0

Ένα ματς που ξεκίνησε… ονειρικά για τον Παναθηναϊκό, εξελίχθηκε σε θρίλερ και τελικά κατέληξε σε μία σημαντική και αγχωτική νίκη για τους «πράσινους», που επικράτησαν της Μπασκόνια με 72-70.

Το «Τριφύλλι» πραγματοποίησε μεγάλη εμφάνιση στο πρώτο μέρος, προηγήθηκε ακόμα και με 23 πόντους, όμως στη συνέχεια έχασε τον ρυθμό του και κινδύνευσε ακόμα και με ήττα, φτάνοντας κοντά σε… αυτοκτονία.

Τελικά, ο Παναθηναικός ΟΠΑΠ «καθάρισε» το ματς με μεγάλα σουτ των πρωταγωνιστών ΝτεΣόν Τόμας και Σον Κιλπάτρικ, ανέβηκλε στο 14-13 και συνεχίζει να κυνηγά την πρόκριση στα πλέι-οφ, μετά το πέμπτο σερί θετικό τους αποτέλεσμα. Στο 14-13 και οι Βάσκοι, που κράτησαν την διαφορά του πρώτου αγώνα.

1η περίοδος
Η λέξη «απίστευτο» μοιάζει… μικρή για να χαρακτηρίσει το ξεκίνημα του Παναθηναικού στο ματς. Οι «πράσινοι» έμοιαζαν ασταμάτητοι και η «καταιγίδα» της ομάδας του Ρικ Πιτίνο ξεκίνησε με 8-0 και 13-2 στα πρώτα λεπτά. Ο ρυθμός συνέχισε σε υψηλό επίπεδο, ο Λάνγκφορντ ανέβασε την διαφορά στους 19 (21-2, 7′) και οι Κυπελλούχοι Ελλάδας έθεσαν τους όρους τους, κλείνοντας το πρώτο δεκάλεπτο στο +16 (26-10).
2η περίοδος
Η Μπασκόνια ξεπέρασε το σοκ των πρώτων λεπτών και βρήκε μερικά σουτ, κάτι που της επέτρεψε να μειώσει στους 13 (31-18, 12′). Ο Αντετοκούνμπο έβγαλε ενέργεια και οι «πράσινοι» ανέβηκαν ξανά στο +19 (37-18, 14′), με την κυριαρχία των γηπεδούχων να είναι εμφανής σε όλα τα επίπεδα. Αυτό μετουσιώθηκε σε διαφορά 20 πόντων (43-23, 17′) και στη συνέχεια σε «πράσινο» +23 (48-25, 18′), το οποίο συνοδεύτηκε και με συνεχόμενες όμορφες φάσεις από την ομάδα του Πιτίνο. Τελικά ο Παναθηναικός έκλεισε το πρώτο ημίχρονο με ισχυρό… μαξιλαράκι ασφαλείας (48-27).
3η περίοδος
Ο ρυθμός χαμήλωσε στο τρίτο δεκάλεπτο και η Μπασκόνια προσπάθησε να ισορροπήσει, με τον Παναθηναϊκό να δέχεται πλήγμα στο αμυντικό κομμάτι. Οι Βάσκοι εκμεταλλεύτηκαν τα λάθη των γηπεδούχων και μείωσαν στους 12 (56-44, 29′), ενώ η διαφορά κατέβηκε σε μονοψήφιο επίπεδο (56-48) στο τέλος της τρίτης περιόδου. Κακό δεκάλεπτο για τον Παναθηναϊκό, ο οποίος ηττήθηκε με 21-8 στο συγκεκριμένο διάστημα.
4η περίοδος
Ένα καλάθι του Μαρσελίνιο έφερε την Μπασκόνια στο -6 (56-50) και οι φιλοξενούμενοι συνέχισαν το εντυπωσιακό τους σερί (17-0) για να μπουν και… επίσημα στην διεκδίκηση της νίκης. Ο Παναθηναικός έχασε εντελώς τον ρυθμό του, οι επιλογές των παικτών του Πιτίνο δεν έβγαζαν νόημα και οι Βάσκοι πλησίασαν σε απόσταση αναπνοής (58-57, 34′), προτού πάρουν και προβάδισμα για πρώτη φορά στο ματς (58-59) με καλάθι του Χίλιαρντ. Η Μπασκόνια έφτασε το επιμέρους σκορ στο… αδιανόητο επίπεδο του 2-28 (!), όμως ο Τόμας έφερε το ματς στα ίσια (61-61, 35′) και το θρίλερ ήταν πλέον… γεγονός. Μετά από συνεχόμενες ισοπαλίες, ο Κιλπάτρικ πέτυχε μεγάλο σουτ (70-67, 39′) και έδωσε προβάδισμα στην ομάδα του, ενώ ο Τόμας… καθάρισε το ματς με νέα δική του προσπάθεια (72-67). Το 72-70 έφερε χαμόγελα, αλλά και ένα… κρίμα για την μεγάλη εμφάνιση του πρώτου μέρους.

ΕΠΙΣΗΜΟ: Στην Ολλανδία η προετοιμασία της νέας σεζόν