0

Εντυπωσιακό και συνάμα ουσιαστικό “βήμα” για την κατάκτηση του πανελλήνιου πρωταθλήματος εφήβων, έκανε ο  Παναθηναϊκός.

Οι “πράσινοι” επικράτησαν του Ηρακλή με 3-0 σετ (25-19, 25-17, 25-13) στο κλειστό του Μίλωνα και πλέον περιμένουν το αυριανό (6/9) παιχνίδι με τον Μίλωνα, για να πανηγυρίσουν και επίσημα τον 1600ο τίτλο στην ιστορία του συλλόγου.

Το ματς

Ο Παναθηναϊκός μπήκε “μουδιασμένος” στην έναρξη του παιχνιδιού, ίσως επηρεαζόμενος και από την ώρα του αγώνα. Οι “πράσινοι” έδωσαν την ευκαιρία στον Ηρακλή να προηγηθεί, όμως σταδιακά ανέβασαν την απόδοση τους ισοφαρίζοντας 12-12. Έκτοτε δεν κοίταξαν ποτέ πίσω και με πρωταγωνιστή τον Αλέξανδρο Ράπτη έκαναν το 25-19, φτάνοντας στο 1-0.

Το “πάθημα” του πρώτου σετ έγινε “μάθημα” για τους παίκτες του Δημήτρη Μαρκάκη, που μπήκαν στην εκκίνηση του δεύτερου σετ με το πόδι στο… γκάζι. Οι Χαράλαμπος Ανδρεόπουλος και Δημήτρης Παλαιολόγος ανέβασαν την απόδοση τους και πιέζοντας από τη γραμμή του σερβίς έφτασαν στο 25-17 και το 2-0.

Το τρίτο σετ έμοιαζε τυπική διαδικασία, με τον Παναθηναϊκό να μην έχει όρεξη να δώσει “αέρα” στον Ηρακλή. Οι “πράσινοι” πήραν από την αρχή ξεκάθαρο προβάδισμα στο σετ και με τον προπονητή του Τριφυλλιού να χρησιμοποιεί όλους τους παίκτες που είχε στη διάθεση του, ο Παναθηναϊκός έφτασε εύκολα στο 25-13 και στο 3-0.

Οι “πράσινοι” πλέον βρίσκονται μία “ανάσα” από την κατάκτηση του Πανελληνίου Πρωταθλήματος των Εφήβων, αφού θα αντιμετωπίσουν την Κυριακή (6/9) τον διοργανωτή Μίλωνα στις 10:00 και με νίκη θα φτάσουν στον 1600ο τίτλο στην ιστορία του Τριφυλλιού.

Τα σετ: 25-19, 25-17, 25-13