21

Ο ΠΑΟΚ επικράτησε με 3-2 σετ του Παναθηναϊκού σε φιλική αναμέτρηση στη Σαντορίνη λίγες μέρες πριν το μεταξύ τους παιχνίδι για την πρεμιέρα του πρωταθλήματος.

Λίγες μέρες πριν αναμετρηθούν για το πρωτάθλημα της Volleyleague γυναικών Παναθηναϊκός και ΠΑΟΚ διασταύρωσαν τα ξίφη τους σε φιλική αναμέτρηση για το τουρνούα «Νομίκεια». Η ομάδα της Θεσσαλονίκης αξιοποιώντας τα πολύ καλά ποσοστά της απο την γραμμή του σερβίς κατάφερε να πάρει τη νίκη με 3-2 και πήρε την πρόκριση για τον τελικό του τουρνουά. δείχνοντας έτοιμη για την πρεμιέρα του πρωταθλήματος.

Οι δύο ομάδες είχαν αναμετρηθεί και την περασμένη σεζόν στην Pre League με το ΠΑΟΚ να παίρνει δύο νίκες, εξασφαλίζοντας ουσιαστικά με αυτές την πρώτη θέση και την απευθείας άνοδο. Τόσο ο ΠΑΟΚ όσο και ο Παναθηναϊκός πρόσφεραν ωραίο θέαμα και είχαν μία αμφίρροπη μάχη δείχνοντας ότι το φετινό πρωτάθλημα θα είναι το πιο ενδιαφέρον των τελευταίων ετών.

Οι δύο προπονητές είχαν την ευκαιρία να δοκιμάσουν πράγματα μέσα στο ματς. Ο Παναθηναϊκός ξεκίνησε με τις Βεργίδου, Κοσμά. Καλαντάντζε, Οικονομίδου, Πότοκαρ, Κελεσίδη και λίμπερο τη Ρόγκα. Ο ΠΑΟΚ ξεκίνησε με τις Αλιμπουκέρκι, Πολυνοπούλου, Κιόση, Κωνσταντινίδου, Χαντάβα, Καζορόφσκα και λίμπερο την Ξανθοπούλου.

Όσον αφορά την εικόνα του αγώντα τα δύο πρώτα σετ ήταν ντέρμπι με τις διαφορές να είναι οι ελάχιστες δυνατές. Στη συνέχεια ο ΠΑΟΚ επικράτησε πλήρως στο τρίτο σετ, ενώ στο τέταρτο ήταν σειρά του Παναθηναϊκού να επιβάλει το παιχνίδι του. Στο τάι μπρέικ ο ΠΑΟΚ βρήκε τους πόντους στην κόντρα επίθεση και πήρε τελικά τη νίκη.

Τα σετ: 25-23, 23-25, 9-25, 25-14, 10-15