0

Ένα ντέρμπι που τα είχε όλα και αποτελεί μία από τις πιο μαύρες στιγμές στην ιστορία του ελληνικού ποδοσφαίρου. Ξύλο, διακοπές, κηνηγητό και όχι μόνο αυτά.

Μαύρη μέρα για το ελληνικό ποδόσφαιρο το συγκεκριμένο ντέρμπι. Το πρώτο ημίχρονο του ματς «κύλησε» χωρίς ιδιαίτερα παρατράγουδα αλλά όλα άλλαξαν από το 61ο λεπτό του αγώνα και μετά.

Το σκορ ήταν ήδη 1-1 με τέρματα των Καλιτζάκη (48΄0-1) και Ντέταρι στο 50΄. Όλα φαινόντουσαν ήρεμα μέχρι το 61ο λεπτό

Στο 61ο λεπτό του αγώνα ο Μαραγκός έκανε το σουτ, η μπάλα βρήκε στο δοκάρι και πέρασε μισό μέτρο μέσα, με τον διαιτητή αρχικά να μην δείχνει τη σέντρα. Μόλις ο βοηθός Καμινάρης κατάλαβε τι έγινε έδειξε τη σέντρα. Μετά από διαβούλευση που υπήρχε με τον διαιτητή Γερμανάκο το γκολ μέτρησε κανονικά.

Στο σημείο εκείνο ο Παχατουρίδης έτρεξε προς τον διαιτητή και τον… σώριασε κάτω. Ναι καλά καταλάβετε, ο ποδοσφαιριστής του Ολυμπιακού την… έπεσε κανονικά στον βοηθό.

Φυσικά τα ευτράπελα συνεχίστηκαν με τον 19χρονο τότε Νικοπολίδη να δέχεται ένα μάρμαρο αρχικά στον ώμο και στη συνέχεια στο πίσω μέρος του κεφαλιού, γεγονός που είχε σαν αποτέλεσμα να αποχωρήσει από τον αγωνιστικό χώρο.

Ο διαιτητής Γερμανάκος διέκοψε το ματς μόλις για 15 λεπτά αντί να δώσει… τέλος. Μόλις μπήκαν ξανά οι ομάδες στον αγωνιστικό χώρο ο Ολυμπιακός ισοφάρισε σε 2-2 με τον Τσαχουρίδη.

Λίγο πιο μετά όμως ο βοηθός δέχτηκε επίθεση από οπαδό του Ολυμπιακού, ο οποίος τον γρονθοκόπησε. Ο Γερμανάκος διέκοψε το ματς, αλλά μετά από πιέσεις που δέχτηκε το ξεκίνησε και πάλι.

Τότε λοιπόν άρχισαν να φωνάζουν εκείνοι του Ολυμπιακού: «Είναι στημένο;», για να απαντήσουν αυτοί του Παναθηναϊκού: «Ναι»!

Στο 74΄ ο Αντωνίου έδωσε εκ νέου προβάδισμα στο τριφύλλι και στο 88΄ο Αποστολάκης έκανε το 3-3, με την μπάλα να καταλήγει στα δίχτυα αφού πρώτα βρήκε σε από τα μπουκάλια και ξεγέλασε τον τερματοφύλακα.

Τελικά στο 90΄ ο Σαμαράς πέρασε όποιον βρήκε μπροστά του και έκανε το 3-4 περνώντας όποιον βρήκε μπροστά του.

Μάλιστα μετά από το γκολ χειροκροτήθηκε από τους φίλους του Ολυμπιακού!

Για να φτάσει Final Four θέλει τουλάχιστον δύο παίκτες!

Ξεκινάει ο έλεγχος των ΜΜΕ: Με άνωθεν εντολή δεν δημοσιεύτηκαν στο επίσημο σάιτ του Ολυμπιακού οι συντριβές στις Ακαδημίες!