0

Τεράστια νίκη πανηγύρισε η ΑΕΚ επί του πρωτοπόρου του πρωταθλήματος της Super League U15, Παναθηναϊκού, στο μεγάλο ντέρμπι της 15ης αγωνιστικής.

Σπουδαία αναμέτρηση διεξήχθει στο δημοτικό γήπεδο Γαλατσίου, όπου η ΑΕΚ υποδέχθηκε τον Παναθηναϊκό στα πλαίσια της 15ης αγωνιστικής του Νοτίου Ομίλου της Super League U15 και επικράτησε με 4-1. Το επίτευγμα των “κιτρινόμαυρων” φαντάζει μεγαλύτερο, αν αναλογιστεί κανείς πως το “τριφύλλι” βρίσκεται στην πρώτη θέση της βαθμολογίας και μέχρι πριν από τον συγκεκριμένο αγώνα δεν είχε γνωρίσει την ήττα.

Η “Ένωση” άνοιξε το σκορ με τον Κόντο στο 35ο λεπτό, ενώ ο ίδιος ο ποδοσφαιριστής 5 λεπτά αργότερα διπλασίασε το προβάδισμα των γηπεδούχων. Οι “πράσινοι” αντέδρασαν με την έναρξη της επανάληψης και ξαναμπήκαν προσωρινά στο παιχνίδι, όταν ο Καλοσκάμης μείωσε σε 2-1.

Η ΑΕΚ, όμως, με 2 γρήγορα γκολ έβαλε τέλος στα όνειρά του θα ολική ανατροπή. Αρχικά ο Χαλίλιστο 50ο λεπτό έγραψε το 3-1 και στη συνέχεια ο Ντέλας στο 52′ διαμόρφωσε το τελικό 4-1, για να χαρίσει στην ομάδα του μία σπουδαία νίκη. Ο Παναθηναϊκός παρέμεινε στην κορυφή με 34βαθμούς, την ώρα που οι “κιτρινόμαυροι” έφτασαν τους 17.

Οι συνθέσεις:

ΑΕΚ: Παναγιωτίδης, Χαλίλι, Αντωνόπουλος, Καραγιαννίδης (72′ Μαχαίρας) Παπαδόπουλος, Κυρσανίδης (50′ Αγγελόπουλος) Τσίρης, Λαντίκας (65′ Φωτόπουλος) Ντέλας (65′ Κεσίδης) Παπαθανασίου (67′ Καστανιώτης) Κόντος.

Παναθηναϊκός: Δρανδάκης, Καπαματζιαν, Καλλέργης, Ψυλλας, Αλεβιζακης, Αγγελόπουλος, Βολακης, Προδρομιτης, Δήμος, Κυριοπουλος, Καλοσκαμης,

Έπαιξαν και οι Ποντικης, Νταμπιζας, Ζειμπεκης, Καλός, Χαχουλης.

Πιτίνο: “Θα βάλω 40 λεπτά τους παίκτες του Ολυμπιακού”