβλέψει η Λίγκα (εξάλλου το αίτημα της ΠΑΕ Παναθηναϊκός έγινε 48 ώρες πριν το παιχνίδι).