0

Ο Στέφανος Τσιτσιπάς έκανε πολύ παιχνίδι κόντρα στον Ρότζερ Φέντερ και πήρε την πρόκριση στον μεγάλο τελικό του ATP Finals.

Ο Έλληνας τενίστας ήταν τρομερός και επικράτησε του Φέντερερ με 2-0 σετ (6-3, 6-4) σε 1:36 λεπτά και κατάφερε να προκριθεί στον μεγαλύτερο τελικό της καριέρας, στη σημαντικότερη διοργάνωση μετά τα Slams. Το βράδυ της Κυριακής ο Στέφανος Τσιτσιπάς θα βρεθεί για πρώτη φορά στον τελικό του ATP Finals.

Ο Τσιτσιπάς ήταν τρομερός σε όλο τον αγώνα και κατάφερε να κάμψει την αντίσταση του Ελβετού τενίστα.

Ο Φέντερερ ήταν το μεγάλο φαβορί για την πρόκριση, αλλά και για την κατάκτηση του τίτλου, όμως έπεσε σε έναν εμπνευσμένο Στέφανο, που δεν έχασε την ψυχραιμία του ακόμα και όταν το Ο2 είχε πάρει φωτιά!

Θυμίζοντας… κάτι από Μελβούρνη, μάλιστα, ο νεαρός τενίστας κατάφερε να σβήσει 11 από τα 12 μπρέικ πόιντ του μεγάλου αντιπάλου του!

Όπως και να έχει, αυτά που είδαμε σήμερα αποδεικνύουν ότι ο Στέφανος είναι γεννημένος για πολύ μεγάλα πράγματα και πως η αρχή μπορεί να γίνει από αύριο (20.00) με τον πολύ βαρύ τίτλο του ATP Finals!

Μπήκε πολύ δυνατά στον αγώνα, χωρίς κανένα άγχος, και φρόντισε να εκμεταλλευτεί το νευρικό ξεκίνημα του σαφώς πιο έμπειρου Φέντερερ, παίρνοντας το προβάδισμα με 2-0 και 3-0 στη συνέχεια.

Ο βασιλιάς βρήκε γρήγορα ρυθμό και άρχισε να γίνεται πιο πιεστικός, όμως δεν μπορούσε να εκμεταλλευτεί τις ευκαιρίες του.

Αποκορύφωμα στο 5-3 του πρώτου σετ, όταν με δύο μπρέικ πόιντ έφτασε συνολικά τα έξι, όμως δεν ήταν ικανός να «σπάσει» τον Στεφ.

Ο Έλληνας τενίστας, τελικά, εκμεταλλεύτηκε το έβδομο σετ πόιντ του και έβαλε τις βάσεις για τη νίκη του, βυθίζοντας στη… σιωπή την O2 Arena!

O Στεφ ευτύχησε να πετύχει πρώτος το μπρέικ και στο δεύτερο σετ (2-1), όμως ήρθε η άμεση αντίδραση του Φέντερερ, που άρχισε πλέον την αφόρητη πίεση.

Πήρε, λοιπόν, πίσω το μπρέικ, όμως δεν ολοκλήρωσε τη δουλειά, καθώς ο Τσιτσιπάς τον «έσπασε» ξανά (3-2), κλείνοντας άλλη μια φορά τα αυτιά του στην εξέδρα!

Ο Νο.6 τενίστας στον κόσμο κράτησε μετά το σερβίς του και πήρε στο 5-4 τις μπάλες στα χέρια του για να καθαρίσει τη νίκη.

Ο Φεντ έκανε την ύστατη προσπάθεια για την ανατροπή και είχε άλλα δύο μπρέικ πόιντ, ωστόσο ο Στεφ έδειξε για άλλη μια φορά τον χαρακτήρα και τα προσόντα του, για να φτάσει τελικά στη νίκη μόλις στο πρώτο ματς πόιντ του!

Είναι η δεύτερη νίκη του σε τέσσερις αγώνες με τον Φέντερερ και η τέταρτη φετινή νίκη του σε βάρος του Big 3!

Συνολικά στον αγώνα είχε 18 winners και 21 αβίαστα λάθη, έναντι 21 και 26 του Φέντερερ. Αυτή τη φορά ανέβηκε μόνο οκτώ φορές στο φιλέ (3/8), ενώ ο τενίστας από τη Βασιλεία είχε 12/17 πόντους.

Μετά το πολύ δύσκολο καλοκαίρι του, λοιπόν, ο Στέφανος κυνηγάει τον τρίτο και μεγαλύτερο φετινό του τίτλο, αντιμετωπίζοντας στον τελικό έναν αντίπαλο που σίγουρα θα είναι στα μέτρα του!

Όποια και αν είναι η εξέλιξη του αυριανού αγώνα, η εξέλιξη του νεαρού Έλληνα είναι απίστευτη και μέρα με τη μέρα φαίνεται πραγματικά καλύτερος!

Η νέα σεζόν σίγουρα μας επιφυλάσσει πολλές συγκινήσεις και, χωρίς αμφιβολία, πολλές επιτυχίες του Στεφ. Είναι σίγουρα αυτή τη στιγμή ο πιο χαρισματικός νέος παίκτης του tour!

Ο 21χρονος τενίστας περιμένει να μάθει τον αντίπαλο του στον μεγάλο τελικό ο οποίος θα προκύψει από το ζευγάρι Σάσα Ζβέρεφ -Ντόμινικ Τιμ.