0

Ο Παναθηναϊκός ήταν ξεκάθαρος καλύτερος και …”ξόρκισε” τον κακό του δαίμονα, παίρνοντας επιτέλους την πρώτη νίκη στη σεζόν. Πολύ κρίσιμη η επέμβαση του Διούδη σε πέναλτι της Λαμίας!

Ξόρκισε την κατάρα της Λαμίας κι έσπασε το ρόδι στο πρωτάθλημα απόψε στη Φθιώτιδα ο Παναθηναϊκός, έχοντας ως πρωταγωνιστή τον Καρλίτος που πέτυχε και τα δύο γκολ των πράσινων στην εύκολη νίκη τους με 2-0 επί της τοπικής ομάδας.

Ο Λάζλο Μπόλονι δικαιώθηκε περίτρανα με την επιλογή του να δώσει ελεύθερο ρόλο πίσω από τον Μακέντα στον Ισπανό επιθετικό που ήταν μακράν του δεύτερου ο κορυφαίος παίκτης του ματς, ενώ ο Ρουμάνος προπονητής έχει να καυχιέται και για το γεγονός ότι το πρώτο τέρμα της ομάδας του προήλθε από στατική φάση, κάτι που δούλεψε δύο ημέρες νωρίτερα στο Κορωπί.

Η νίκη αυτή έδωσε βαθιά ανάσα στον Παναθηναϊκό τόσο βαθμολογικά όσο και ψυχολογικά ενόψει της συνέχειας, ενώ άφησε τη Λαμία στον πυθμένα του πίνακα με μόλις ένα βαθμό.

Ο Παναθηναϊκός μπήκε αποφασιστικά στο ξεκίνημα του ματς και κατάφερε να ανοίξει το σκορ στην πρώτη υποσχόμενη ευκαιρία του ματς.

Ο Λάζλο Μπόλονι είχε δουλέψει πάνω στις στατικές φάσεις στο Κορωπί και από μία εκτέλεση κόρνερ του Χατζηγιοβάνη, ο Καρλίτος με δύσκολη κεφαλιά έδωσε το προβάδισμα στους πράσινους (0-1) μόλις στο 8ο λεπτό.

Αντί όμως το γκολ αυτό να δώσει ώθηση στο τριφύλλι, εμφανίστηκαν και πάλι σημάδια ανασφάλειας και φόβου, με ανεπίτρεπτα λάθη να διαδέχονται το ένα το άλλο.

Σε ένα απ’ αυτά, διπλό μάλιστα, αρχικά από τον Σάντσες που έκανε φάουλ στο όριο της περιοχής και εν συνεχεία από τον Κουρμπέλη που έδιωξε τη μπάλα με το χέρι στην εκτέλεση, η Λαμία έφτασε μία ανάσα από την ισοφάριση.

Ο Διούδης ωστόσο κράτησε ανέπαφη την εστία του αποκρούοντας στη δεξιά του γωνία το πέναλτι του Ρόμανιτς (20’).

Οι γηπεδούχοι προσπαθούσαν με μεγάλες μπαλιές να βρουν διαδρόμους όμως ο Παναθηναϊκός ανέβασε αισθητά την απόδοσή του μετά το 35’ δημιουργώντας τρεις υποσχόμενες ευκαιρίες (38’ Πούγγουρας, 41’ Σαβιέρ, 45+3’ Καρλίτος).

Το τριφύλλι ολοκλήρωσε το πρώτο ημίχρονο -που δεν διεκδίκησε επ’ ουδενί δάφνες ποιότητας- με 5-2 τελικές προς την εστία υπέρ του και 57-43% κατοχή.

Στο δεύτερο ημίχρονο ο Παναθηναϊκός εμφανίστηκε πιο ήρεμος στο γήπεδο και στο 60’ μετά από πολύ όμορφο συνδυασμό των παικτών του και σέντρα σουτ του Χατζηγιοβάνη, ο Καρλίτος πήρε ξανά το… όπλο του και έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα (0-2), μετά την απόκρουση του Θεοδωρόπουλου.

Το δεύτερο γκολ του Ισπανού απλοποίησε τα πράγματα και οι πράσινοι έφτασαν άνετα στην πρώτη τους φετινή νίκη στο πρωτάθλημα, έχοντας ένα επιπλέον κέρδος: την επιστροφή του Λούκας Βιγιαφάνιες στην ενεργό δράση μετά από 7,5 μήνες έστω και για λίγα λεπτά.

Μάλιστα ο Αργεντινός μεσοεπιθετικός παραλίγο να σκοράρει στο 93′ αλλά ο Θεοδωρόπουλος του στέρησε τη χαρά και η βολίδα που επιχείρησε αμέσως μετά πέρασε άουτ…

Κανονικά στον πάγκο της Εθνικής Ελλάδος ο Ρικ Πιτίνο!

Μπόλονι: «Είμαι ικανοποιημένος αλλά έχουμε δρόμο ακόμα»