0

Τα Χανιά γιορτάζουν για την πρόκρισή τους στους «16» του Κυπέλλου μετά το 2-2 με τον Παναθηναϊκό – Κυρίαρχοι οι αλλαγμένοι «πράσινοι» στο πρώτο ημίχρονο και επιστροφή Νίνη με γκολ, τα… έδωσαν όλα και δικαιώθηκαν στο δεύτερο οι Κρητικοί.

Για ένα ημίχρονο ο Παναθηναϊκός ήταν εξαιρετικός στα Χανιά, παρά το γεγονός ότι παρατάχθηκε με έντεκα Έλληνες στο βασικό σχήμα και με Μ.Ο. ηλικίας τα 21,7 έτη, παίρνοντας προβάδισμα δυο τερμάτων. Ωστόσο, οι γηπεδούχοι ήταν αυτοί που στο δεύτερο ημίχρονο… τα έδωσαν όλα, εκμεταλλεύτηκαν την… ανάπαυση του «τριφυλλιού» στο υπέρ του σκορ και με το τελικό 2-2 έγραψαν ιστορία, αφού για πρώτη φορά στην ιστορία τους βρίσκονται στους «16» του Κυπέλλου Ελλάδας.

Για τα Χανιά είναι μια ιστορική πρόκριση, αφού ήρθε σε όμιλο με δυο ομάδες της Σούπερ Λίγκας (ΠΑΟ, Παναιτωλικός) αλλά και τον αρκετά δυνατό Ολυμπιακό Βόλου, ενώ ο Παναθηναϊκός είδε το ματς περισσότερο ως μια ευκαιρία να δώσει χρόνο σε ποδοσφαιριστές που δεν έχουν αγωνιστεί αρκετά. Αυτό που δεδομένα θα χαροποίησε τον Αναστασίου, είναι η πρώτη επίσημη συμμετοχή του Σωτήρη Νίνη με την ομάδα, ο οποίος γύρισε στο «τριφύλλι» αλλά και στα… γκολ καθώς ήταν αυτός που άνοιξε το σκορ στα Χανιά. Η απόδοση του διεθνούς χαφ ήταν αρκετά καλή, δεδομένου και του χρόνου της απραξίας του, κάτι που δίνει έξτρα λύσεις στον τεχνικό του Παναθηναϊκού. Εκτός, ωστόσο, από τα θετικά, ο τεχνικός του «τριφυλλιού» έχει και λόγους για να προβληματίζεται. Τόσο για τους τραυματισμούς των Δώνη και Μπούι όσο και για την μέτρια εικόνα της ομάδας στο δεύτερο ημίχρονο.