0

Ο Παναθηναϊκός ανήμερα των γενεθλίων του, πάλεψε, προσπάθησε αλλά δεν κατάφερε να πάρει ακόμα μια εκτός έδρας νίκη που θα τον εδραίωνε στις πρώτες πέντε θέσεις της βαθμολογίας. Ο Λεβαδειακός κατάφερε να τον… μπλοκάρει, παίζοντας μαζική άμυνα και απειλώντας στο φινάλε ακόμα και με γκολ το «τριφύλλι».

Το 0-0 ήταν φυσική συνέπεια της εικόνας του αγώνα στη Λιβαδειά, με τους «πράσινους» να φτάνουν στους 28 βαθμούς και να είναι ακόμα στην 5η θέση αλλά χωρίς να απομακρυνθούν αρκετά από ομάδες όπως ο Παναιτωλικός, ο Άρης και η Ξάνθη που τους καταδιώκουν. Την ίδια ώρα, ο Λεβαδειακός έφτασε στους 13 και είναι προτελευταίος, έχοντας απόσταση επτά βαθμών από την ΑΕΛ που είναι στους 20 και είναι η πρώτη ομάδα πάνω από τη ζώνη του υποβιβασμού…

Οι γηπεδούχοι κατέκτησαν το βαθμό της ισοπαλίας, αν και οι «πράσινοι» δικαιούνται να έχουν (για μία ακόμη φορά) παράπονα από τον διαιτητή Φωτιά και το βοηθό του Νατσιόπουλο, που αντί για πέναλτι στον Χατζηγιοβάνη στο 55’ υπέδειξαν τον μεσοεπιθετικό του «τριφυλλιού» σε θέση οφ σάιντ, αν και καλυπτόταν.

Ο Παναθηναϊκός ήταν η ομάδα που είχε τον έλεγχο του ρυθμού στο πρώτο ημίχρονο (66%-34% η κατοχή της μπάλας) και προσπάθησαν με όπλο την καλή κυκλοφορία της μπάλας να δημιουργήσουν υποσχόμενες ευκαιρίες.

Στην πρώτη μισή ώρα του ματς οι «πράσινοι» ήταν οι απόλυτοι κυρίαρχοι αλλά πέραν της κεφαλιάς του Κουρμπέλη που τράνταξε το οριζόντιο δοκάρι (24’), δεν είχαν να επιδείξουν κάποια κραυγαλέα ευκαιρία μπροστά από την εστία του Μπάγιτς.

Στο ίδιο διάστημα ο Λεβαδειακός διατήρησε το σχέδιό του που εμπεριείχε την άρτια οργάνωση σε φάση άμυνας και το «σημάδεμα» του Μαρκόβσκι προκειμένου να δημιουργήσει απειλητικές καταστάσεις στο επιθετικό τρανζίσιον, πλην όμως οι «πράσινοι» ανακτούσαν άμεσα την κατοχή της μπάλας και δεν αντιμετώπισαν κινδύνους.

Οι Βοιωτοί ανέβασαν τις γραμμές του μετά το 35’ και στο τελευταίο δεκάλεπτο έγιναν πιο απειλητικοί, δίχως ωστόσο να δημιουργήσουν κάποια υποσχόμενη ευκαιρία.

Στο δεύτερο ημίχρονο η εικόνα του ματς άλλαξε άρδην, με περισσότερες φάσεις στις δύο εστίες, τον Λεβαδειακό να έχει δοκάρι σε τρομερό σουτ του Στανόγεβιτς (68’) και τον Παναθηναϊκό μία μεγάλη ευκαιρία με τον Μακέντα (64’) και ένα πέναλτι που έγινε… οφ σάιντ από τον διαιτητή Φωτιά (με τη συμβολή του πρώτου βοηθού Νατσιόπουλου) σε ανατροπή του Χατζηγιοβάνη από τον Στανόγεβιτς (55’).

Ο Δώνης από τον πάγκο προσπάθησε να αλλάξει πράγματα, τρεις φορές «γύρισε» τη διάταξη της ομάδας από τριάδα σε τετράδα και ξανά τριάδα, όμως, αποτέλεσμα δεν βγήκε. Ο τεχνικός του Παναθηναϊκού έριξε στο ματς και τον Άλτμαν και τον Καμπετσή, με τον Ισραηλινό να έχει μια πολύ καλή ευκαιρία με έναν «κεραυνό» στο φινάλε που πέρασε λίγο έξω από την εστία του Μπάγιτς. Το τελικό 0-0 ήρθε πάντως, με τον Παναθηναϊκό να έχει παράπονα από τη διαιτησία του Φωτιά, ο οποίος ελέγχεται για ένα πέναλτι που δεν καταλόγισε σε μαρκάρισμα πάνω στον Χατζηγιοβάνη στο ξεκίνημα του δευτέρου ημιχρόνου. Στη φάση αυτή, φάνηκε να λέει στον παίκτη του Παναθηναϊκού να σηκωθεί και στη συνέχεια καταλόγισε οφσάιντ που δεν υπήρχε!

Σε κάθε περίπτωση, ο Παναθηναϊκός έχασε μια μεγάλη ευκαιρία να ανοίξει τη διαφορά από τις ομάδες που τον καταδιώκουν για την πεντάδα. Οι «πράσινοι» δεν έχουν την πολυτέλεια να αφήνουν βαθμούς, αφού την επόμενη εβδομάδα πάνε στα Γιάννινα σε ένα ακόμα δύσκολο παιχνίδι…

Λεβαδειακός (Νίκος Καραγεωργίους): Μπάγιτς, Αντιλέχου, Άνγκουα, Ντιόγκο, Τσαμπούρης, Κονέ, Ζησόπουλος, Στανόγεβιτς, Μαρκόβσκι (84’ Ιωαννίδης), Σαβαντογκό (77’ Νανγκίς), Γιακουμάκης (90’ Μελέγκ)

Παναθηναϊκός (Γιώργος Δώνης): Διούδης, Κουλιμπαλί (68’ Άλτμαν), Κολοβέτσιος, Οικονόμου, Κουρμπέλης, Δώνης (86’ Στάικος), Γιόχανσον, Ινσούα, Χατζηγιοβάνης, Μπουζούκης (80’ Καμπετσής), Μακέντα

Πρώην παίκτες του Παναθηναϊκού δεν ξέχασαν τον Παναθηναϊκό! (photo)

Δώνης: «Για 60 λεπτά είχαμε τον έλεγχο, αλλά χωρίς πολλές φάσεις»