0

Παρά τις σημαντικές απουσίες των Στεφάνου (τραυματίας), Ανδρεόπουλος (στρατευμένος το τελευταίο 20ημερο), ο Παναθηναϊκός γύρισε το 0-1 του Μίλωνα, νίκησε 3-1 σετ και θα παίξει την Κυριακή απέναντι στον Φοίνικα Σύρου για την πρόκριση στο Λιγκ Καπ.

Ο Παναθηναϊκός πάτησε γκάζι μετά το δεύτερο σετ και έφτασε στη νίκη που του δίνει τους 3 βαθμούς στον όμιλο και το πάνω χέρι για την πρώτη θέση και την απευθείας πρόκριση στα ημιτελικά. Όλα θα κριθούν βεβαίως στο ματς της Κυριακής με τον Φοίνικα Σύρου.

Ο Μίλωνας έδειξε καλή εικόνα σε όλο το παιχνίδι πλην του τρίτου σετ το οποίο απώλεσε με μεγάλη ευκολία. Η ομάδα του Σάκη Ψάρρα θα στηρίξει πολλά στον Τέιλορ Χαντ αλλά και τον Βελίτσκοβιτς.

Ο Παναθηναϊκός ξεκίνησε με τον Γιάκομπσεν στην πάσα, τον Ράπτη στη διαγώνιο, τους Μούχλια – Τσάτσιτς στα άκρα, τους Πελεκούδα – Ρανγκέλ στο κέντρο και τον Συναδινό στη θέση λίμπερο. Ο Σάκης Ψάρρας επέλεξε να ξεκινήσει με τους Δρογκάρη στην πάσα, Χαντ στη διαγώνιο, Βελίτσκοβιτς – Μαντέκα στα άκρα, Ανδρεάδη – Μάζιαρς στο κέντρο και Δαρίδη στη θέση του λίμπερο.

Τα λάθη ξεχώρισαν στις πρώτες φάσεις του αγώνα με σερί χαμένα σερβίς για τις δύο ομάδες. Ο Μίλωνας προηγήθηκε για πρώτη φορά με τρεις πόντους (8-11) με μπλοκ του Ανδρεάδη. Οι τυπικά γηπεδούχοι μείωσαν με τα καλά σερβίς του Τσάτσιτς αλλά ο Βελίτσκοβιτς έδωσε και πάλι προβάδισμα τεσσάρων πόντων για την ομάδα του Σάκη Ψάρρα.

Οι παίκτες του Μίλωνα βρήκαν ρυθμό από την γραμμή του σερβίς και σε συνδυασμό με τα λάθη του Παναθηναϊκού η ομάδα της  Νέας Σμύρνης διατηρούσε ισχυρό προβάδισμα (15-20) μέχρι την τελική ευθεία του σετ. Ο Παναθηναϊκός μείωσε στους δύο πόντους (18-20) αλλά ο Χαντ έδωσε τέλος στο σερί του τριφυλλιού. Με την ψυχολογία στα ύψη η ομάδα του Σάκη Ψάρρα έκλεισε το πρώτο σετ (21-25) με τον Βελίτσκοβιτς.

Με τρεις σερί άσους του Χαντ o Μίλωνας προηγήθηκε με τρεις πόντους στο ξεκίνημα του δεύτερου σετ. Λάθη όμως από Ανδρεάδη και Βελίτσκοβιτς έδωσαν την ευκαιρία στον Παναθηναϊκό να ισοφαρίσει με τις δύο ομάδες να πηγαίνουν χέρι χέρι και το 12-12. Σε εκείνο το σημείο ένα λάθος σερβίς του Βελίτσκοβιτς και ένας άσος του Πελεκούδα έδωσαν στον Παναθηναϊκό προβάδισμα δύο πόντων για το 14-12.

Με μπλοκ του Τσάτσιτς η ομάδα του Δημήτρη Ανδρεόπουλου έφτασε στο 18-15 με τον Σάκη Ψάρρα να καλεί τάιμ άουτ. Οι τυπικά γηπεδούχοι διατήρησαν τη διαφορά στους τρεις πόντους και κατέκτησαν το σετ (25-21) μετά από λάθος επίθεση του Χαντ.

Με μπλοκ του Ράπτη ο Παναθηναϊκός έφτασε στο +2 στο ξεκίνημα του τρίτου σετ. Με τα καλά σερβίς του Τσάτσιτς η ομάδα του Δημήτρη Ανδρεόπουλου έχτισε σερί και έφτασε στο 15-9 με μπλοκ του Πελεκούδα. Με λάθος του Δρογκάρη και επίθεση του Μούχλια ο Παναθηναϊκός έφτασε στο +10 και καθάρισε με μεγάλη άνεση το τρίτο σετ.

Με λάθος του Χαντ στην επίθεση και πρώτο χρόνο του Πελεκούδα ο Παναθηναϊκός έφτασε στο 5-2 στο ξεκίνημα του τέταρτου σετ. Με επίθεση του Μούχλια η ομάδα του Δημήτρη Ανδρεόπουλου έφτασε στο double score (8-4). Με μπλοκ του Πελεκούδα η ομάδα του Δημήτρη Ανδρεόπουλου προηγήθηκε με 14-8 με τον Σάκη Ψάρρα να καλεί τάιμ άουτ.

Ο Μίλωνας δεν μπορούσε να βρει τις επιθετικές λύσεις και ο Παναθηναϊκός με Ράπτη και Τσάτσιτς προηγήθηκε με 19-12 στην τελική ευθεία του σετ. Η ομάδα της Νέας Σμύρνης μείωσε σε 23-19 με επίθεση του Λάππα αλλά ένα λάθος του Μάζιαρς επέτρεσε στον Παναθηναϊκό να φτάσει σε 24-19 και να πάρει τη νίκη με 3-1 σετ.

Τα σετ: 3-1 (21-25, 25-21, 25-15, 25-20)

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ Α.Ο. (Δημήτρης Ανδρεόπουλος): Μούχλιας 14 (11/24 επ., 1 άσσος, 2 μπλοκ, 46% υπ. – 23% άριστες), Τσάτσιτς 12 (9/19 επ., 2 άσσοι, 1 μπλοκ, 44% υπ. – 22% άριστες), Γιάκομπσεν 2 (2/2 επ.), Ρανγκέλ 11 (10/15 επ., 1 άσσος), Ράπτης 15 (12/26 επ., 1 άσσος, 2 μπλοκ), Πελεκούδας 9 (6/9 επ., 1 άσσος, 2 μπλοκ0 / Συναδινός (λ, 70% υπ. – 50% άριστες), Πανταλέων.

Α.Ο.Ν.Σ. ΜΙΛΩΝ (Σάκης Ψάρρας): Μαντέκας 5 (4/11 επ., 1 άσσος, 65% υπ. – 41% άριστες), Μαζιάρζ 8 (4/9 επ., 1 άσσος, 3 μπλοκ), Χαντ 17 (16/33 επ., 1 μπλοκ), Δρογκάρης 1 (1 μπλοκ), Ανδρεάδης 8 (5/11 επ., 3 μπλοκ), Βελίκοβιτς 13 (11/31 επ., 2 άσσοι, 54% υπ. – 38% άριστες) / Δαρίδης (λ, 75% υπ. – 44% άριστες), Χανδρινός Σπ., Κάβουρας, Κανελλόπουλος, Λάππας 7 (7/14 επ., 65% υπ. – 35% άριστες

Το πανόραμα του δεύτερου ομίλου

Παρασκευή 16 Οκτωβρίου 2020

Παναθηναϊκός Α.Ο. – Α.Ο.Ν.Σ.Μίλων 3-1 (21-25, 25-21, 25-15, 25-20)

Σάββατο 17 Οκτωβρίου 2020

17:30: Α.Ο.Ν.Σ.Μίλων – Α.Ο.Φοίνικας ΟΝΕΧ Σύρου

Διαιτητές: Ονόπας, Μουλά Ειρ., Παρατηρητής: Γεωργουλέας, Γραμματεία: Θεοδωρίδου.

Κυριακή 18 Οκτωβρίου 2020

19:30: Α.Ο.Φοίνικας ΟΝΕΧ Σύρου – Παναθηναϊκός Α.Ο.

Διαιτητές: Διαιτητές: Γεροθόδωρος, Μυλωνάκης, Παρατηρητής: Πέρρος, Γραμματεία: Καρατζογλίδου.