0

Με ψηλά το κεφάλι αφήνει το Roland Garros o Στέφανος Τσιτσιπάς. Ο Έλληνας τενίστας έχασε από τον Σταν Βαβρίνκα 3-2 σετ σε μια υπερματσάρα 5 ωρών!

Κρίμα, κρίμα, κρίμα… Μετά από ένα συγκλονιστικό παιχνίδι που διήρκησε 5 ώρες και 10 λεπτά, ο Στέφανος Τσιτσιπάς γνώρισε την ήττα με 3-2 σετ από τον πολύπειρο Στάνισλας Βαβρίνκα και αποκλείστηκε από τη συνέχεια του Ρολάν Γκαρός.

Ο Ελληνας τενίστας έδωσε μια πολύ μεγάλη μάχη, ισοφάρισε δύο φορές (1-1, 2-2) και είχε ευκαιρίες για να πάρει το ματς στο πέμπτο σετ, αλλά δεν τα κατάφερε.

Ο Βαβρίνκα, Νο. 28 στην παγκόσμια κατάταξη και νικητής του Ρολάν Γκαρός το 2015, στο κρίσιμο σημείο του πέμπτου σετ αποδείχθηκε ψυχραιμότερος και πέτυχε το μπρέικ (8-6) που του έδωσε τη νίκη-πρόκριση στα προημιτελικά του γαλλικού Οπεν. Στους «8» ο Ελβετός θα κοντραριστεί με τον καλό του φίλο και συμπατριώτη του, Ρότζερ Φέντερερ.