0

Νικ Καλάθης και Ντεσόν Τόμας οδήγησαν με ασφάλεια τον Παναθηναϊκό στην πρεμιέρα της Ευρωλίγκας και στη νίκη επί του Ερυθρού Αστέρα (87-82) στο ΟΑΚΑ.

Θετική πρεμιέρα για τον Παναθηναϊκό στην Euroleague. Η ομάδα του Αργύρη Πεδουλάκη δεν… εντυπωσίασε αλλά έκανε το καθήκον της, αφού κέρδισε τον Ερυθρό Αστέρα (87-82) για να ξεκινήσει με το… δεξί τις υποχρεώσεις της στην Regular Season.

Οι «πράσινοι» είχαν νεκρά διαστήματα και σε αρκετές περιπτώσεις έκαναν κακές επιλογές, κυρίως στο πρώτο μέρος (37-35). Όμως, οι γηπεδούχοι βρήκαν τρόπο για να ελέγξουν τον ρυθμό της αναμέτρησης και μετά το πρώτο… νωθρό διάστημα ανέλαβαν τα ηνία, για να φτάσουν τελικά σε ένα αρκετά καλύτερο δεύτερο ημίχρονο και στη νίκη.

Ο Νικ Καλάθης ξεχώρισε (21π, 7 ασ, 3 ριμπ) και έδειξε πως συνεχίζει από εκεί που σταμάτησε πέρσι, ενώ αρκετές βοήθειες έδωσαν οι ΝτεΣόν Τόμας (18π – 11 ασ) και Γιώργος Παπαγιάννης (8π – 5 ριμπ). Καλός και ο Ταιρίς Ράις (12π), στους 11 πόντους σταμάτησε ο Τζίμερ Φριντέτ.

1η περίοδος
Νωθρό ήταν το ξεκίνημα για τους «πράσινους», που είχαν συνεχόμενες κακές επιλογές στην επίθεση και αρκετά θέματα στην άμυνα. Οι φιλοξενούμενοι χτύπησαν στη ρακέτα με τον εξαιρετικό Γκιστ (8π), προηγήθηκαν από νωρίς με 2-8 (4′) και ανέβασαν την διαφορά στους 9 (8-17, 8′), προτού οι γηπεδούχοι μειώσουν σε 14-17 στο τέλος του πρώτου δεκαλέπτου, με πρωταγωνιστή τον Νικ Καλάθη (8π).
2η περίοδος
Το «πράσινο» σερί έφτασε τους 10 αναπάντητους πόντους και ο Παναθηναϊκός πέρασε μπροστά στο σκορ (18-17, 12′) με τον Ράις και την άμυνα σε ρόλο οδηγών. H διαφορά ανέβηκε στους πέντε (24-19) με συνεχόμενα καρφώματα από Τζόνσον, Παπαγιάννη, Μήτογλου, ωστόσο ένα γρήγορο 7-0 από τους Σέρβους ανέτρεψε ξανά τα δεδομένα (24-26, 16′). Το παιχνίδι διατηρήθηκε έκτοτε σε απόλυτη ισορροπία, με την ομάδα του Αργύρη Πεδουλάκη να έχει ελαφρύ προβάδισμα στην ανάπαυλα (37-35).
3η περίοδος
Το μομέντουμ είχε αλλάξει χέρια και ο Παναθηναϊκός μπήκε εντυπωσιακά στο δεύτερο μέρος. Η άμυνα εμφανίστηκε σαφώς βελτιωμένη και οι γηπεδούχοι χτύπησαν μέσω της ρακέτας και με συνεχόμενες Pick and Roll συνεργασίες. Ο ΝτεΣόν Τόμας και ο Γιώργος Παπαγιάννης σκόραραν συνεχώς και οι «πράσινοι» ανέβασαν την διαφορά σε διψήφιο επίπεδο (55-44, 27′), το πρώτο τρίποντο του Φριντέτ έβαλε… φωτιά στο ΟΑΚΑ και το «Τριφύλλι» έκλεισε το τρίτο δεκάλεπτο στο +13 (66-53).
4η περίοδος
Ο ρυθμός έπεσε αισθητά στην τέταρτη περίοδο και ο Ερυθρός Αστέρας προσπάθησε να επιστρέψει στο ματς, καταφέρνοντας να μειώσει στους 6 (76-70) και στη συνέχεια στους 4 (83-79), ένα λεπτό πριν το τέλος. Ο Παναθηναϊκός ήταν πάντως ψύχραιμος και καλός στην άμυνα, έβαλε τις βολές που έπρεπε και… καθάρισε το ματς, ξεκινώντας ιδανικά τις υποχρεώσεις του στην Euroleague.

Το ματς
Ο Παναθηναϊκός ξεκίνησε πολύ νωχελικά το παιχνίδι και ψαχνόταν στα πρώτα λεπτά. Από την άλλη, ο Ερυθρός Αστέρας κυριάρχησε κάτω από τις ρακέτες και με μπροστάρη τον Γκιστ, προηγήθηκε με +6 (4-10 στο 6’).

Ο Αμερικανός σέντερ έκανε μεγάλη ζημιά στην πρώην ομάδα του και έφερε τους φιλοξενούμενους μέχρι και το +9 (8-17 στο 8’) έχοντας 8 πόντους σε αυτό το διάστημα. Η είσοδος του Ράις στον αγώνα και η βελτίωση της άμυνας, έφερε το «τριφύλλι» στο -3 (14-17) στο φινάλε του πρώτου δεκαλέπτου.

Οι «πράσινοι» συνέχισαν στις αρχές της δεύτερης περιόδου από εκεί που σταμάτησαν στην πρώτη και διεύρυναν το σερί τους σε 12-0 για να περάσουν μπροστά με +3 (20-17 στο 12’). Εντούτοις, κάπου εκεί πάλι κόλλησαν επιθετικά και έδωσαν δικαιώματα στους Σέρβους, που πέρασαν και πάλι μπροστά (24-26 στο 15’).

Από ‘κει και πέρα, οι δύο ομάδες συμβάδιζαν στο σκορ και εναλλάσσονταν στο προβάδισμα, με τον Καλάθη να καθοδηγεί τον Παναθηναϊκό και να τον φέρνει στο +4 (35-31 στο 19’). Το πρώτο μέρος ολοκληρώθηκε με την ομάδα του Πεδουλάκη να έχει βραχεία κεφαλή (37-35) πληρώνοντας κυρίως τα πολλά χαμένα ριμπάουντ, αφού έδωσε πολλές δεύτερες επιθέσεις στους φιλοξενούμενους.

Το τρίτο δεκάλεπτο ανήκε ολοκληρωτικά στο «τριφύλλι», που κυριάρχησε και στις δύο άκρες του παρκέ, ενώ βρήκε ρυθμό επιθετικά. Με τους Καλάθη-Τόμας-Παπαγιάννη να ανεβάζουν στροφές, οι «πράσινοι» μετέτρεψαν το 42-40 (22’) σε 55-44 (26’) εκμεταλλευόμενοι στο έπακρο τις δημιουργίες του αρχηγού τους.