0

Αντίδραση, πάθος, άμυνα θανάτου για 30 λεπτά, και ένας Καλάθης όνειρο! Ο Παναθηναϊκός νίκησε πειστικά την Εφές (88-75) και μπορεί να τραγουδά «Είμαστε ακόμα ζωντανοί» γιατί με τέτοιες εμφανίσεις έχει ελπίδες ανατροπής.

Ακόμα και αν βρισκόμαστε στην πρώτη μέρα του Φεβρουαρίου, το παιχνίδι με την Εφές ήταν ένας πρόωρος «τελικός» για τον Παναθηναϊκό ΟΠΑΠ, που έπρεπε να κυνηγήσει τη νίκη για να επιστρέψει στα θετικά αποτελέσματα και στον… δρόμο της μάχης των πλέι-οφ.

Τελικά, η ομάδα του Ρικ Πιτίνο έδειξε πως αντιλήφθηκε την σημασία της αναμέτρησης και με μία εξαιρετική εμφάνιση κέρδισε την Εφές ( ), ανεβαίνοντας στο 9-12. Οι «πράσινοι» πάλεψαν για όλες τις μπάλες και δεν επέτρεψαν στην Εφές να επιστρέψει στο ματς, ειδικά στις περιπτώσεις που κινδύνευσαν να χάσουν το προβάδισμα που «έχτιζαν».

Μεγάλο βράδυ για τον Νικ Καλάθη, που κυριάρχησε απόλυτα στο παρκέ (20 πόντοι, 13 ασίστ, 8 ριμπάουντ), ενώ σημαντικές βοήθειες έδωσαν στο σκοράρισμα και οι Σον Κιλπάτρικ (13 πόντοι) και ΝτεΣόν Τόμας (14 πόντοι). Νταμπλ – νταμπλ και από τον Τζέιμς Γκιστ (11 πόντοι, 10 ασίστ)

1η περίοδος
Το ματς ξεκίνησε σε χαμηλό τέμπο και κινήθηκε σε… πέπλο ισορροπίας, μέχει να αναλάβουν δράση οι Νικ Καλάθης και Σον Κιλπάτρικ. Οι δύο γκαρντ του Ρικ Πιτίνο πέτυχαν 14 πόντους, οι Βουγιούκας και Λοτζέσκι έδωσαν λύσεις, η άμυνα ήταν καλή και ο Παναθηναϊκός ΟΠΑΠ έκλεισε το πρώτο δεκάλεπτο στο +8 (24-16).
2η περίοδος
Η Εφές ξεπέρασε τις κακές επιλογές του πρώτου δεκαλέπτου και εμφανίστηκε σαφώς καλύτερη στη δεύτερη περίοδο. Η ομάδα του Εργκίν Αταμάν έτρεξε στο παρκέ, περιόρισε τις αμυντικές της αδυναμίες και μείωσε στο καλάθι (32-30), στο 15ο λεπτό. Οι γηπεδούχοι απάντησαν γρήγορα με σερί 8-0 και έφεραν ξανά την διαφορά στους 10 (40-30, 19′), ενώ η ανάπαυλα του ημιχρόνου βρήκε τους «πράσινους» σε απόσταση πέντε πόντων απο τους φιλοξενούμενους (42-37).
3η περίοδος
Οι «πράσινοι» μπήκαν με… φόρα στο τρίτο δεκάλεπτο και ένα γρήγορο 9-0 έφεραν τον Παναθηναϊκό ΟΠΑΠ σε θέση απόλυτου κυρίαρχου στο παρκέ (51-37, 22′). Το μικρό… πάρτι στο ΟΑΚΑ συνεχίστηκε με επιμέρους 15-1, που αύξησε την διαφορά στους 19 (57-38, 24′). Οι φιλοξενούμενοι χαμήλωσαν το τέμπο και κατάφεραν να ισορροπήσουν σχετικά εύκολα, καθώς η ομάδα του Ρικ Πιτίνο έσβησε ξαφνικά τον… διακόπτη. Αποτέλεσμα; Το +19 έγινε +5 (61-56) στο 30ο λεπτό.
4η περίοδος
Το τέταρτο δεκάλεπτο ήθελε… πάθος και οι γηπεδούχοι έδειξαν πως ήθελαν περισσότερο τη νίκη. Το σύνολο του Πιτίνο κυριάρχησε με οδηγό τον Καλάθη, είχε πάντα τις κατάλληλες απαντήσεις σε κάθε προσπάθεια επιστροφής της Εφές και στο τέλος έφτασε μάλλον άνετα στη νίκη (88-75), που ξεσήκωσε το ΟΑΚΑ!
Πλέον, οι «πράσινοι» ετοιμάζονται για το δύσκολο ματς με την Φενέρμπαχτσε στην Τουρκία (8/2), ενώ η Εφές, που έπεσε στο 13-8, υποδέχεται την Γκραν Κανάρια (7/2).

Η μεγάλη ευκαιρία των μικρών του Παναθηναϊκού!