0

Ο Παναθηναϊκός πετούσε φλόγες επιθετικά, ήταν συγκεντρωμένος και καθάρισε τη Γκραν Κανάρια (99-80) κρατώντας ζωντανό το όνειρο της πρόκρισης, με το πρώτο διπλό μετά από 4 μήνες. Το έκαναν… ΟΑΚΑ 250 πράσινοι.

Ήταν ένα «must win» ματς και το κέρδισε! Ο Παναθηναικός ΟΠΑΠ έκανε αυτό που έπρεπε και κέρδισε την Γκραν Κανάρια με 99-80, ανεβαίνοντας στο 11-13 και διατηρώντας φυσικά τις ελπίδες του στη μάχη για την πρώτη οκτάδα της Regular Season της Euroleague.

Η άμυνα των Κυπελλούχων Ελλάδας δεν έπιασε καλά στάνταρ απόδοσης, όμως ο Ρικ Πιτίνο είδε τους παίκτες του να κερδίζουν με όπλο την επίθεση και την ποιότητά τους. Ο έμπειρος τεχνικός πήρε πολλά από τον εξαιρετικό Γιώργο Παπαγιάννη, τον… καυτό Κιθ Λάνγκφορντ και τον εκρηκτικό Θανάση Αντετοκούνμπο, ενώ πολύτιμες λύσεις έδωσαν, σε διαφορετικές στιγμές του ματς, οι Ιωάννης Παπαπέτρου και Ίαν Βουγιούκας. Καλός και ο Νικ Καλάθης, που είχε πάντως αρκετά λάθη.

Πλέον, ο Παναθηναικός ΟΠΑΠ, που… ικανοποίησε και τους φιλάθλους του που ταξίδεψαν μαζί του μέχρι τα Κανάρια Νησιά, μετρά δύο σερί νίκες και ετοιμάζεται για το εκτός έδρας παιχνίδι με την Νταρουσάφακα (7/3), που εντάσσεται επίσης στα ματς όπου η νίκη είναι… ζωτικής σημασίας.

1η περίοδος
Σε καθεστώς απόλυτης ισορροπίας κύλησαν τα πρώτα λεπτά του ματς, με τις δύο ομάδες να συμβαδίζουν στο σκορ, μέχρι που ένα μικρό ξέσπασμα από το τρίποντο έφερε την Γκραν Κανάρια στο +5 (19-14, 7′). Η ομάδα του Ρικ Πιτίνο αντέδρασε γρήγορα, έφερε το ματς στα μέτρα της με οδηγό τον Γιώργο Παπαγιάννη και προηγήθηκε με 28-26 στο τέλος του πρώτου δεκαλέπτου.
2η περίοδος
Ένα γρήγορο 6-0 των γηπεδούχων άλλαξαν για λίγο την εικόνα του ματς (32-28, 13′), όμως οι φιλοξενούμενοι απάντησαν με δικό τους 10-0, που τους έβαλε σε θέση οδηγού και τους έδωσε ξανά προβάδισμα (32-38, 16′). Ο Παναθηναικός συνέχισε στον ίδιο ρυθμό, έβρισκε σκορ με κάθε τρόπο και ανέβασε την διαφορά στους 12 (32-44, 18′). Η Γκραν Κανάρια αντέδρασε, πλησίασε στους 4 (40-44, 19′), όμως οι «πράσινοι» πήγαν στα αποδυτήρια για την ανάπαυλα με προβάδισμα πέντε πόντων (45-50). Αξίζει να σημειωθεί πως ο Ραμπασέδα έκανε ρεκόρ καριέρας με 17 πόντους από την δεύτερη περίοδο του ματς, πετυχαίνοντας επίδοση που κρατούσε από το 2013.
3η περίοδος
Ίδια έναρξη και στο τρίτο δεκάλεπτο: 5-0 της Γκραν Κανάρια και το ματς επανήλθε ξανά σε ισορροπία (55-55, 24′). Ο Παναθηναικός χαμήλωσε το σχήμα του μετά την αποχώρηση του Μήτογλου για τον πάγκο, κάτι που σε συνδυασμό με την καλή παρουσία του Γιώργου Παπαγιάννη έφερε τους «πράσινους» στο +7 (58-65, 27′). Η είσοδος του Ίαν Βουγιούκα έφερε νέα ενέργεια και οι Κυπελλούχοι Ελλάδας βρέθηκαν στο +7 (66-73) στο τέλος της τρίτης περιόδου.
4η περίοδος
Ο Λάνγκφορντ είχε καλή ψυχολογία και ένα τρίποντό του στη πρώτη φάση της τέταρτης περιόδου έφερε ξανά διψήφια διαφορά για τον Παναθηναικό ΟΠΑΠ (66-76, 31′). Οι «πράσινοι» ανέβασαν στροφές και πάτησαν γκάζι, κάτι που τους έφερε ακόμα και στο +15 (69-84) στο 33ο λεπτό. Το τρένο είχε μπει στις σωστές ράγες και τίποτα δεν άλλαξε μέχρι το τέλος, αφού η ομάδα του Ρικ Πιτίνο έφτασε άνετα στο διπλό