2

Όπως ήταν αναμενόμενο, το ματς του ΠΑΟΚ ΚΥΑΝΑ με τον Παναθηναϊκό κύλησε σε καθεστώς… ντέρμπι, με τις δύο ομάδες να παλεύουν μέχρι το τέλος για τη νίκη. Τελικά, η ομάδα της Θεσσαλονίκης, που είχε -έστω και οριακά- τα ηνία στο μεγαλύτερο διάστημα του ματς, έφτασε στο θετικό αποτέλεσμα (56-52) και ξεκίνησε με το δεξί την παρουσία της στην Α1 Γυναικών.

Οι φιλοξενούμενες προηγήθηκαν με 12-9 στο τέλος του πρώτου δεκαλέπτου, ωστόσο ο ΠΑΟΚ αντέδρασε και μπήκε στα αποδυτήρια για την ανάπαυλα του ημιχρόνου έχοντας μικρό προβάδισμα (26-23). Η ίδια εικόνα διατηρήθηκε και στο τρίτο δεκάλεπτο (41-37), με τους γηπεδούχους να φτάνουν τελικά στη νίκη (56-52), αφού είχαν ψυχραιμία και σωστές επιλογές στο τέλος.

Ο «Δικέφαλος» είχε σε καλή μέρα την τριάδα των Μούλιγκαν (14π), Σύρρα (13π) και Λύμουρα (10π).

Δεκάλεπτα: 9-12, 26-23, 41-37, 56-52

«Έχω πει στον εκπρόσωπό μου ότι θέλω να μείνω»