0

Άνετη νίκη για τους πράσινους που δεν δυσκολεύτηκαν καθόλου αφού στην δεύτερη περίοδο πάτησαν γκάζι και δεν κοίταξαν ποτέ πίσω. Οι πράσινοι μοίρασαν 25 ασίστ και είχαν ένα από τα καλύτερα βράδια τους από την γραμμή του τριπόντου με 65% (13/20).

Άνετη νίκη για τους πράσινους που δεν δυσκολεύτηκαν καθόλου αφού στην δεύτερη περίοδο πάτησαν γκάζι και δεν κοίταξαν ποτέ πίσω. Η ομάδα του Πιτίνο μοίρασε 25 ασίστ και είχε ένα από τα καλύτερα βράδια από την γραμμή του τριπόντου με 65% (13/20).
Τρομερή εμφάνιση για τον Τζίμερ Φριντέτ με 22 πόντους: 8/10 δίποντα και 2/2 τρίποντα. Ακολούθησε ο Παπαπέτρου με 21 (4/6 2π, 4/5 3π) ενώ ο Παπαγιάννης συνέχισε τις καλές εμφανίσεις με 12 πόντους (6/9) και 8 ριμπάουντ. Ειδική μνεία αξίζει στον καλύτερο point guard της Ευρώπης Νικ Καλάθη που έκανε 10 ασίστ σε μόλις ένα δεκάλεπτο. Ο αρχηγός των πράσινων ολοκλήρωσε τον αγώνα με 10 πόντους (χωρίς να σουτάρει τρίποντο) και 17 ασίστ!
Ο Παναθηναϊκός πλέον βρίσκεται στο 13-8 και “πιάνει” την Μακάμπι. Δεδομένων των πολλών τραυματισμών των Ισραηλινών, οι πράσινοι μπορούν να τους ξεπεράσουν και να στοχεύσουν ακόμα ψηλότερα.

Η ΕΞΕΛΙΞΗ ΤΟΥ ΑΓΩΝΑ

Ο Παναθηναϊκός επέβαλλε από τα πρώτα λεπτά τον ρυθμό του, έχοντας διάθεση να προστατέψει την ρακέτα του και να «δαγκώσει» στην άμυνα. Ο Γιώργος Παπαγιάννης κυριάρχησε με τρία μπλοκ και τέσσερις πόντους στο 18-10 των «πράσινων» (7′), με τον Τέο Μαλεντόν να απαντά με συνεχόμενους πόντους, που έφεραν το ματς σε ισορροπία (18-18, 9′). Η διαφορά στο πρώτο δεκάλεπτο προέκυψε από καλάθι του Μήτογλου, που διαμόρφωσε το 20-18.
Ο Ράις ξεκίνησε κεφάτος την δεύτερη περίοδο και ο Παναθηναϊκός ανέβασε την διαφορά στους δέκα (30-20, 15′), δείχνοντας πως τα ηνία της αναμέτρησης του ανήκουν. Το «πράσινο» σερί συνέχισε μέχρι το +15 (35-20, 16′), σε ένα διάστημα όπου η άμυνα της ομάδας του Ρικ Πιτίνο έπιασε κάτι παραπάνω από εξαιρετική απόδοση. Ο Τζιμέρ Φριντέτ πήρε στη συνέχεια το όπλο του, ο Καλάθης μοίραζε συνεχώς ασίστ (11 τελικές πάσες μέχρι την ανάπαυλα, 10 στο δεκάλεπτο) και η διαφορά ακούμπησε τους 20 στο τέλος του ημιχρόνου (52-35). Αξιοσημείωτα τα τέσσερα μπλοκ του Παπαγιάννη μέχρι το 20ο λεπτό.
Το πόδι έμεινε στο γκάζι και ο Παναθηναϊκός ήταν εξαιρετικός στα πρώτα λεπτά της τρίτης περιόδου. Με όπλο τα τρίποντα και τον… ασταμάτητο Καλάθη, οι «πράσινοι» ανέβασαν την διαφορά στους 23 (69-46), μοιράζοντας μάλιστα και αρκετό θέαμα. Ο αρχηγός των έξι φορές πρωταθλητών Ευρώπης σημείωσε νταμπλ νταμπλ από το 25′, η Βιλερμπάν έμοιαζε ανήμπορη να ακολουθήσει ή να αντισταθεί και οι γηπεδούχοι είχαν τον απόλυτο έλεγχο, κάτι που αποτυπώθηκε και στο 73-58 του 30ου λεπτού.
Η Βιλερμπάν έδειχνε σημάδια για προσπάθεια επιστροφής, όμως ο Ράις ήταν ξανά εκεί που έπρεπε για να αποκαταστήσει την διαφορά και να κρατήσει σε… μακρινή απόσταση ασφαλείας την ομάδα του (79-61, 31′). Οι Γάλλοι μείωσαν στους 11 με «αθόρυβο» τρόπο (79-68, 33′), όμως δύο μεγάλα τρίποντα από Τόμας – Φριντέτ «έκοψαν» τον αέρα στους φιλοξενούμενους (85-70, 35′). Τίποτα δεν μπορούσε να αλλάξει στη συνέχεια και ο Παναθηναϊκός έφτασε εύκολα σε μία σημαντική νίκη.

O Παναθηναϊκός γίνεται και πάλι …απρόβλεπτος!

Παπαπέτρου: «Είμαστε καλύτεροι από πέρυσι, κοιτάμε ψηλά»