0

Την πρώτη της νίκη στα φιλικά προετοιμασίας πανηγύρισε η ομάδα Νέων του Παναθηναϊκού, επικρατώντας εκτός έδρας του Ατρόμητου με 3-1.

Σκόρερ για τους “πράσινους” ήταν οι Καρβούνης, Ρόμπι και Μακροδημήτρης.

Μετά από τρεις ανεπιτυχείς προσπάθειες απέναντι σε Πανιώνιο, Αστέρα Βάρης και Άγιο Ιερόθεο, η Κ19 του Τριφυλλιού γεύτηκε τη χαρά της νίκης απέναντι στους Περιστεριώτες, αποδίδοντας αρκετά καλό ποδόσφαιρο κατά διαστήματα.

Οι “πράσινοι” μπήκαν δυναμικά στο ματς και παρά την αφόρητη ζέστη κατάφεραν να διατηρήσουν έναν πολύ καλό ρυθμό στο πρώτο ημίωρο, δημιουργώντας αρκετές ευκαιρίες. Το σκορ στην αναμέτρηση, άνοιξε ο Καρβούνης με πέναλτι το οποίο κέρδισε ο ίδιος, μετά από ένα εξαιρετικό σλάλομ ανάμεσα από τους αμυντικούς των γηπεδούχων.

Από τα θετικά του πρώτου ημιχρόνου ήταν και η πολύ καλή αμυντική λειτουργία των “πράσινων”, που δεν απειλήθηκαν σε κανένα σημείο από τον Ατρόμητο.

Οι γηπεδούχοι πίεσαν στο ξεκίνημα του δευτέρου ημιχρόνου και έφεραν το ματς στα ίσια με εκτέλεση πέναλτι. Οι “πράσινοι” ωστόσο δεν πτοήθηκαν, συνέχισαν να το παιχνίδι τους και προσπάθησαν να βρουν το γκολ που θα τους έδινα και πάλι προβάδισμα. Παρά τις προσπάθειες όμως το 1-1 παρέμεινε μέχρι το colling brake.

Στο τελευταίο τέταρτο του ματς οι παίκτες του Τριφυλλιού, παρά την κούραση και την αφόρητη ζέστη, φόρτσαραν και κατάφεραν να σκοράρουν δύο φορές με τους Ρόμπι και Μακροδημήτρη, κλειδώνοντας τη νίκη.

Η Κ19 του Παναθηναϊκού ξεκίνησε με τους Οικονομάκη, Πορφυρόπουλο, Λαζαρίδη, Σιδερά, Ρόμπι, Φρόκου, Καρβούνη, Δημοσθενιάδη, Τόρρα, Κρυπαράκο και Μ. Τζαβίδα.

Στο δεύτερο ημίχρονο αγωνίστηκαν επίσης οι Νικολάου, Ζαφείρης, Κούτσιας, Βόσσος, Ηλιάδης, Κωστόπουλος, Μακροδημήτρης και Παυλάκης.