0

Σε ένα παιχνίδι με διπλή παράταση λόγω της τραγικής του άμυνας, ο Παναθηναϊκός έκανε μια ήττα-μαχαίρι απέναντι στην μισή Άλμπα Βερολίνου. Μυθική εμφάνιση του Παπαπέτρου που έπαιξε σχεδόν σε όλο το αγώνα έχοντας 39 πόντους. Άγριες αποδοκιμασίες για τον Πεδουλάκη!

Ακατανόητη η επιλογή του Πεδουλάκη να παίξει με 5 ίδιους παίκτες σε 2 παρατάσεις.

Δεν το περίμενε σχεδόν κανένας, αλλά το είδαμε: Παρά τις απουσίες και την ξεκάθαρη διαφορά σε δυναμικότητα και εμπειρίες, η Άλμπα δεν ήρθε ως κομπάρσος στο ΟΑΚΑ. Οι Γερμανοί πραγματοποίησαν φανταστική εμφάνιση, βασίστηκαν στην ευστοχία τους και τελικά έφτασαν σε ένα τεράστιο διπλό, σε παιχνίδι που εύκολα μπορεί να χαρακτηριστεί ως το μεγάλο θρίλερ της χρονιάς!

Η Άλμπα κέρδισε (106-105) μετά από 50 λεπτά και δύο παρατάσεις, με τον Παναθηναικό να χάνει δύο ευκαιρίες, με τον Τόμας στο τέλος της πρώτης παράτασης και τον Ράις στη λήξη της δεύτερης. Οι Γερμανοί πήραν τελικά αυτό που άξιζαν, αφού το «τριφύλλι» κρατήθηκε στη ζωή κυρίως λόγω του φανταστικού Ιωάννη Παπαπέτρου, που έκανε ένα τεράστιο ματς, το κορυφαίο της καριέρας του και ένα από τα καλύτερα που έχουμε δει σε αυτό το επίπεδο (39 πόντοι, 41 ranking).

Όμως, ούτε αυτός, αλλά ούτε οι Τζείκομπ Ουαίλι (22 πόντοι, 32 ranking) και Νίκος Παππάς (14 πόντοι με μεγάλα σουτ στο τέλος) ήταν αρκετοί για να φέρουν τη νίκη, σε ματς που ήταν εξ αρχής κυκλωμένο ως must win.

Οι Γερμανοί πήραν την δεύτερη φετινή τους νίκη στην Euroleague, την ώρα που το «Τριφύλλι» έπεσε στο 4-4 και σε καθεστώς… κρίσης, αφού το κλίμα έχει βαρύνει αρκετά στα ενδότερα του συλλόγου.

Η ΕΞΕΛΙΞΗ ΤΟΥ ΑΓΩΝΑ

O Σίκμα ξεκίνησε… ζεστός και οι έξι πόντοι του βοήθησαν την Άλμπα να προηγηθεί με 2-7 (2′) και με 4-9 (3′), όμως τα επιθετικά ριμπάουντ των γηπεδούχων τους βοήθησαν να ισοφαρίσουν σε 11-11 (4′). Η Άλμπα έβρισκε συνεχώς σκορ, με τον Παπαπέτρου να έρχεται… καυτός από τον πάγκο και να απαντά στο καλό επιθετικό παιχνίδι των Γερμανών, σημειώνοντας 13 πόντους σε λιγότερα από οκτώ λεπτά. Παρόλα αυτά, οι φιλοξενούμενοι ήταν απίστευτα εύστοχοι (11/12 δίποντα, 3/6 τρίποντα) και η ισοπαλία στο τέλος του πρώτου δεκαλέπτου ήταν φυσικό επόμενο (31-31).
Οι Γερμανοί ξεκίνησαν το δεύτερο δεκάλεπτο με 8-0 σερί και 3/3 σουτ, γεγονός που έφερε προβάδισμα στην Άλμπα (39-31) και αρκετά νεύρα στον Παναθηναικό. Οι «πράσινοι» βρήκαν σκορ, αλλά η Άλμπα είχε σταθερά απαντήσεις, αφού οι «πράσινοι» ήταν σταθερά νωθροί στο πίσω μέρος του παρκέ. Αυτό έφερε προβάδισμα 10 πόντων για τους φιλοξενούμενους (35-45, 15′) και αυτόματα… αντίδραση από την πλευρά του «τριφυλλιού», που «έτρεξε» σερί 8-0 για να μειώσει στο καλάθι (43-45, 16′). Η αφύπνιση πάντως δεν ήρθε σε αυτό το σημείο, αφού η Άλμπα έβαλε πάλι… τρελά σουτ και ανέβασε την διαφορά σε διψήφιο επίπεδο (46-56, 19′), προτού κλείσει το πρώτο μέρος στο +9 (49-58).
Το +9 έγινε γρήγορα +13 (49-62) και το ΟΑΚΑ συνέχισε με αποδοκιμασίες, μέχρι που οι γηπεδούχοι έδειξαν -επιτέλους- λίγη ενέργεια στην άμυνα. Παππάς και Παπαπέτρου βρήκαν σκορ και ο Παναθηναικός μείωσε στους 4 (60-64, 26′) και λίγο μετά στο καλάθι (64-66, 27′), γεγονός που έφερε σχετική ηρεμία στο «Τριφύλλι». Η Άλμπα βρήκε ξανά λύσεις από το τρίποντο και εκμεταλλεύτηκε λάθη των γηπεδούχων, για να κλείσει το τρίτο δεκάλεπτο με προβάδισμα πέντε πόντων (69-74).
Το κρεσέντο του Ιωάννη Παπαπέτρου συνεχίστηκε και ο διεθνής φόργουορντ πρωταγωνίστησε σε συνεχόμενες φάσεις σε άμυνα και επίθεση, για να φέρει ξανά την ομάδα του στο – 2 (74-76, 32′). Ο «Πάπι» ήταν… συγκινητικός και έκανε τα πάντα στις δύο πλευρές του παρκέ, κρατώντας την ομάδα του μέσα στην διεκδικήση της νίκης, παρά τα εμφανή προβλήματα στο αμυντικό κομμάτι. Ο Ουάιλι μείωσε στον πόντο (85-86) και το τελευταίο λεπτό εξελίχθηκε σε πραγματικό θρίλερ. Ο Τόμας έδωσε προβάδισμα (87-86) και ο Χέρμανσον απάντησε (87-88), με τον Καλάθη να πηγαίνει στις βολές και να ισοφαρίζει (88-88). Ο αρχηγός του Παναθηναικού έκανε λάθος, ο Χέρμανσον αστόχησε και το τελευταίο δευτερόλεπτο της κανονικής διάρκειας δεν έβγαλε φάση, με το ματς να πηγαίνει στην παράταση.
1η παράταση
Το έξτρα πεντάλεπτο ξεκίνησε με μεγάλο τρίποντο του Παππά (91-88), όμως η Άλμπα ήταν σταθερά εκεί, με απαντήσεις σε κάθε προσπάθεια των γηπεδούχων. Οι δύο ομάδες πήγαιναν… πόντο – πόντο και πήγαν στο τελευταίο λεπτό με το σκορ στο 95-95. Η Άλμπα έκανε το 96-95 μετά από βολή σε λάθος σφύριγμα του Πουκλ, όμως ο Παππάς πέτυχε νέο μεγάλο τρίποντο για το 98-96. Ο Χέρμανσον ισοφάρισε σε 98-98, όμως ο Τόμας δεν μπόρεσε να ευστοχήσει και το ματς πήγε σε δεύτερη παράταση.
2η παράταση
Η Άλμπα πήρε προβάδισμα τριών πόντων στα πρώτα λεπτά της δεύτερης παράτασης (98-101), όμως οι γηπεδούχοι ισοφάρισαν (101-101) και το θρίλερ…συνεχίστηκε. Ο Τίεμαν έδωσε προβάδισμα (103-101), ο Παπαπέτρου απάντησε (103-103) και ο Ουάιλι είχε 2/2 βολές για το 105-103, 20″ πριν το τέλος. Ο Σίκμα σκόραρε και κέρδισε φάουλ από τον Τόμας (105-106), ο Ράις αστόχησε στο τέλος και η Άλμπα έφυγε με μεγάλο διπλό από το ΟΑΚΑ.