0

Πρώτα από όλα, το Παλατάκι, είχε πάρα πολύ κόσμο…

Ένα ντέρμπι από τα παλιά, ανάμεσα σε ένα φοβερό δίδυμο, δύο ομάδες με μεγάλη ιστορία.

Ο ΠΑΟ στο πρώτο δεκάλεπτο, φαινότανε ότι δεν είχε πολλά καύσιμα και στα πρόσωπα των παικτών, έβλεπες την κούραση από τα πολλά παιχνίδια και από τα πολλά ταξίδια.

Ο ΠΑΟΚ, είναι σε φοβερή κατάσταση, με 9 νίκες στα τελευταία 10 παιχνίδια.

Ο Καλάθης, δεν ήθελε να τρέξει, και προτίμησε να κάνει μεγάλες επιθέσεις,για να περιορίσει τα λάθη της ομάδας του, συν την καταπληκτική άμυνα του Παππά στον Γκος, και έτσι έκλεισε το πρώτο δεκάλεπτο, με 11-19.

Δύο με τρία λεπτά, γινόταν το ίδιο με το πρώτο δεκάλεπτο, δηλαδή, πάνω-κάτω, χωρίς πολύ διάθεση, ούτε νεύρο και από τις 2 ομάδες, και κάποια στιγμή, ξεκίνησαν τα τρίποντα, 3 από τον ΠΑΟΚ και 5 από τον ΠΑΟ, και έτσι άρχισαν να παίζουν επιτέλους μπάσκετ, και πήραν μία διαφορά 15 πόντων.

Δύο απανωτά time out, πήρε ο Παπαθεοδώρου να κόψει την φόρα του ΠΑΟ, αλλά και για να ξυπνήσει τους παίκτες του.

Αλλά ο ΠΑΟ, πήρε φόρα και δεν σταμάτησαν, με 7/14 τρίποντα, δύσκολα χάνεις, και έχεις το 31-48.

Στο τρίτο δεκάλεπτο, ο ΠΑΟ, έδωσε εντολή να μην μπει στο παιχνίδι ο Γκος, γιατί μόνο αυτός μπορούσε να γυρίσει το παιχνίδι, πράγμα που έκανε και ειδικότερα ο Παππάς, που δεν τον άφηνε να πάρει ούτε ανάσα.

Ανά λεπτό, βάζανε και από ένα καλάθι, και ξανά πάγωσε το παιχνίδι, με την διαφορά κοντά στους 15 πόντους, σε όλο το 3ο δεκάλεπτο, ενώ ο Χάτσερ, εκμεταλλεύτηκε τα 5 ομαδικά φάουλ και έβαζε βολές, κλείνοντας στο 56-69.

Στο 4 δεκάλεπτο, με ένα σερί 7-2, ο ΠΑΟΚ μείωσε στους 10 πόντους, αλλά ο Παππάς, έβαλε ένα τρίποντο και καπάκι ο Τζόουνς, άρχισε να ξανά ζεσταίνεται και το Παλατάκι, και μόλις βρήκε λίγο χώρο, ο Γκος πήρε μπρος με μερικά καλάθια,  και στο 5ο λεπτό, το σκορ, έπεσε σε μονοψήφιο αριθμό.

Ο Πασκουάλ, βρήκε τα σκούρα και αμέσως έβαλε το πολυεργαλείο του, τον Καλάθη, για να στρώσει τον Παναθηναϊκό. Ένα καλάθι και φάουλ από Καλάθη, και ένα κακό σφύριγμα στην καθαρή άμυνα του ΠΑΟΚ, ξανά έφτασε την διαφορά, στους 10 πόντους στο 37.

Ο ΠΑΟΚ δεν άντεξε άλλο και ο Παναθηναϊκός, έπαιξε με τον χρόνο και την μεγάλη εμπειρία του, κερδίζοντας το τελικό σκορ, 83-93.

Πασκουάλ: «Δεν είναι συχνό φαινόμενο οι ασίστ να είναι περισσότερες από τα ριμπάουντ»