1

Ο Παναθηναϊκός πάλεψε στο Ρέντη, όμως κάποιες λανθασμένες διαιτητικές αποφάσεις στο 5ο σετ, οδήγησαν στην ήττα από τον Ολυμπιακό με 3-2 σετ. Την ερχόμενη Πέμπτη (30/04, 20.00) θα… μιλήσει η Κυψέλη στον 4ο τελικό των δύο ομάδων.

Ο Παναθηναϊκός έκανε ότι μπορούσε για να πάρει τη νίκη στον τρίτο τελικό, όμως στο φινάλε ο Ολυμπιακός επιβλήθηκε με 3-2 σετ και έκανε το 2-1 στην σειρά των τελικών της Α1 βόλει γυναικών.

Επόμενος τελικός την Πέμπτη στο κλειστό της Κυψέλης με τον Παναθηναϊκό να θέλει να στείλει τη σειρά σε πέμπτο αγώνα και ο Ολυμπιακός να κάνει το 3-1 και να διατηρήσει τα σκήπτρα του.

Ήταν το πρώτο ματς στη σειρά των τελικών που κρίθηκε σε τόσο μικρές λεπτομέρειες.

Μετά την κακή εμφάνιση στην Κυψέλη, ο Ολυμπιακός συνήλθε και έπαιξε πολύ πιο αποδοτικά σε σέρβις και επίθεση, με αποτέλεσμα το 25-18 του πρώτου σετ χάρη στην ανεβασμένη Μπραμπόροβα.

Ο Παναθηναϊκός πάντως διεκδίκησε με αξιώσεις το διπλό στο κλειστό του Ρέντη και η μάχη ήταν σκληρή. Οι “πράσινες” απάντησαν με το 25-19 του δεύτερου σετ και στο τρίτο ανέτρεψαν το 12-7 του Ολυμπιακού, φτάνοντας με τη Χρήστου ακραία (αντί της Μερτέκη) στο 25-23 του τρίτου σετ.

Οι “ερυθρόλευκες” αντέδρασαν και δεν άφησαν την κατάσταση να τους ξεφύγει. Η Νέσοβιτς έδωσε πόντους σ’ ένα σημείο που οι συμπαίκτριές της την είχαν ανάγκη και το 25-16 έστειλε το ματς στο τάι μπρέικ.

Στο πέμπτο σετ οι καταστάσεις ήταν οριακές. Ο Ολυμπιακός κρατήθηκε μπροστά μέχρι το 10-8 (από καρφί άουτ), αλλά ο Παναθηναϊκός ισοφάρισε, με αποτέλεσμα το ματς να κριθεί σε ακόμη ένα διαιτητικό λάθος που έδωσε στη γηπεδούχο ομάδα το 13-11 και το καρφί της Βέσοβιτς για το 15-13.

Τα σετ: 25-18, 19-25, 23-25, 25-16, 15-13

Freeeeee Γιάννης Κομπότης ρεεεε, με κουμπούρι στη μέση και…στα κλαρίνα!

«Έπεσε» το Twitter με Μαρινάκη – Κομπότη!