0

Ο Λιούις Χάμιλτον κυριάρχησε στο γκραντ πριν του Βελγίου και κατέκτησε δια περιπάτου τη νίκη στην πίστα του Σπα. Ο Βρετανός πιλότος της Mercedes έκανε πλάκα και πήρε την 89η νίκη της καριέρας του και αγκάλιασε ακόμα περισσότερο τον 7ο τίτλο. Δεύτερος ο Μπότας, τρίτος ο Φερστάπεν, εκτός δεκάδας και οι 2 Φεράρι!

Ακόμη έναν αγώνα κατάφερε να κερδίσει ο Λουίς Χάμιλτον, τον 89ο συγκεκριμένα. Ο παγκόσμιος πρωταθλητής ήταν ο νικητής του 7ου Grand Prix της φετινής σεζόν της Formula 1 που διεξήχθη στο Σπα του Βελγίου. Ο Χάμιλτον είδε πρώτος την καρό σημαία, ενώ το 1-2 ολοκλήρωσε η Mercedes με τον Μπότας. Στην 3η θέση ο Φερστάπεν, ας πάρουμε όμως τα πράγματα από την αρχή.

Στην εκκίνηση δεν άλλαξαν πολλά, αφού ο Χάμιλτον έκανε καλό ξεκίνημα, ενώ ακολούθησαν οι Μπότας και Φερστάπεν. Ο Σαρλς Λεκλέρ ανέβηκε αρκετές θέσεις, αλλά στη συνέχεια η Ferrari δεν άντεξε στις ευθείες, λόγω δύναμης, και έχανε την θέση μία μία. Μέχρι και τον 6ο γύρο ο Φινλανδός ήταν κοντά στον παγκόσμιο πρωταθλητή, όμως του ζητήθηκε από την Mercedes να μην ασκήσει πίεση.

Στο 11ο γύρο υπήρξε ένα ατύχημα με πρωταγωνιστές του Τζιοβινάτζι και Ράσελ. Ο οδηγός της Alfa Romeo έχασε τον έλεγχο, προσέκρουσε στις μπαριέρες και ο τροχός που είχε φύγει από τον Ιταλό έπεσε πάνω στο μονοθέσιο του Ράσελ, ο οποίος δεν κατάφερε να τον αποφύγει.

Οι ομάδες εκμεταλλεύτηκαν την συγκυρία προκειμένου να αλλάξουν ελαστικά με τους Χάμιλτον, Μπότας και Φερστάπεν να βάζουν τη σκληρή γόμα, ώστε να πάνε μέχρι το τέλος. Ο Γκασλί κρατήθηκε στην 4η θέση, αφού δεν μπήκε στα pits, όμως στη συνέχεια, όπως ήταν φυσικό, βρέθηκε αρκετά πιο πίσω.

Στην επανεκκίνηση του αγώνα, ο Χάμιλτον έδειχνε να βολεύεται στα σκληρά ελαστικά, παρά τα στιγμιαία του παράπονα για απώλεια ενέργειας, και άνοιγε την διαφορά του από τον Μπότας, η οποία ξεπέρασε τα 5 δευτερόλεπτα.

Προς το τέλος του αγώνα, οι πρωτοπόροι διαμαρτύρονταν για τα ελαστικά τους χωρίς ωστόσο να αλλάξει κάτι ουσιαστικά. Ο Ρικιάρντο τερμάτισε στην 4η θέση, ενώ ο 5ος Οκόν κέρδισε την μάχη απέναντι σε Αλμπόν και Νόρις. Εκτός 10άδας τερμάτισαν οι δύο Ferrari, αφού 13ος τελείωσε ο Φέτελ και 14ος ο Λεκλέρ.

Και πάλι Χάμιλτον, λοιπόν. Ξανά και ξανά και ξανά και ξανά και ξανά, μέχρι να σμπαραλιάσει ό,τι ρεκόρ υπάρχει στην Φόρμουλα 1 και να γίνει ο (με διαφορά) πιο πετυχημένος πιλότος στην ιστορία.