0

Ο Παναθηναϊκός μπορεί να πέρασε νικηφόρα από τη Νέα Σμύρνη, ωστόσο, αυτό δεν αναιρεί πως για μία ακόμα φορά έπεσε θύμα λανθασμένης διαιτητικής απόφασης. Στο πρώτο ημίχρονο της αναμέτρησης με τον Πανιώνιο ο Γιάννης Μανιάτης δεν αποβλήθηκε για το εκτός φάσης χτύπημα στον Χουάν Περέα, με τον ρέφερι να δείχνει κίτρινη στον Έλληνα παίκτη των γηπεδούχων. Το ζήτημα είναι πως για άλλη μία φορά σε παιχνίδι που το τριφύλλι έχει αδικηθεί, διαιτητής ήταν ο Άγγελος Ευαγγέλου. Ο συγκεκριμένος έχει φροντίσει σε αρκετές περιπτώσεις στο παρελθόν να προκαλέσει με τις αποφάσεις τον κόσμο του Παναθηναϊκού.

Όταν όλοι στάθηκαν μόνο στο πέναλτι της ισοφάρισης

Στο ντέρμπι του «Γ. Καραϊσκάκης» τον Μάρτιο του 2018, όλα τα φώτα είχαν πέσει πάνω στην απόφαση του Ευαγγέλου να καταλογίσει λανθασμένα πέναλτι υπέρ των πράσινων στο οριακά εκτός περιοχής μαρκάρισμα του Ένχελς πάνω στον Ινσούα. Παρ’ όλα αυτά, νωρίτερα και ενώ το ματς ήταν ακόμα στο 0-0, δεν είχε δείξει την άσπρη βούλα όταν ο Ρομαό είχε «γκρεμίσει» τον Δώνη μέσα στην περιοχή. Επιπλέον, ο παρατηρητής διαιτησίας του είχε χρεώσει τότε πως δεν είχε δείξει κάρτα σε ορισμένες περιπτώσεις που έπρεπε στους παίκτες του Ολυμπιακού.

Η «πισίνα» της Λιβαδειάς

Στις 13 Ιανουαρίου του 2018 και πάλι ο Άγγελος Ευαγγέλου είχε θελήσει να τεστάρει τις ικανότητες Λεβαδειακού και Παναθηναϊκού στο… πόλο. Σε έναν αγωνιστικό χώρο απολύτως ακατάλληλο για να διεξαχθεί σε αυτόν αγώνας ποδοσφαίρου, ο Έλληνας ρέφερι είχε αποφασίσει να ξεκινήσει το παιχνίδι παρά τις έντονες αντιδράσεις των δύο ομάδων. Μετά από μόλις δέκα λεπτά αποφάσισε να το διακόψει και το παιχνίδι να συνεχιστεί τελικώς την επόμενη μέρα. Σε κάθε περίπτωση η απόφαση του Ευαγγέλου να αρχίσει κανονικά το παιχνίδι είχε προκαλέσει την αγανάκτηση των ποδοσφαιριστών που σε κάθε φάση του έδειχναν πως όχι μόνο η μπάλα δεν κυλούσε αλλά βρισκόταν σε κίνδυνο η σωματική τους ακεραιότητα.

Όταν… συστήθηκε στη Λεωφόρο

Το πρώτο ίσως παιχνίδι στο οποίο έδωσε το στίγμα του αναφορικά με την αντιμετώπιση στον Παναθηναϊκό, ήταν η αναμέτρηση του Οκτωβρίου του 2016 στη Λεωφόρο ανάμεσα στους πράσινους και στον Ηρακλή. Μπορεί το τριφύλλι να είχε επικρατήσει με σκορ 2-0, ωστόσο, ο Άγγελος Ευαγγέλου είχε λανθασμένα υποδείξει σε θέση οφσάιντ τον Μάρκους Μπεργκ στο πρώτο μέρος, ενώ στην επανάληψη δεν είχε δώσει «καθαρό» πέναλτι υπέρ των γηπεδούχων σε χέρι του Ρούσου.

Το χέρι του Μελιόπουλου και οι… ανύπαρκτες καθυστερήσεις

Στο περσινό ματς ανάμεσα σε Παναθηναϊκό και Ξάνθη στο Ολυμπιακό Στάδιο της Αθήνας, ο Ευαγγέλου είχε κάνει μία συνολικά καλή διαιτησία, ωστόσο, ακόμα και τότε είχε βάλει το χεράκι του έτσι ώστε το ματς να λήξει ισόπαλο με σκορ 2-2. Με το αποτέλεσμα στο 1-1, ο Έλληνας ρέφερι δεν είχε υποδείξει πέναλτι υπέρ των πράσινων για χέρι του Μελιόπουλου σε μία φάση που πάντως ήταν δύσκολη. Επιπλέον, είχε προκαλέσει την πολύ έντονη δυσφορία των ανθρώπων του Παναθηναϊκού για τις καθυστερήσεις που… δεν παίχτηκαν ποτέ παρά τις ουκ ολίγες διακοπές που υπήρχαν σε όλη τη διάρκεια του δευτέρου ημιχρόνου.

Ετοιμάζεται για την πρεμιέρα της Euroleague!

Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ – Άρσεναλ 1-1: Στην 10η θέση οι γηπεδούχοι! (vid)