0

Ο Παναθηναϊκός αν και αγωνίστηκε για παραπάνω από 25 λεπτά με παίκτη λιγότερο κατάφερε να επικρατήσει με 1-2 επί του Άρη και έπιασε τον Ολυμπιακό στην κορυφή του πρωταθλήματος.

Στην κορυφή της Super League Κ19 ανέβηκε ο Παναθηναϊκός εκεί όπου συγκατοικεί προσωρινά με τον Ολυμπιακό, έχοντας κάνει το τρία στα τρία.

Οι «πράσινοι» αν και στο μεγαλύτερο μέρος του δεύτερου ημιχρόνου αγωνίστηκαν με παίχτη λιγότερο λόγω της αποβολής του Ηλιάδη κατάφεραν να πάρουν τους τρεις βαθμούς της νίκης κερδίζοντας με 1-2.

Ο Παναθηναϊκός μπήκε πιο δυναμικά στον αγωνιστικό χώρο του και στο 28ο λεπτό κατάφερε να προηγηθεί με ένα εξαιρετικό τέρμα του Αθανασακόπουλου. Συγκεκριμένα ο νεαρός άσος των «πράσινων» έδωσε το προβάδισμα στην ομάδα του με ένα ωραίο γυριστό μέσα από την περιοχή το  οποίο ήταν αρκετό για να νικήσει τον Παρίση.

Οι δύο ομάδες πήγαν στα αποδυτήρια του γηπέδου για την ανάπαυλα με το τέρμα του Αθανασακόπουλο να είναι αυτό που έδινε το προβάδισμα στην ομάδα της Αθήνας. Οι «κιτρινόμαυροι» ξεκίνησαν το δεύτερο ημίχρονο κυνηγώντας την ισοφάριση η οποία ήρθε στο 67ο λεπτό.

Ο Άρης ισοφάρισε με εύστοχη εκτέλεση πέναλτι του Μπακούτση, ενώ ένα λεπτό νωρίτερα είχε αποβληθεί ο Ηλιάδης ανατρέποντας τον επιθετικό των κίτρινων. Η ισοφάριση και το αριθμητικό μειονέκτημα ανάγκασε τον τεχνικό του Παναθηναϊκού να αλλάξει τα σχέδια του.

Οι «πράσινοι» επέλεξαν να δώσουν μεγαλύτερη προσοχή στην αμυντική τους λειτουργία και μια φάση στο 88ο ήταν αρκετή για να τους δώσει και πάλι το προβάδισμα. Ο Σιδεράς με κεφαλιά διαμόρφωσε το τελικό 1-2 που στέλνει τον Παναθηναϊκό στην κορυφή της Super League Κ19.

Λίγα λεπτά πριν το τελικό σφύριγμα του διαιτητή ο Άρης έμεινε με δέκα ποδοσφαιριστές καθώς αποβλήθηκε ο Μαρμαρίδης.

Άρης (Καζάνας): Παρίσης, Μαρμαρίδης, Μέρο, Σεγκέργκης, Μπαγκαλιάνης, Τσαγκαλίδης, Χατζηπιρπιρίδης, Καράμπελας, Κοντοπούλης, Μπακούτσης, Μπαλικτσής

Παναθηναϊκός: (Συλαϊδόπουλος): Χριστογιώργος, Σαντικάι, Σπίνος, Ζαγαρίτης, Βαγιανίδης, Ηλιάδης, Σερπέζης, Αθανασακόπουλος, Καλομοίρης, Σαμαράς, Σούλτσε