0

Παναθηναϊκές αναμνήσεις που δεν ξεχνάμε…

Η ΗΜΕΡΑ ΠΟΥ “ΕΦΥΓΕ” Ο “ΜΕΓΑΛΟΣ” ΦΕΡΕΝΤΣ ΠΟΥΣΚΑΣ

Σαν σήμερα πριν από 13 χρόνια, “ανέβηκε”στη γειτονιά των αγγέλων ο Φέρεντς Πούσκας. Ο πρώην επιθετικός της Ρεάλ Μαδρίτης ανέλαβε τα ηνία του “πρασίνου” πάγκου το 1969, φέρνοντας αέρα πρωταθλητή και αλλάζοντας την νοοτροπία της ομάδας. Για πέντε ολόκληρα χρόνια, η ομάδα των “πράσινων” γνώρισε πολλές επιτυχίες, εντός και εκτός Ελλάδας. Το σπουδαιότερο επίτευγμα του Ούγγρου τεχνικού με την ομάδα ήταν την σεζόν 1970-71, όταν οδήγησε την ομάδα στον τελικό του Κυπέλλου Πρωταθλητριών στο Γουέμπλεϊ, που ηττήθηκε με 2-0 από τον Άγιαξ του “μεγάλου” Γιόχαν Κρόιφ. Παράλληλα πανηγύρισε με την ομάδα τρία πρωταθλήματα Ελλάδας ενώ πήρε μέρος σε έναν τελικό Διηπειρωτικού Κυπέλλου.

ΠΕΝΤΕ ΧΡΟΝΙΑ ΜΕΤΑ Η ΙΣΤΟΡΙΑ ΕΠΑΝΑΛΑΜΒΑΝΕΤΑΙ ΣΤΗΝ ΛΕΩΦΟΡΟ

Σαν σήμερα το 1935, ο Παναθηναϊκός επικράτησε του Ολυμπιακού με 4-1, πέντε χρόνια μετά το ιστορικό 8-2. Το πρώτο ημίχρονο έληξε ισόπαλο 0-0, με τους φιλοξενούμενους να “ανοίγουν” το σκορ με τον Βάζο στο 48´. Οι “πρασινοι” του Γιοζέφ Κίνσλερ απάντησαν με τον Κρητικό στο 65´, ενώ έκαναν την ανατροπή με γκολ του Μηγιάκη στο 74´. Το τελικό αποτέλεσμα διαμορφώθηκε με δύο τέρματα του Τριανταφύλλη στο 80´ και 81´.

ΠΡΑΣΙΝΗ ΚΟΡΥΦΗ ΓΙΑ ΤΟΝ ΑΤΛΑΝΤΑ ΣΑΜΠΑΝΗ

Σαν σήμερα στην κορυφή του κόσμου ανέβηκε ο αρσιβαρίστας του Παναθηναϊκού Λεωνίδας Σαμπάνης κατακτώντας το χρυσό μετάλλιο στο Παγκόσμιο Πρωτάθλημα της Κίνας το 1995. Ο αθλητής του Τριφυλλιού πήρε την πρώτη θέση στην κατηγορία των 59 κιλών, καθώς αναδείχθηκε πρώτος στο σύνολο με 302,5 κιλά, ενώ πήρε και το χρυσό στο αρεσέ με 137,5. Τέλος κατέκτησε το χάλκινο μετάλλιο στο ζετέ με 165 κιλά.

Στα …βαθιά ο Ρόκα, με έμφαση τις πωλήσεις και τις ανανεώσεις!

Καπογιάννη: “θα δώσω και την ψυχή μου για τον Παναθηναϊκό” (pics)