0

Ανήμερα της ονομαστικής του εορτής ο Νίκος Καρέλης… κέρασε στο τέλος και με δικό του γκολ τέσσερα λεπτά πριν το τέλος βοήθησε τον Παναθηναϊκό να αποδράσει από την Βέροια με 0-1.

Δια πυρός και σιδήρου και με σωτήρα το Νίκο Καρέλη, που ντύθηκε για πολλοστή φορά “Μπεργκ”, ο Παναθηναϊκός επέστρεψε στις νίκες με το 1-0 στο αποψινό ματς με τη Βέροια. Οι Πράσινοι κατέκτησαν με μπόλικο άγχος μία πολύτιμη νίκη εκμεταλλευόμενοι μία στημένη μπάλα στο 86ο λεπτό του ματς και παρότι εκτός του γκολ είχαν τις δύο καλύτερες στιγμές του αγώνα (με τον Πέτριτς αμφότερες στο 38′ και το 47′), εντούτοις η εικόνα τους ήταν εκ νέου απογοητευτική κυρίως σε ό,τι αφορά το δημιουργικό σκέλος, αλλά και την ένταση του παιχνιδιού.

Οι δύο ομάδες μπήκαν επιφυλακτικά στον αγωνιστικό χώρο και ειδικά ο Παναθηναϊκός εμφανίστηκε ξανά με πολύ άγχος στις προσπάθειές του, δίνοντας χώρο στη Βέροια που δεν ήξερε όμως τι να τον κάνει. Οι γηπεδούχοι είχαν πάντως τον έλεγχο στο πρώτο 20λεπτο του ματς, δίχως ωστόσο να δημιουργήσουν κάποια απειλητική στιγμή προς την εστία του Στιλ, ενώ μετά το συγκεκριμένο διάστημα το Τριφύλλι πήρε τα ηνία του αγώνα και προσπάθησε κυρίως από την αριστερή πλευρά να αναπτυχθεί και να βρει τα ρήγματα.

Η πρώτη τελική του Παναθηναϊκού έγινε στο 24′ (!) σε κεφαλιά του Εσιέν από εκτέλεση κόρνερ του Πράνιτς, ενώ το πρώτο σουτ προς την εστία για τη Βέροια έγινε στο 37′ (!) δείγμα του κάκιστου θεάματος που προσέφεραν οι δύο ομάδες.
Παρά ταύτα οι Πράσινοι κατάφεραν να φτάσουν κοντά στο γκολ στο 38′ όταν πρέσαραν σωστά στο δεύτερο τρίτο του γηπέδου, ανάγκασαν τον Ναζλίδη να κάνει λάθος και ο Πέτριτς που έκλεψε και μπήκε στην περιοχή πλάσαρε τον Λόπεθ στέλνοντας τη μπάλα άουτ. Στο 40′ η Βέροια είχε καλή στιγμή σε γρήγορη αντεπίθεση και σουτ του Μαγέφσκι εντός περιοχής που σταμάτησε πάνω στο τάκλιν του πανταχού παρών Ζέκα.

Στο δεύτερο ημίχρονο ο Παναθηναϊκός μπήκε δυνατά και είχε τεράστια ευκαιρία να ανοίξει το σκορ στο 47′ όταν ο Μαρινάκης έβγαλε έξοχη σέντρα προς τον Πέτριτς που έπιασε την κεφαλιά, ο Λόπεθ απέκρουσε ασταθώς και εν συνεχεία μπλόκαρε την προβολή του Πράνιτς εξ επαφής!

Ο Ισπανός “κίπερ” έσωσε την ομάδα του και στο 52′ σε τετ α τετ με τον Καρέλη, από πάσα του Πέτριτς, ενώ στο 66′ ο Εσιέν έκλεψε τη μπάλα έξω από την περιοχή και σούταρε άουτ.

Ο ρυθμός του αγώνα έπεσε εκ νέου, με τη Βέροια να ισορροπεί, αλλά ο Παναθηναϊκός χτύπησε στο 86′ με σκόρερ το Νίκο Καρέλη. Ο Πράνιτς  εκτέλεσε το φάουλ, ο Σάντσεθ πήρε την κεφαλιά, ο Λόπεθ απέκρουσε και πάλι αλλά ο Καρέλης με κοντινή προβολή έκανε το 1-0 για τον Παναθηναϊκό χαρίζοντάς του την πολύ σημαντική νίκη.

Οι συνθέσεις των ομάδων:
Βέροια (Γιώργος Γεωργιάδης): Λόπεθ -Νέτο, Ετζενγκέλε, Οστοϊτς, Γιαννούλης- Ιμπραχίμ (88′ Καϊκούτ), Αρτσε, Μαγέφσκι (83′ Γεωργιάδης) -Ναζλίδης, Γιουσούφ, Κόλα (60′ Μπατιόν).

Παναθηναϊκός (Αντρέα Στραματσόνι): Στιλ -Μαρινάκης, Σάντσεθ, Τελάντερ, Νάνο- Εσιέν, Ζέκα, Πράνιτς- Αμπεϊντ (77′ Ατζαγκούν), Καρέλης- Πέτριτς (64′ Κλωναρίδης).

Διαιτητής: Ι. Δελφάκης (Αρκαδίας).

Πηγή

Νέα βόμβα στα οικονομικά του Παναθηναϊκού!: Πρέπει να πληρώσει 680.000 ευρώ) για Ντέιβιντ!