0

Ο Νέντοβιτς έκανε ό,τι ήθελε στο παρκέ και με την βοήθεια του Παπαγιάννη οδήγησε στον Παναθηναϊκό στην νίκη.

«Πράσινο» σόου στο τελευταίο παιχνίδι πριν από την έλευση του Όντεντ Κάτας στην Αθήνα! Το «τριφύλλι» πήρε άριστα απέναντι στη Βιλερμπάν παρά την απουσία του Ιωάννη Παπαπέτρου και έδωσε τέλος στο σερί των τριών ηττών στην Euroleague με εμφατικό τρόπο. Με την νίκη αυτή ο Παναθηναϊκός ανέβηκε στο 6-12 και πλέον ετοιμάζεται για το ματς της Πόλης με τη Φενέρ (15/1, 19:00). Από την άλλη, η Βιλερμπάν υποχώρησε στο 5-13.

Ο Νεμάνια Νέντοβιτς ήταν απολαυστικός για άλλη μια φορά και σημείωσε 33 πόντους με 6/7 δίποντα, 5/10 τρίποντα και 6/6 βολές. Επίσης, κατέβασε 5 ριμπάουντ και έδωσε 6 ασίστ. Ο «Νέντο», όμως, δεν ήταν… μόνος αυτή τη φορά. Ο Σέρβος γκαρντ είχε άξιους συμπαραστάτες τους εξαιρετικούς Γιώργο Παπαγιάννη (career high με 18 πόντους), Ντίνο Μήτογλου (11π., 9ρ.) και Χάουαρντ Σαντ Ρος (7π., 7ασ.). Πρώτοι σκόρερ των ηττημένων ήταν οι Νόρις Κόουλ (15π.) – Ντέιβιντ Λάιτι (13π.).

Οι πρωταθλητές Ελλάδας μάζεψαν τα ριμπάουντ, μοίρασαν 23 ασίστ, έβγαλαν αντίδραση και έπαιξαν σκληρή άμυνα στην επανάληψη. Έτσι, η αντίδρασή τους ήταν η κατάλληλη, για το… καλωσόρισμα στον Κάτας.

Σταθερά μπροστά ο ΠΑΟ, σταθερά “καυτός” ο “Νέντο”

Στο ξεκίνημα της δεύτερης περιόδου ο Ρος κόλλησε… Νέντοβιτς και με 5 σερί πόντους, με τον Σέρβο στον πάγκο, ο Παναθηναϊκός προηγήθηκε με 30-23 και έδειχνε να ελέγχει τον αγώνα. Οι “πράσινοι” παρουσίασαν και πάλι τα γνωστά τους σκαμπανεβάσματα, ο Κόουλ και ο Φαλ προσπαθούσαν να δημιουργήσουν προβλήματα στην άμυνα των γηπεδούχων με τις δύο ομάδας να συμβαδίζουν στο σκορ μέχρι το τέλος του ημιχρόνου. Εκεί όπου “μίλησε” και πάλι ο Νέντοβιτς και με ένα ακόμα τρίποντο έκανε το 45-42.

“Νέντο” κέρναγε, Παπαγιάννης κάρφωνε

Με το ξεκίνημα του δευτέρου ημιχρόνου ο Νέντοβιτς έστειλε και πάλι το μήνυμά του. Πως αυτό είναι το βράδυ του. Στο ημίχρονο είχε 18 πόντους και στο πρώτο πεντάλεπτο της τρίτης περιόδου πρόσθεσε άλλους 10 παίζοντας φανταστικά. Και με τη μπάλα και χωρίς αυτή. Πολύ καλός και ο Γιώργος Παπαγιάννης με αποτέλεσμα οι “πράσινοι” να είναι μπροστά με 55-48. Ανάλογο και το δεύτερο μισό της τρίτης περιόδου με τον Παναθηναϊκό αν βλέπει τον Νέντοβιτς να φτάνει τους 33 πόντους και να είναι μπροστά με 70-60. Και στην τέταρτη περίοδο ο Παναθηναϊκός ξεκίνησε επιβλητικά θέλοντας να δείξει στη Βιλερμπάν πως αυτός κάνει κουμάντο. Και τα κατάφερε.

Στο πρώτο τετράλεπτο η αναμέτρηση ήταν στο +11 για τους γηπεδούχους, 76-65, με τον Παπαγιάννη να καρφώνει τη μία μπάλα μετά την άλλη. Για αρκετή ώρα αυτό που κέντρισε το ενδιαφέρον όλων ήταν ο τραυματισμός του Λακόμπ που αρχικά φάνηκε σοβαρός αλλά ευτυχώς δεν ήταν. Με τον παίκτη παρ’ όλα αυτά να πηγαίνει στα αποδυτήρια ενώ του είχε τοποθετηθεί και νάρθηκας στο λαιμό του. Τέσσερα λεπτά πριν το τέλος οι “πράσινοι” ήταν μπροστά με 80-65 κρατώντας στα χέρια τους τη μεγάλη νίκη την οποία και πήραν με τελικό σκορ 88-71.