0

Αναμέτρηση για την 9η αγωνιστική των πλέι οφ στη Σούπερ Λιγκ, με τον Άρη να υποδέχεται στο «Κλεάνθης Βικελίδης» τον Παναθηναϊκό. Το ματς θα διεξαχθεί στις 19:15, κεκλεισμένων των θυρών.

ΑΡΗΣ: Κέρδισε με σκορ 1-0 στο Ηράκλειο τον ΟΦΗ, πετυχαίνοντας δεύτερο τρίποντο στα πλέι οφ. Προηγήθηκε στο 14ο λεπτό, στη συνέχεια είχε ευκαιρίες να σκοράρει και δεύτερο πριν βγει το ημίχρονο. Δέχθηκε πίεση στο β’ 45 λεπτο, γλίτωσε την ισοφάριση με το χαμένο πέναλτι (53′) των γηπεδούχων και άντεξε μέχρι τέλους. Κράτησε το μηδέν μετά από επτά διαδοχικές αγωνιστικές στη Σούπερ Λιγκ, παλεύει παρά τα προβλήματα και τη ολιγομελή αποστολή σε κάθε αναμέτρηση.

«Κερδίσαμε δύο φορές στα playoffs. Κατεβήκαμε να παίξουμε με 12 παίκτες. Δεν μπορέσαμε να κάνουμε το δικό μας παιχνίδι και να είμαστε πιεστικοί. Εμείς όμως δείξαμε πάθος. Οι παίκτες που έμειναν ή ο Γιάννης που γύρισε, κερδίζουν πολλά. Παίζουν με την πλάτη στον τοίχο και τα λάθη δεν επιτρέπονται. Επίσης οι νεαροί παίρνουν εμπειρίες και έτσι μπαίνει παρακαταθήκη για το μέλλον», δήλωσε ο Μίχαελ Ένινγκ.

Στο αγωνιστικό κομμάτι ο Γερμανός τεχνικός δεν υπολογίζει στις υπηρεσίες, του τραυματία Κόρχουτ (βασικός μπακ).

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ: Ηττήθηκε εντός έδρας 3-1 από την ΑΕΚ, σε αναμέτρηση που το πάλεψε όσο μπορούσε. Θετική εμφάνιση σε γενικές γραμμές, ισοφάρισε στο 16ο λεπτό και στη συνέχεια, είχε δύο κλασικές ευκαιρίες να σκοράρει. Δέχθηκε το δεύτερο πριν βγει το ημίχρονο και τη χαριστική βολή με πέναλτι στις καθυστερήσεις. Μόλις μία νίκη σε οκτώ αναμετρήσεις στα πλέι οφ, με απολογισμό πέντε ισοπαλίες και δύο ήττες. Σε αυτό το διάστημα οι 6 υποχρεώσεις ολοκληρώθηκαν με Under 2.5 γκολ.

«Δεν κάναμε κακό παιχνίδι. Δεχθήκαμε γκολ, ισοφαρίσαμε και μπορούσαμε στις ευκαιρίες που είχαμε να σκοράρουμε ξανά. Έπαιξαν και αρκετά νέα παιδιά. Έπαιξε ρόλο και η διαφορά ποιότητας των παικτών των δύο ομάδων», σχολίασε ο Μάκης Αγγελίνας.

Εκτός αποστολής οι Διούδης (τερματοφύλακας), Πούγγουρας (στόπερ), Χατζηθεοδωρίδης (μπακ/χαφ) Αιγούμπ (μέσος) και Νατζ (εξτρέμ).

ΠΡΟΤΑΣΗ: Αμφότερες χωρίς το παραμικρό βαθμολογικό άγχος, αναμένεται να παίξουν ελεύθερα. Διαθέτουν την ποιότητα μεσοεπιθετικά, ταυτόχρονα στα μετόπισθεν παρουσιάζονται ασταθείς. Ποντάρισμα στο στοίχημα Over 2.5 γκολ με απόδοση 2.05 στη Winmasters.

Γιάννη, να τους το ξεκαθαρίσεις… ο Παναθηναϊκός ΔΕΝ χρειάζεται νέα “στραματσονιάδα”

Αφιέρωμα: Μίμης Δομάζος, ο “Στρατηγός” του Παναθηναϊκού! (vid)