0

Ο Παναθηναϊκός ξεκίνησε νωθρά, αντέδρασε και παίζοντας λογικά για 45 λεπτά νίκησε 2-0 την Ξάνθη στη Λεωφόρο, επιστρέφοντας στις νίκες!

Δυο τελείως διαφορετικά πρόσωπα παρουσίασε ο Παναθηναϊκός στην επιστροφή του κόσμου του στη Λεωφόρο έπειτα από δυο μήνες, δεν το… πλήρωσε όμως και χάρη στα τέρματα των Καρέλη και Πράνιτς πανηγύρισε τη νίκη με 2-0 επί της Ξάνθης!

Οι «πράσινοι» δεν κατέβηκαν καν στο γήπεδο στο πρώτο ημίχρονο του αγώνα. Στα πρώτα 20 λεπτά έμοιαζαν νευρικοί, έκαναν τραγικές επιλογές σε μεσαία γραμμή και άμυνα, δίνοντας στην Ξάνθη το δικαίωμα να απειλήσει τον Στιλ, ευτυχώς χωρίς να παραβιάσει την εστία του Άγγλου τερματοφύλακα.

Το «τριφύλλι» έδειξε να αντιδρά μετά το 20ο λεπτό όμως είχε σαφές πρόβλημα στη δημιουργία ευκαιριών και το τέλος του πρώτου ημιχρόνου βρήκε τον Παναθηναϊκό να έχει… πετάξει στα σκουπίδια ακόμη ένα 45λεπτο στη φετινή σεζόν.

Ωστόσο, με την έναρξη του δεύτερου ημιχρόνου ο Αναστασίου έριξε στο ματς τον Πράνιτς αντί του Μπούι, ο Κροάτης μαζί με τον Ζέκα που ήταν και πάλι… όαση «έδεσαν» τη μεσαία γραμμή του Παναθηναϊκού -παρότι ο δεύτερος έπαιζε δεξί μπακ- και έπειτα από αρκετές… επισκέψεις στα καρέ του Κυριακίδη οι «πράσινοι» άνοιξαν το σκορ!

Στο 67ο λεπτό ο Μλάντεν Πέτριτς με όμορφη λόμπα έβγαλε τον Καρέλη τετ-α-τετ με τον Κυριακίδη και ο Έλληνας επιθετικός με άψογο αριστερό πλασέ στην κίνηση έκανε το 1-0 για τον Παναθηναϊκό!

Το «τριφύλλι» αντίθετα με τα προηγούμενα ματς, αυτή τη φορά συνέχισε να πιέζει και δεν επέτρεψε στην Ξάνθη να απειλήσει για την ισοφάριση. Οι «πράσινοι» συνέχισαν να πιέζουν και στο τέταρτο λεπτό των καθυστερήσεων του αγώνα ο Καρέλης κέρδισε πέναλτι από τον Γκόμσι, με τον Ντάνιελ Πράνιτς να μην αστοχεί από τη λευκή βούλα και να διαμορφώνει το τελικό αποτέλεσμα!

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ: Στιλ, Ζέκα, Τριανταφυλλόπουλος, Σίλντενφελντ, Νάνο, Λαγός, Μπούι (46’ Πράνιτς), Ατζαγκούν (68’ Νίνης), Καρέλης, Κλωναρίδης, Πέτριτς (76’ Δώνης)

ΞΑΝΘΗ: Κυριακίδης, Γκόμσι, Μπαξεβανίδης, Σολτάνι, Λουσέρο (73’ Τριάδης),  Ομπόντο (80’ Βασιλακάκης, Παπαστεριανός, Κλέιτον, Γούτας, Λισγάρας (52’ Καρυπίδης), Ράνος.

Γκολ: 67’ Καρέλης, 95’ πεν. Πράνιτς

Κίτρινες: 86’ Ζέκα, 86’ Λαγός/ 28’ Μπαξεβανίδης, 92’ Ράνος.