0

Λάθη, έλλειψη ρυθμού, ελάχιστες ευκαιρίες, κανένα γκολ! ΑΕΚ και Παναθηναϊκός έμειναν στο 0-0 στο ΟΑΚΑ, σε ένα ματς που θα ξεχαστεί γρήγορα.

Το νηστίσιμο μενού είθισται να είναι λιτό, ταπεινό, απέριττο. Δύο ημέρες πριν από την Καθαρά Δευτέρα, ΑΕΚ και Παναθηναϊκός πρόσφεραν μία πρόγευση από Σαρακοστιανά, αλλά στην κατώτερη βαθμίδα γεύσης. Ξερό παξιμάδι και ελιά. Μηδέν οξέα, μηδέν λιπαρά.

Οι περισσότεροι θα θυμάστε το αντίστοιχο ντέρμπι του πρώτου γύρου που έληξε δίχως γκολ και με… μιάμιση φάση. Ε, αυτό ήταν ακόμα χειρότερο. Είχε… μισή!

Κι άντε από τον Παναθηναϊκό να το καταλάβει κανείς. Είναι μνημονιακός, την βγάζει με ότι έχει. Από την ΑΕΚ υπάρχουν δικαιολογημένα περισσότερες απαιτήσεις.

Το σχήμα καθρέφτης (3-5-2) που χρησιμοποίησαν και οι δύο προπονητές έφερε την απόλυτη αλληλοεξουδετέρωση. Μπουλούκι στο κέντρο, ανάπτυξη με καταδικασμένες μεγάλες μπαλιές από την άμυνα, αμέτρητα φάουλ, ελάχιστα ρίσκα, ληθαργικός ρυθμός, ντέρμπί ότι πρέπει για διαφήμιση σε κολλύρια!

Μεταξύ τυρού και αχλαδίου (δηλαδή μεταξύ νύστας και χασμουρητού), η μονοτονία έσπασε από ένα… παραλίγο τετ-α-τετ του Μακέντα που κατέληξε σε απονενοημένη λόμπα (24’), από τον νέο τραυματισμό του Τσιγκρίνσκι που αποχώρησε λίγο πριν το ημίχρονο, από τις τέσσερις κάρτες για σκληρά μαρκαρίσματα στα πρώτα 12 λεπτά της επανάληψης, μία ατομική ενέργεια του (μυστακοφόρου) Πόνσε, ο οποίος στην αρχή της επανάληψης με σουτ από πολύ δύσκολη γωνία, προσπάθησε να βάλει ένα γκολ που… δεν μπαίνει. Αντε και από ένα σουτ του Λιβάγια που πήγε να γίνει γκολ με τρίσποντη καρμπόλα.

Στην πραγματικότητα, για 180 λεπτά φέτος, η Ένωση δεν κατάφερε να κάνει ούτε ευκαιρία σε open play, απέναντι στα.. μωρά του Δώνη κι αυτό δεν περιποιεί τίτλο τιμής για μία ομάδα που φέτος αγωνίστηκε σε ομίλους Champions League.

Αν μάλιστα η κεφαλιά του Κουρμπέλη τρία λεπτά πριν το τέλος πήγαινε μέσα, τότε θα μιλούσαμε για το τέλειο ριφιφί από τους πράσινους, που για δεύτερη φορά φέτος κέρδισαν στα… σημεία την Ένωση, δίχως όμως να πάρουν κάποιο τρίποντο.

Το ποδόσφαιρο σε υψηλό επίπεδο είναι το ομορφότερο ομαδικό άθλημα που υπάρχει. Το ποδόσφαιρο, όταν παίζεται σε χαμηλό επίπεδο είναι ανυπόφορο.

Η φωτογραφία που συνοδεύει το παρόν κείμενο απεικονίζει τι μπάλα παίχτηκε στο «ΟΑΚΑ»…

Η ΦΑΣΗ ΤΟΥ ΑΓΩΝΑ

Η φάση του αγώνα
Σε έναν αγώνα όπου δεν κουνήθηκε φύλλο, η φάση του 24ου λεπτού ήταν κάτι σαν όαση στην έρημο. Ο Δώνης σημάδεψε την κίνηση του Μακέντα στον κενό χώρο, ο Ιταλός άφησε την μπάλα να γκελάρει κι έχασε χρόνο και υπό την πίεση του Τσιγκρίνσκι πήγε να νικήσει με μία περίεργη λόμπα τον Μπάρκα, δίχως επιτυχία.

ΤΑ HIGHLIGHTS ΤΟΥ ΜΑΤΣ

• 3′
    Απευθείας εκτέλεση φάουλ του Μπακασέτα, αποκρούει δύσκολα ο Διούδης.
  • 24′
    Ο Δώνης έβγαλε μια βαθιά μπαλιά για τον Μακέντα βρέθηκε απέναντι στον Μπάρκα και έκανε το ψηλοκρεμαστό πλασέ για να στείλει τη μπάλα άουτ.
  • 40′
    Ωραίο σουτ του Κάτσε, λίγο άουτ η μπάλα.
  • 48′
    Φάουλ του Μπακασέτα, κεφαλιά του Σιμόες από καλή θέση, η μπάλα ελάχιστα άουτ.
  • 52′
    Ατομική ενέργεια του Πόνσε και σουτ με το δεξί από πλάγια θέση, έβγαλε σε κόρνερ ο Διούδης.
  • 70′
    Λάθος του Κολοβέτσιου, ο Διούδης πρόλαβε τον Πόνσε πριν γίνει απειλητικός.
  • 74′
    Ο Πόνσε έστρωσε στον Λιβάγια, ο Κροάτης έκανε το σουτ μέσα από την περιοχή, η μπάλα κόντραρε στον Κουλιμπαλί και άλλαξε πορεία για να καταλήξει κόρνερ για εκατοστά.
  • 87′
    Κεφαλιά του Κουρμπέλη από καλή θέση, η μπάλα ελάχιστα άουτ.

ΜΙΑ ΕΙΚΟΝΑ… ΧΙΛΙΕΣ ΛΕΞΕΙΣ

Σε ένα ντέρμπι που δεν είχε ούτε μία στιγμή ποιότητας, η εικόνα λίγο πριν από την σέντρα ίσως ήταν το μόνο που θύμιζε ότι πρόκειται για ένα παιχνίδι ανάμεσα σε δύο από τις κορυφαίες ομάδες της χώρας.

Το παιχνίδι ήταν πιο αργό κι από την αργή κίνηση, κάτι που επέτρεπε στον Τόμπιας Βελτς να είναι κοντά στις φάσεις και να σφυρίζει τα πάντα. Ήταν τόσες πολλές οι επαφές και τα σκληρά μαρκαρίσματα, που απειλήθηκε το ρεκόρ φάουλ, με τον Γερμανό να είναι σωστός σχεδόν σε όλες τις υποδείξεις του, αφού η πολύ δύσκολη φάση δεν έγινε ποτέ.

ΑΕΚ (Μ. Χιμένεθ): Μπάρκας, Οικονόμου, Τσιγκρίνσκι (45’ Τσόσιτς), Μπακάκης, Γκάλο, Γαλανόπουλος (71’ Αλεφ), Σιμόες, Μπογέ (59’ Κρίστισιτς), Μπακασέτας, Λιβάγια, Πόνσε

Παναθηναϊκός (Γ. Δώνης): Διούδης, Κουλιμπαλί, Κολοβέτσιος, Οικονόμου, Γιόχανσον, Κουρμπέλης, Κάτσε, Ινσούα, Δώνης (90’ Χατζηθεοδωρίδης), Αλτμαν (66’ Καμπετσής), Μακέντα (90’+ Εμμανουηλίδης)