0

Η αρχηγός της ομάδας βόλεϊ του Παναθηναϊκού, Πέννυ Ρόγκα  μίλησε μετά την επιστροφή της ομάδας της στις νίκες με 3-1 σετ επί του Άρη, ενώ αναφέρθηκε και στο επόμενο κομβικό ματς, που θα είναι εκτός έδρας με το Μαρκόπουλο το Σάββατο στις 6μ.μ.

«Πολύ σημαντική νίκη αυτή που κάναμε το Σάββατο στην έδρα μας. Ήταν ένα «τρίποντο» που το θέλαμε πολύ καθώς χρειαζόμαστε «καθαρές» νίκες και στους επόμενους αγώνες για να διατηρηθούμε σε τροχιά 4άδας. Ο Άρης παρουσιάστηκε πολύ βελτιωμένος σε σχέση με το μεταξύ μας ματς στο α’ γύρο του πρωταθλήματος. Είναι μια ομάδα που ξέραμε ότι θα μας πίεζε πολύ στο σέρβις, και έτσι μας δημιούργησε πρόβλημα στην υποδοχή στο α’ σετ και δε καταφέραμε να το κατακτήσουμε.

Παρόλα αυτά ανασυνταχθήκαμε από το 2ο σετ και μετά, πιέσαμε και εμείς στο σερβίς, παίξαμε σωστά στο μπλοκ-άμυνα, κρατήσαμε την υποδοχή σε υψηλά ποσοστά και καταφέραμε να ελέγξουμε το παιχνίδι και έτσι πήραμε τη νίκη, που είναι πολύ σημαντική και βαθμολογικά αλλά και ψυχολογικά καθώς επιστρέψαμε στα θετικά αποτελέσματα.

Αυτήν την εβδομάδα έχουμε μια πολύ δύσκολη έξοδο, με έναν πολύ δυνατό αντίπαλο που έχει ανέβει πολύ στον β΄ γύρο και έχει κάνει νίκες που ήταν αναπάντεχες. Το Μαρκόπουλο είναι μια νεανική ομάδα όπου όλα τα κορίτσια «παλεύουν» την κάθε φάση και προσπαθούν για το καλύτερο δυνατόν αποτέλεσμα. Έτσι για εμάς είναι ένα πολύ κομβικό ματς, καθώς μετά την ήττα από τη Σαντορίνη, πρέπει να βρούμε ξανά τον ρυθμό μας, να παρουσιάζουμε το καλό μας πρόσωπο σε κάθε ματς και να διεκδικούμε τη νίκη μέχρι την ολοκλήρωση της κανονικής περιόδου, ανεξαρτήτου αντιπάλου»!

Φήμες για αναβολή της αγωνιστικής της Σούπερ Λίγκας!