0

Ο Παναθηναϊκός νίκησε με 72-66 τη Νέα Κηφισιά και πλέον η προσοχή είναι στη μάχη με τη Γαλατάσαραϊ.

Σοβαροί και απόλυτα συγκεντρωμένοι μπήκαν στο παρκέ οι παίκτες του Παναθηναϊκού και δεν άργησαν να επιβάλλουν τον ρυθμό τους παίρνοντας παράλληλα το προβάδισμα. Η πίεση των γηπεδούχων πάνω στον Δημήτρη Διαμαντίδη, δεν δημιούργησε προβλήματα καθώς η ομάδα του «τριφυλλιού» κυκλοφόρησε σωστά τη μπάλα και βρήκε λύσεις στην επίθεση. Σε συνδυασμό με την καλή άμυνα ο Παναθηναϊκός ανέβασε τη διαφορά σε διψήφιο αριθμό στο 7’ (20-10), έπειτα από καλάθι του Εστέμπαν Μπατίστα.

Οι «πράσινοι» είχαν τον έλεγχο και στη δεύτερη περίοδο (28-18 στο 13’), ωστόσο οι λανθασμένες επιλογές δεν τους επέτρεπαν ν’ ανοίξουν τη διαφορά. Αντίθετα, η Νέα Κηφισιά, βελτίωσε την άμυνα της και περνώντας τη μπάλα κοντά στο καλάθι κατάφερε να μειώσει στο 17’ (28-31) με δύο βολές του Δημήτρη Μαυροειδή. Μετά από τέσσερα λεπτά χωρίς καλάθι η λύση ήρθε από τον Τζέιμς Γκιστ, όμως για ακόμα ένα παιχνίδι (όπως στην Πάτρα) οι «πράσινοι» δεν απέδιδαν σωστά στο δεύτερο δεκάλεπτο με συνέπεια οι γηπεδούχοι να βρίσκονται κοντά στο τέλος του πρώτου μέρους (30-34).

Τα λάθη συνεχίστηκαν στις αρχές του δεύτερου μέρους και με δύο συνεχόμενα τρίποντα του Νίκου Λιακόπουλου οι γηπεδούχοι έφεραν το ματς στα ίσια (36-36). Στην επόμενη φάση μάλιστα, πέρασαν μπροστά για πρώτη φορά (39-38, στο 33’) με τρεις βολές του Ξαβιέ Σάιλας. Κι ενώ η αναμέτρηση από το πουθενά είχε γίνει ντέρμπι οι λύσεις του Γκιστ και του Μπατίστα, έβαλαν και πάλι τον Παναθηναϊκό μπροστά στο τέλος του τρίτου δεκαλέπτου (54-49).

Με στόχο ν’ αποκαταστήσει την τάξη μπήκε ο Παναθηναϊκός στο τελευταίο δεκάλεπτο και το πέτυχε πολύ γρήγορα. Με σερί 7-0, οι «πράσινοι» προηγήθηκαν με 61-49 στο 32’ και Μπατίστα συνέχισε να κάνει πάρτι μέσα στη ρακέτα. Η κυριαρχία του Παναθηναϊκού συνεχίστηκε για τα καλά και με την τρίποντη βόμβα του Φώτση η διαφορά έφτασε τους 14 (64-50) στο 33’. Και πάλι οι «πράσινοι» έχασαν τη συγκέντρωση τους, βάζοντας τους γηπεδούχους μέσα στο ματς. Σα να μην έφταναν όλα ήρθε ο Σκούτας να χρεώσει με αντιαθλητικό τον Διαμαντίδη. Με ένα καλάθι του Μαυροειδή η Νέα Κηφισιά ολοκλήρωσε επιμέρους σκορ 13-2, μειώνοντας ακόμα περισσότερο (63-66). Σ’ εκείνο το σημείο ο Παππάς απάντησε με τρίποντο (69-63) στο 38’και οι «πράσινοι» στο τέλος έκαναν αυτό που έπρεπε.

ΠΟΥ ΚΡΙΘΗΚΕ

Στην έναρξη της τελευταίας περιόδου ο Παναθηναϊκός απέδειξε πως όταν ήθελε και ήταν σοβαρός έκανε το έργο του εύκολο. Στα κρίσιμα λεπτά οι παίκτες του Ντούσκο Ιβάνοβιτς έδειξαν ψυχραιμία, κυκλοφόρησαν σωστά τη μπάλα και είτε την ακούμπησαν κοντά στο καλάθι με τον Μπατίστα, είτε βρήκαν λύσεις από μακρινή απόσταση όπως με τον Παππά.

MVP

Ο Εστέμπαν Μπατίστα έκανε ότι ήθελε μέσα στις δύο ρακέτες με συνέπεια να φτάσει στο νταμπλ-νταμπλ με 24 πόντους κι 11 ριμπάουντ. Έτσι όπως εξελίχθηκε η αναμέτρηση καθοριστικός ήταν ο Νίκος Παππάς με το τρίποντο που σημείωσε όταν είχαν φτάσει σε απόσταση αναπνοής οι γηπεδούχοι (66-63) και στη συνέχεια το κλέψιμο, πριν γίνει το αντιαθλητικό στον Μπατίστα.

ΕΞΕΔΡΕΣ

Οι 250 φίλοι του Παναθηναϊκού που βρέθηκαν στο Ζηρίνειο, δημιούργησαν πολύ όμορφη ατμόσφαιρα όπως μόνο ο κόσμος των «πράσινων» ξέρει. Οι φίλοι του «τριφυλλιού» δεν σταμάτησαν να τραγουδούν κι έδωσαν ώθηση στους παίκτες του Ντούσκο Ιβάνοβιτς για να πετύχουν τον στόχο τους. Η αναμέτρηση ξεκίνησε δέκα λεπτά αργότερα από το προγραμματισμένο καθώς ο Χρήστος Χριστοδούλου έφτασε με καθυστέρηση στο Ζηρίνειο.

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 16-22, 30-34, 49-54, 66-72

ΑΕΝΚ: Σάιλας 23 (2), Λιακόπουλος 19 (3), Πόποβιτς 2, Μαυροειδής 12, Ψαθάς 2, Ντούβνιακ 2, Ντέιβις 3 (1), Βασιλόπουλος 3 (1)

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ: Σλότερ 5 (1), Φώτσης 10 (2), Νέλσον 6, Παππάς 6 (2), Διαμαντίδης 7 (1), Γκιστ 11 (1), Μπατίστα 24, Μπλουμς 3 (1).