0

Η νίκη ήταν το ζητούμενο για τον Παναθηναϊκό που κεφαλαιοποίησε τον θρίαμβο επί του Ολυμπιακού περνώντας και στη Λευκάδα (71-64), ωστόσο συνδυάστηκε με την σπουδαία εμφάνιση της Αγγελικής Ζιάκκα, που είναι γεννημένη το 2006

Με ανεβασμένη ψυχολογία και με… ποιότητα, το «τριφύλλι» κέρδισε τη Νίκη στην Λευκάδα (71-64) και έκανε το 2-1 στην Α1 Γυναικών. Για να συμβεί αυτό χρειάστηκε η σπουδαία εμφάνιση της Τσάστιτι Ριντ (27 πόντοι, 7 ασίστ, 7 ριμπάουντ, 40 ranking), ενώ 15 πόντους είχε η Σάρον Χιούστον. Στους 14 η Κόλμπι Μόργκαν, με τις ξένες να δίνουν… άνεση στο επιθετικό κομμάτι για τις «πράσινες».

Βέβαια, η αποκάλυψη του αγώνα ήταν η 14χρονη (γεννημένη το 2006) Αγγελική Ζιάκκα, που έπαιξε δίπλα στην έμπειρη Λύμουρα στην γραμμή των γκαρντ και κατέγραψε 5 πόντους, 3 ριμπάουντ, 2 κλεψίματα και 1 ασίστ σε 28:49″ συμμετοχής.

Η πρώτη περίοδος ήταν ισορροπημένη (15-19), όμως οι «πράσινες» ήταν οριακά καλύτερες και αυτό μετουσιώθηκε σε προβάδισμα εφτά πόντων (30-37) στο ημίχρονο. Το «τριφύλλι» διατήρησε τα ηνία και στην τρίτη περίοδο (48-59), όμως ένα γρήγορο σερί 7-0 από την ομάδα της Λευκάδας άλλαξε την εικόνα στο τέταρτο δεκάλεπτο (55-59, 34′). Οι φιλοξενούμενες απάντησαν με δικό τους 10-0, έφτασαν στο +14 (55-69) και το ματς ουσιαστικά τελείωσε εκεί, αφού τίποτα δεν άλλαξε μέχρι το 71-64 στη κόρνα της λήξης.

Δεκάλεπτα: 15-19, 30-37, 48-59, 64-71