0

Η Κρίσταλ Πάλας την στρίμωξε στα σχοινιά στο ημίχρονο όμως η Λίβερπουλ ήταν καταιγιστική στο δεύτερο μέρος και έφτασε στη νίκη με 4-3 που την εκτόξευσε στο +7 από την 2η Μάντσεστερ Σίτι (VIDEOS).

Refuse to lose! Η Κρίσταλ Πάλας έγινε η πρώτη ομάδα που πέτυχε πάνω από ένα γκολ στο “Άνφιλντ” τη φετινή σεζόν σταματώντας μάλιστα στα τρία, όμως η Λίβερπουλ απέφυγε τη γκέλα καθώς με αντεπίθεση διαρκείας στο δεύτερο ημίχρονο σκόραρε τέσσερις φορές και πανηγύρισε τη νίκη με 4-3 που την έστειλε ξανά στο +7 από τη 2η Μάντσεστερ Σίτι (έχοντας ματς παραπάνω).

Μεγάλος πρωταγωνιστής του αγώνα ήταν αναμφίβολα ο Μοχάμεντ Σαλάχ που πέτυχε το γκολ της ισοφάρισης στο 46′ και εκείνο που έδωσε για πρώτη φορά προβάδισμα στους “κόκκινους” στο ματς στο 75′, με τον Αιγύπτιο να φτάνει μάλιστα τα 50 γκολ στην Premier League σε 72 εμφανίσεις του με τη φανέλα της Λίβερπουλ (τέταρτος γρηγορότερος πίσω από τους Κόουλ, Σίρερ και Φαν Νίστελροϊ).

Το ματς ήταν τόσο εντυπωσιακό που οι δύο ομάδες κατάφεραν αμφότερες να σκοράρουν στο πεντάλεπτο των καθυστερήσεων (!), ενώ είναι εντυπωσιακό πως ο άλλοτε τεχνικός της ομάδας του Μέρσεϊσαϊντ και πρώην ομοσπονδιακός της εθνικής Αγγλίας, Ρόι Χόντσον, γνώρισε την πρώτη του ήττα στο “Άνφιλντ” ως αντίπαλος προπονητής.

Βόβορας:”Παίξαμε κακή άμυνα, οριακό ματς με Μακάμπι”

ΕΠΙΣΗΜΟ: Αυτή είναι η μπάλα του τελικού του Champions League! (pics)