0

Και οι δύο Ελληνικές παρουσίες στο Αυστραλιανό open κατάφεραν και πέρασαν στους “32”.

Ο Στέφανος Τσιτσιπάς άνευ αγώνα εναντίον του Κολσράιμπερ και η Μαρία Σάκκαρη επικράτησε της Νάο Χιμπίνο.

Άνευ αγώνα ο Τσιτσιπάς στους “32”….

Ο Στέφανος Τσιτσιπάς προκρίθηκε στον επόμενο γύρο του Australian Open και μάλιστα χωρίς ιδιαίτερο κόπο, καθώς δεν χρειάστηκε να αγωνιστεί καθόλου απέναντι στον Φίλιπ Κολσράιμπερ!

Ο Γερμανός τενίστας λίγες ώρες πριν τον αγώνα του με τον Στέφανο έκανε γνωστό πως αποσύρεται λόγω τραυματισμού (ενοχλήσεις στους κοιλιακούς), με τον πρωταθλητή μας όπως αναφέραμε να παίρνει χωρίς κόπο την πρόκριση.

Στον επόμενο γύρο, αυτόν των «32» του τουρνουά στη Μελβούρνη ο Τσιτσιπάς θα αντιμετωπίσει τον νικητή του ζευγαριού Γκάριν-Ράονιτς, με στόχο την πρόκριση στους «16» για δεύτερη συνεχόμενη σεζόν.

Το παιχνίδι του Στέφανου για τον τρίτο γύρο θα διεξαχθεί την Παρασκευή, χωρίς ωστόσο να έχουν γίνει γνωστές οι ώρες της αναμέτρησης.

Μετά τον Τσιτσιπά ήταν η σειρά της Σάκκαρη…

Έχοντας την στήριξη αρκετών Ελλήνων που βρέθηκαν στις εξέδρες, η 24χρονη πρωταθλήτρια επικράτησε 7-6(4), 6-4 της Νάο Χιμπίνο και πήρε το πολύτιμο εισιτήριο σε 1.43’.

Επόμενη αντίπαλος (Παρασκευή 24/1) θα είναι η νικήτρια του αγώνα Κις (ΗΠΑ, Νο11)-Ρους (Ολλανδία, Νο93), που αναμετρόνται στις 12:00.

Η Σάκκαρη πήρε προβάδισμα στο πρώτο σετ μέχρι και 5-2, όμως η ΧΙμπίνο ισοφάρισε σε 5-5 και 6-6. Στο τάι μπρέικ η Ελληνίδα ήταν πιο σταθερή και πήρε το πρώτο σετ.

Στο δεύτερο σετ ξεκίνησε με μπρέικ, όμως η Γιαπωνέζα απάντησε με τον ίδιο τρόπο για το 2-2. Σε εκείνο το σημείο η Σάκκαρη ζήτησε μικρή διακοπή για ένα μικρό πρόβλημα που την ταλαιπωρεί στο πόδι. Επέστρεψε στο παιχνίδι, ισοφάρισε σε 3-3 και 4-4 και καθάρισε το παιχνίδι με μπρέικ για το 6-4.