ΒΟΛΕΥΕΡΑΣΙΤΕΧΝΗΣ

Επέστρεψε στις νίκες ο Παναθηναϊκός

0

Μετά την εκτός έδρας ήττα με 3-2 από τον ΠΑΟΚ, ο Παναθηναϊκός επικράτησε με 3-0 σετ των Βριλησσίων εκτός έδρας από τη 13η αγωνιστική της Pre League.

Με το τρίποντο αυτό ο Παναθηναϊκός ανέβηκε στην πρώτη θέση με 34 βαθμούς, έναν παραπάνω από τον  ΠΑΟΚ που φιλοξενείται από τον ΖΑΟΝ το απόγευμα της Κυριακής. Το παιχνίδι ουσιαστικά κρίθηκε στο δεύτερο σετ όταν τα Βριλήσσια βρέθηκαν με σετ μπολ (24-23) αλλά έχασαν τελικά το σετ με 24-26.

Ο Παναθηναϊκός στο πρώτο σετ μετά το αρχικό 4-4 πήρε το πάνω χέρι και έχτισε διαφορές (4-8, 6-10) ενώ έφτασε στο 10-17 δείχνοντας έτοιμος για την κατάκτηση του πρώτου σετ. Οι γηπεδούχες όπλο το καλό τους σερβίς μείωσαν σε 14-17 αλλά οι «πράσινες» με την Οικονομίδου να σηκώνει το επιθετικό βάρος προσπέρασαν και έφτασαν στο σετ μπολ (16-24) με την Κελεσίδη στην γραμμή του σερβίς. Οι φιλοξενούμενες έχασαν το πρώτο σετ μπολ αλλά με την Κοσμά κατέκτησαν το πρώτο σετ με 17-25.

Διαφορετική εικόνα είχε το δεύτερο σετ. Ο Παναθηναϊκός με καλό σερβίς προηγήθηκε με 5-8 αλλά τα Βριλήσσια αντέδρασαν και προηγήθηκαν με 9-8 με σερί 4-0. Η ομάδα των βορείων προαστίων έφτασε στο 14-9 κρατούσε διαφορά μέχρι το 19-16 όταν η Οικονομίδου πήρε το όπλο της και με καλό σερβίς ισοφάρισε σε 19-19 με άσο. Με μονό μπλοκ της Κουντουρά πάνω στην Κάβουρα το «τριφύλλι» προηγήθηκε με 19-20 στην τελική ευθεία του σετ, ενώ με μπλοκ της Λαμπρινίδου οι φιλοξενούμενες έφτασαν στο 20-22.

Τα Βριλήσσια με διπλό μπλοκ πάνω στην Κοσμά ισοφάρισαν σε 23-23 ενώ με νέο μπλοκ της Γιαννέλου έφτασαν στο σετ μπολ και το 24-23. Το διπλό μπλοκ του Παναθηναϊκού έδωσε την ευκαιρία στις «πράσινες» να φτάσουν στο σετ μπολ (24-25) με το μπλοκ της Λαμπρινίδου να τελειώνει το σετ (24-26) για τον Παναθηναϊκό.

Με μπλοκ της Κουτσοπούλου στην Οικονομίδου τα Βριλήσσια προηγήθηκαν με 4-1 στο ξεκίνημα του τρίτου σετ. Οι φιλοξενούμενες αντέδρασαν και μετά το λάθος της Έρωτα ισοφάρισαν σε 4-4. Ο Παναθηναϊκός με την Κοσμά προσπέρασε με 7-9 για πρώτη φορά στο σετ.

Οι φιλοξενούμενες με όπλο και πάλι το σερβίς προηγήθηκαν με 8-12 με την Πασσιά με άσο να μειώνει για τα Βριλήσσια σε 11-12. Στη συνέχεια ο Παναθηναϊκός καθάρισε εύκολα το σετ χωρίς να απειληθεί ιδιαίτερα.

Τα σετ: 0-3 (17-25, 24-26, 19-25)