0

Ο Παναθηναϊκός παρότι είχε τραυματία τη Μόργκαν και στερήθηκε το σκοράρισμα της, στάθηκε με συνέπεια στο παιχνίδι, διατήρησε για 40 λεπτά το προβάδισμα και παρά το άγχος που δημιούργησε η πολύ μαχητική ομάδα της Καλτσίδου πήρε το εισιτήριο για την επόμενη φάση του Κυπέλλου.

Ριντ και Χιούστον ηγήθηκαν για τον Παναθηναϊκό, έχοντας από 15 πόντους η καθεμία, ενώ σημαντική ήταν η συμβολή της Κωτούλα με 12 πόντους και 4 τρίποντα, αλλά και της Λολίτας Λύμουρα με 10 πόντους. Από την ομάδα του Ζωγράφου ξεχώρισε η Ντιάρα με 23 πόντους.

Οι «πράσινες» είχαν τον έλεγχο από τα πρώτα λεπτά του αγώνα, Κωτούλα και Χιούστον έδωσαν λύσεις στην επίθεση και παρά τις προσπάθειες των παικτριών της Καλτσίδου, ο Παναθηναϊκός κατάφερε να κλείσει το πρώτο μέρος με προβάδισμα 8 πόντων (25-33). Στην επανάληψη η ομάδα του Ζωγράφου βρήκε λύσεις από τις ξένες. Οι Ντιάρα και Κάιλα ανέλαβαν δράση και μείωσαν σε 43-46 στο τέλος του δεκαλέπτου.

Οι γηπεδούχες συνέχισαν να πιέζουν στο τέταρτο δεκάλεπτο, όμως ένα μεγάλο σουτ της Λύμουρα στο 36ο λεπτό έφερε σε θέση ισχύος τον Παναθηναϊκό (51-58), βάζοντας τις βάσεις για τη νίκη. Το σκηνικό δεν άλλαξε ως το τέλος του αγώνα, με το «τριφύλλι» να φτάνει στη νίκη.

Τα δεκάλεπτα: 19-22, 25-33, 43-46, 56-62.

ΕΦΑΟ Ζωγράφου (Καλτσίδου): Ντάρα 23(3), Βαμβακά 2, Ζουρνή 4, Κεσσέ 3(1), Στεφανίδου 6(2), Μυλωνάκη 3(1), Θεοδωρομανωλάκη 7, Κάιλα 8(9ρ).

Παναθηναϊκός (Καπογιάννη): Ριντ 15(7ρ, 5ασ), Χελιλωτη 4, Μούλη, Λύμουρα 10(2τρ, 5ρ), Καλαμπάκου 6(2), Κωτούλα 12(4), Δίελα, Χιούστον 15(10ρ).