1
Διαβάστε αναλυτικά την κριτική των παικτών και του Γιάννη Αναστασίου.

Κοτσόλης: Έπαιξε μετά από τρεις μήνες αλλά έδειξε σε απόλυτη ετοιμότητα όταν χρειάστηκε. Πιστώνεται την εντυπωσιακή επέμβαση στο 26ο λεπτό στο τετ α τετ με τον Κλέιτον. Είχε καλές εξόδους και «δυνατή» παρουσία πάνω στη γραμμή. Στο γκολ πέφτει σχετικά αργά αλλά είναι πολύ δύσκολο να το αποσοβήσει.

Τριανταφυλλόπουλος: Ωσεί παρών στις περισσότερες αμυντικές προσπάθειες. Πολύ αργός για να ακολουθήσει τον Λουσέρο, ο οποίος του ξέφυγε στη φάση του γκολ και σε μια παρόμοια στην έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου.

Νάνο: Βαρύς και χωρίς ρυθμό εξαιτίας της αγωνιστικής αποχής του τελευταίου μήνα (πριν το ματς στην Ξάνθη είχε πάρει μόλις 20 λεπτά στο ματς Κυπέλλου στα Χανιά), ο Ισπανός δεν θύμισε τον παίκτη που αλωνίζει από την αριστερή πλευρά. Στο γκολ της Ξάνθης δεν υπάρχει στο… πλάνο!

Σίλντενφελντ: Είχε την ευθύνη να παίρνει το βάθος στην άμυνα. Δεν τα κατάφερε αυτή τη φορά καλά. Τον δυσκόλεψε το γήπεδο αλλά και ο άδειος άξονας του Παναθηναϊκού στα πρώτα 60 λεπτά.

Ταυλαρίδης: Έδωσε πολλές μάχες με τον Καπετάνο και σχετικά τον περιόρισε. Όμως δεν κράτησε σωστές αποστάσεις από τον Σίλντενφελντ, με αποτέλεσμα να υπάρχει μεγάλο κενό.

Μέντες: Εκτέθηκε από τον Κλέιτον αλλά και την επιλογή του Αναστασίου να παίξει πολύ ανοιχτά ο Παναθηναϊκός στα χαφ. Έδειχνε πολλές φορές απελπιστικά μόνος στη μεσαία γραμμή. Νευρικές οι μεταβιβάσεις του. Έχει βγει εκτός ρυθμού με τα «μπες- βγες» στην ενδεκάδα.

Ζέκα: Τηρουμένων των αναλογιών και του τι περιμένει ο Παναθηναϊκός από τον πιο δυναμικό χαφ του, δεν τα πήγε καλά. Παρά ταύτα ο Πορτογάλος προσπαθούσε να μπαλώσει τρύπες τόσο στα δεξιά όσο και στον άξονα. Μετά το 60’ πήγε στο δεξιό άκρο της άμυνας δίχως να συναντήσει προβλήματα.

Δώνης: Μακριά από τις καλές εμφανίσεις του. Δεν τον βοήθησε ούτε η θέση που χρησιμοποιήθηκε (σχεδόν πάνω στη γραμμή αριστερά) ούτε ο αγωνιστικός χώρος. Όταν πήγε στον άξονα μετά το 75’ είχε πολύ καλύτερη παρουσία.

Κλωναρίδης: Στο πρώτο ημίχρονο προσπάθησε να βρει διαδρόμους στην αντίπαλη εστία δίχως να τα καταφέρει. Λόγω του τερέν δεν μπόρεσε να εκμεταλλευτεί την ταχύτητά του.

Ατζαγκούν: Εμφανώς κουρασμένος από τα συνεχή παιχνίδια δεν «πάτησε» καν την αντίπαλη περιοχή.

Καρέλης: Σχεδόν εξαφανισμένος για 88 λεπτά, ο Κρητικός επιθετικός κατόρθωσε να πετύχει ένα γκολ – «χρυσάφι» με πλασέ από δύσκολη γωνία.

Πέτριτς: Η αρχή του καλού για τον Παναθηναϊκό. Η είσοδός του έδωσε πνοή στην άνευρη επιθετική γραμμή του Τριφυλλιού. Μια δική του τελική προσπάθεια στάθηκε αφορμή αφύπνισης για τους Πράσινους. Από το δικό του άνοιγμα αρχίζει η φάση του γκολ της ισοφάρισης.

Λαγός: Έκανε ό,τι δεν έκανε ο Μέντες για 60 λεπτά. Περιόρισε αισθητά τον Κλέιτον. Τον βοήθησε βέβαια και το συνολικό ανέβασμα του Παναθηναϊκού.

Μπεργκ: Καμιά φορά ακόμα και το πλούσιο ελληνικό λεξιλόγιο μοιάζει φτωχό για να περιγράψει την κλάση του Σουηδού. Έπαιξε ακριβώς 18 λεπτά και… φώναξε ότι έπρεπε να παίξει από την αρχή ή έστω πολύ νωρίτερα. Πήρε τη μπάλα με άριστη τεχνική, προσπέρασε με ταχύτητα τον Μπέρτο και έδωσε πάσα ακριβώς εκεί που έπρεπε στον Καρέλη για το 1-1. Αν είχε σκοράρει στο πρώτο λεπτό των καθυστερήσεων θα τα είχε κάνει όλα.

Αναστασίου: Αυτή τη φορά έκανε το αντίθετο από τα τελευταία παιχνίδια, «φορτώνοντας» τα άκρα αντί για τον άξονα. Αυτό αφενός αποδιοργάνωσε τον Παναθηναϊκό επιθετικά και αφετέρου βοήθησε την Ξάνθη να αξιοποιήσει τον Κλέιτον. Επέλεξε να αφήσει εκτός τους ποιοτικούς και έμπειρους Μπεργκ, Πέτριτς, Πράνιτς και λίγο έλειψε να το πληρώσει. Σωστές όλες οι αλλαγές του που βοήθησαν να διορθωθούν τα λάθη και να προκύψει η ισοφάριση.