0

Η ομάδα του Δημήτρη Ανδρεόπουλου, λίγες μέρες μετά την κατάκτηση του Λιγκ Καπ φάνηκε να έχει ξεμείνει από δυνάμεις και δεν κατάφερε να πάρει τη νίκη. Το τριφύλλι έμεινε στους 32 βαθμούς και την τρίτη θέση, έναν πίσω από τον ΠΑΟΚ που νωρίτερα επικράτησε με 3-1 σετ του Φοίνικα Σύρου. Η Κηφισιά που αποδεικνύεται ο κακός δαίμονας του Παναθηναϊκού αφού τον είχε αποκλείσει και στα περσινά πλέι οφ, έφτασε τους 28 βαθμούς και πλέον είναι στην 4η θέση πάνω από την ομάδα της Σύρου.

Ο Παναθηναϊκός αγωνίστηκε χωρίς τον Ρανγκέλ ενώ μικρό χρόνο συμμετοχής είχε ο Ράπτης που είναι άρρωστος ενώ με ίωση είναι και ο Παναγιώτης Πελεκούδας που αγωνίστηκε ωστόσο κανονικά. Κάπως έτσι το τριφύλλι δεν μπόρεσε να διεκδικήσει κάτι από το παιχνίδι.

Η Κηφισιά μετά την έδρα του Ολυμπιακού, κάνει μεγάλο διπλό σε μία ακόμη ζόρικη έδρα. Η ομάδα του Νίκου Ζαλμά δείχνει έτοιμη για σπουδαία πράγματα και φέτος, είναι ήδη στην 4η θέση και σίγουρα δε θα είναι εύκολη αντίπαλος για καμία ομάδα.

Η ομάδα του Δημήτρη Ανδρεόπουλου μπήκε φορτσάτη στο ματς και προηγήθηκε με 10-5 στο ξεκίνημα του πρώτου σετ. Οι γηπεδούχοι διατήρησαν τη διαφορά των πέντε πόντων μέχρι το 12-7. Η Κηφισιά δεν κατέθεσε τα όπλα, αντεπιτέθηκε και με εντυπωσιακό σερί προηγήθηκε με 14-16.

Ο Παναθηναϊκός προηγήθηκε με τη σειρά του με 21-18 και έδειχνε να έχει το πάνω χέρι για την κατάκτηση του πρώτου σετ. Οι Κηφισιώτες ισοφάρισαν σε 22-22 και εκεί το σετ έγινε θρίλερ με την ομάδα του Νίκου Ζαλμά να το κατακτά με 25-27.

Η ομάδα του Δημήτρη Ανδρεόπουλου μπήκε εντυπωσιακά και στο δεύτερο σετ. Οι γηπεδούχοι προηγήθηκαν με 11-8 και προσπέρασαν με 17-12 λίγο πριν την τελική ευθεία. Το τριφύλλι έφτασε μεχρι και το 23-16 κατακτώντας με μεγάλη άνεση το δεύτερο σετ με 25-18.

Το τρίτο σετ εξελίχθηκε σε θρίλερ. Η Κηφισιά προηγήθηκε με 8-10 με τον Παναθηναϊκό να ισοφαρίζει σε 10-10 και τις δύο ομάδες να πηγαίνουν πόντο πόντο μέχρι την τελική ευθεία. Η Κηφισιά προηγήθηκε με 19-22 σε κρίσιμο σημείο και τελικά κατέκτησε το σετ με 22-25.

Η Κηφισιά προηγήθηκε με 10-14 και στο τέταρτο σετ και έδειχνε να έχει το πάνω χέρι για τη νίκη. Η ομάδα των βορείων προαστίων μπήκε στην τελική ευθεία του σετ με τη διαφορά στους πέντε πόντους (15-20) με τον Παναθηναϊκό να αντιδρά και να μειώνει στους δύο πόντους. Οι φιλοξενούμενοι διατήρησαν την ψυχραμία τους και πήραν την σπουδαία νίκη με 3-1 σετ.

Τα σετ 1-3 (25-27, 25-18, 22-25, 23-25)

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ Α.Ο. (Δημήτρης Ανδρεόπουλος): Τσάτσιτς 17π. (14/25επ., 1 μπλοκ, 2 άσσοι, 43%υπ., 24%αρ.), Γιάκομπσεν 2 (1/3επ., 1 μπλοκ), Στάροβιτς 16 (14/24επ., 1 μπλοκ 1 άσσος), Ανδρεόπουλος Χαρ. 6 (5/13επ., 1 μπλοκ, 47%υπ., 24%αρ.), Πανταλέων 9 (5/6επ., 4 μπλοκ), Πελεκούδας 10 (6/11επ., 4 μπλοκ) / Ζήσης (λ. – 60%υπ., 20%αρ.), Ρουσσόπουλος, Ράπτης 3 (3/14επ., 20%υπ., 20%αρ.).

Α.Ο.Π.ΚΗΦΙΣΙΑΣ (Νίκος Ζαλμάς): Νικολάκης 2π. (2 μπλοκ), Κάιο 26 (19/37επ., 2 μπλοκ, 5 άσσοι), Μπάσης 7 (6/8επ., 1 μπλοκ), Σπυριούνης 14 (13/25επ., 1 άσσος, 89%υπ., 39%αρ.), Μπατατζίμ 28 (26/40επ., 1 μπλοκ, 1 άσσος, 80%υπ., 48%αρ.), Μπάιερς 5 (4/5επ., 1 άσσος) / Κάπελας (λ. – 71%υπ., 39%αρ.), Παλέντζας, Συναδινός (λ), Κολτσιάκης, Ρούσης, Μελές.

Τα αποτελέσματα της 14ης αγωνιστικής

Π.Α.Ο.Κ. – Α.Ο.Φοίνικας ΟΝΕΧ 3-1 (19-25, 25-18, 25-23, 25-18)
Γ.Α.Σ.Παμβοχαϊκός – Μ.Γ.Σ.Εθνικός Αλεξανδρούπολης 3-0 (26-24, 25-19, 25-21)
Παναθηναϊκός Α.Ο. – Α.Ο.Π.Κηφισιάς 1-3 (25-27, 25-18, 22-25, 23-25)

* Ολυμπιακός, Ηρακλής, Ελπίδα, ΟΦΗ έχουν ματς λιγότερο

** Ο Ηρακλής έχει τιμωρηθεί με μηδενισμό στο ματς με τον ΠΑΟΚ και αφαίρεση τριών βαθμών.

H βαθμολογία της Super League – Οριστικά τέταρτος ο Παναθηναϊκός (pic)

“Πέταξε” δύο βαθμούς αλλά κέρδισε κάτι πολύ σημαντικότερο!