3

Ο Παναθηναϊκός πάλι δεν έθελξε με την παρουσία του, έπαιξε ένα ημίχρονο για να μην δεχτεί γκολ αλλά το …δέχτηκε!

Οι πράσινοι σκόραραν με τον Μακέντα σχετικά νωρίς, στην πρώτη αξιόλογη φάση και έχασαν κάποιες ευκαιρίες στο πρώτο ημίχρονο για να διπλασιάσουν τα τέρματα τους.
Στο δεύτερο μέρος όμως οπισθοχώρησαν και έκαναν αρκετά λάθη με αποτέλεσμα να δεχτούν την ισοφάριση στο 85′.
Ο Παναθηναϊκός πάλι δεν πήρε την πρώτη νίκη του στην σεζόν και συνεχίζει την προσπάθεια βελτίωσης.
Γιατί ξεκάθαρα χρειάζεται περισσότερη βελτίωση.
Ο ΑΓΩΝΑΣ

Ο Παναθηναϊκός ανέβασε ρυθμό μετά το πρώτο τέταρτο και μέχρι το ημίωρο κατάφερε να ανοίξει το σκορ με τον Μακέντα στο 26’, στην πρώτη υποσχόμενη ευκαιρία που δημιούργησε με τον Αϊτόρ να βγάζει υπέροχη ασίστ  (0-1).

Ακολούθησαν δύο ακόμα καλές στιγμές του Παναθηναϊκού στις καθυστερήσεις με τον Βέλεθ (45+1’) και τον Μακέντα (45+2’), ενώ το πρώτο ημίχρονο ολοκληρώθηκε με την κατοχή της μπάλας να είναι 62-38% υπέρ των πράσινων που είχαν πέντε τελικές.

Η Λάρισα από την πλευρά της δεν είχε καμία τελική προς την εστία του Διούδη σε ολόκληρο το πρώτο μισό του ματς.

Στο δεύτερο ημίχρονο η ΑΕΛ απείλησε για πρώτη φορά στο 53’ από στατική φάση και εκτέλεση φάουλ του Τόρζε που έδιωξε ο Διούδης, ο οποίος έδιωξε σωτήρια το πλασέ του Μιλοσάβλιεβιτς στο 65’ μετά από λάθος γύρισμα του Σάντσες προς τα πίσω.

Ο Πογιάτος έφερε τον Μακέντα αριστερά και τον Καρλίτος στην κορυφή αλλά ο Παναθηναϊκός δυσκολευόταν να βρει συνεργασίες και να φτάσει με αξιώσεις στο επιθετικό τρίτο, ενώ από το 75’ χρησιμοποίησε ως αριστερό μπακ τον Πούγγουρα.

Το ματς εξακολούθησε να έχει μπόλικη σκοπιμότητα μέχρι το φινάλε, με τον Παναθηναϊκό να οπισθοχωρεί ακόμη περισσότερο και να το πληρώνει στο 87’ με τον γκολ του Πινακά που έφερε το ματς στα ίσια (1-1), προσφέροντας έναν πολύτιμο βαθμό στην ΑΕΛ και αφήνοντας το τριφύλλι στα κρύα του λουτρού.

Η Πέρεζ έδειξε από νωρίς το ταλέντο της!

Πογιάτος: «Είχαμε τον έλεγχο αλλά δεν δημιουργήσαμε»