0

Το Ελληνικό μετά από ένα συγκλονιστικό ματς, «λύγισε» την αντίσταση του Παναθηναϊκού, επικράτησε με 62-61 και πανηγύρισε για δεύτερη συνεχόμενη σεζόν το πρωτάθλημα στην Α1 Γυναικών και το νταμπλ!!!

Ο Παναθηναϊκός έδειχνε να έχει τον έλεγχο κατά την διάρκεια του πρώτου δεκαλέπτου καθώς στο τέλος του ήταν μπροστά με 10-13! Με «πράσινη» καταιγίδα ξεκίνησε η δεύτερη περίοδος, καθώς το Ελληνικό έχασε την επαφή του με το καλάθι, σε αντίθεση με τις παίκτριες του Πρέκα, οι οποίες έτρεξαν ένα σερί 9-0 και στο 13ο λεπτό είχαν πάρει προβάδισμα με 12-25! Η αντεπίθεση του Ελληνικού ξεκίνησε από την αρχηγό του, Ανθή Μπαλτά η οποία με δύο σερί τρίποντα μείωσε σε 18-25! Οι γηπεδούχες είχαν πάρει φόρα και έτσι με επιμέρους σκορ 19-5, το Ελληνικό στο 30ο λεπτό ήταν μπροστά με 31-30. Μετά την ανάπαυλα το «ντέρμπι» συνεχίστηκε , με το Ελληνικό να διατηρεί ένα μικρό προβάδισμα με 46-42, αλλά να βλέπει την Λικέντρα Τζόνσον να τραυματίζεται στο 27ο λεπτό και να αποχωρεί υποβασταζόμενη από το παρκέ. Η Αμερικανίδα όμως έσφιξε τα δόντια και όχι μόνο επέστρεψε αλλά ήταν εκείνη που έδωσε ώθηση στο Ελληνικό που ήταν μπροστά με 55-53 στο 35ο λεπτό. Η Μπαλτά συνέχισε τις τρίποντες βόμβες της και το Ελληνικό προηγήθηκε με 59-53, ενώ δεν σταμάτησε εκεί καθώς με το πέμπτο της τρίποντο έδωσε «αέρα» στην ομάδα της με 62-56 στο 38ο λεπτό……το κλέψιμο της Τζόνσον στην Καλέντζου έκρινε οριστικά το ματς, με ένα τρίποντο των «πράσινων» να διαμορφώνει το τελικό σκορ.

Δεκάλεπτα: 10-13, 31-30, 46-42, 62-61.

Σαραβάκος: “Η υπομονή έχει εξαντληθεί…”

Ομπράντοβιτς Vs Ιτούδης: Η συνεργασία που «άλλαξε» το μπάσκετ! (vids & pics)